Maanviljelijä, varakas Ilkka Herlin on vastaan kepulaisten ympäristötekojen vastustustamista ja puolustaa ympäristöliikkeitä, myös Elokapinaa. Hän odottaa muitten maanviljelijöitten mukaatuloa yhteisen hyvän tekemiseksi.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008239794.html
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008239794.html
Vastaukset 43
Vanhimmat
https://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/elokapina-on-taytta-asiaa-sanoo-keskustan-jasen-lihakarjaa-kasvattava-ilkka-herlin-joka-on-pannut-miljoonia-itameren-ja-ilmastotyon-hyvaksi/?show_modal=modal-login&shared=1193295-525b5e25-4
SK:n aritikkeli avoin tässä kaikille.
Montkohan miljoonaa herlin saa suomalaisten veronmaksajien rahoja avustuksena ,jotka päätyvät sitten elokapinallisille jota vihaavat suomalaisia veronmaksajia🤫
Vankilaan nuo pitäisi laittaa istumaan👍
Odotetaan nyt kuitenkin esitutkintaa ja mahdollisia tuomioita. Ei olla persujen Venäjällä.
En hyväksy tekoa mutta kansanedustajien ei luulisi moisesta luultavasti kännipäissään tehdystä missä ketään ei vahingoitettu tekopyhästi "järkyttävän".
Paljon vakavampi juttu on tapaus Tavio jonka yhteydessä voidaan kysyä onko kyseessä ollut kiihottaminen kansanryhmää vastaan eli persujen masinoitu vihakampanja seksuaalivähemmistöjä kohtaan plus mahdollinen ministerivastuun rikkominen ja valtiosäännön ohittaminen.
Eli kumpikohan on pahempi. Eduskuntatalon töhriminen vai persujen vihakampanjat?
Herkin onkin fiksu tyyppi ei mikään peruskepu.
Suojaa vain omaa selustaansa eli raha on motiivinaan Elokapinan tukemisessa. Sama juttu myös vuosien takaisen "puoluevalintansa" kanssa.
Elokapinalaiset voisivat kaikki mennä istumaan Ahvenanmaalle ja jäädä sinne.
Vain keskustanuoret taantumuksessan istuvat mopoautoissaan, kun kaikki muut nuoret kantavat huolta elinympäristömme tulevaisuudesta.
Maaseudun nuorison harrastuksia katsomalla katsoja varmistuu huomaamaan taantumuksen syvyyden. Kepupoliitikot ovat jääneet altavastaajiksi laumansa hoitamisessa.
Miten niin maaseudun nuoret?
Onko ihan tieteellisesti tutkittu väittämäsi?
Ruotsalisaktivistihan vaatii aina kuuntelemaan tiedemiehiä.
Sitten kun nuppunen matkustelet ympäri maailmaa niin ei varmaan juntteja löydy vaikka Brasilian viidakoista - se on eri asia, vain Suomen maaseudulla mielestäsi on sinun kaupunkilaistietoutesi mukaan jotenkin arvottomampaa.
Ja persut viedä kotimaahansa Venäjälle. Kukaan ei jää kaipaamaan.
Elinympäristö ei ole minkäänlaisessa vaarassa. Media vain levittää täysin turhaan hysteriaa.
Laitapa linkki tieteelliseen jaisuun missä tämä on osoitettu?
Persun valehtelulla ei ole mitään rajaa.
Tuon huomaa kyllä selvästi junttikylissä.
Kepussa ollaan vahvasti suomalaisella takamatkalla.
Ökyrikkaita ei haittaa, vaikka bensan hinta tuplataan.
Osaa se kyllä haittaa, osaa ehkä ei. Ökyrikasta bensan hinnan tuplaaminen voi haitata vielä pahemmin kuin köyhää. Ökyllä on siinä menetettävää, köyhällä ei, koska tyhjästä on paha nyhjäistä. Jos ökyn liiketoiminta keskittyy aloille, missä polttoainekustannukset ovat keskeinen menoerä, niin kyllä se ökyä haittaa ja paljon.
Totta. Ei Herliinkään tilaansa ostanut hyväntekeväisyytään, vaan maa- ja karjatalouden kannattavuuden perusteella.
Juurikin näin, polttoaineen hinnan kovat nousut/korotukset näivettää muun talouden tehokkaasti ja pahemman kerran. Englanti on hyvä esimerkki kuljetusten hyytymisestä, tosin aivan muista syistä, kuin polttoaineen hinta, mutta näin riippuvaisia olemme nykymaailmassa kuljetuksista. Eilen uutisissa joku englantilainen sanoi hyvin: Kun kuljetukset pysähtyy, niin ei ole vuorokausien asia, että kaikki muu pysähtyy, vaan tuntien kysymys. Toivottavasti meillä impivaaralaiset huomaa nyt, että Finexit ei oli meille kovin hyvä ratkaisu, ei varsinkin meidän ikääntymisen takia.
Pekka Torvisen essee:
Ihmiskunta voitti luonnon. ”Luontoa” ei ole enää olemassa, vaan koko maailmamme on ihmisen muokkaama. Jos ihmiskunta haluaa voittaa itselleen myös tulevaisuuden, jäljellä olevista luonnon rippeistä pitäisi pitää tarkkaa huolta,
Kyllähän noita luonnon tilassa olevia risukkoja on ihan tarpeeksi asti, että ei hättää vielä.
On hyvin ihmeellistä, että Herlinin esimerkki ei kannusta koko maanviljelijäryhmää toimimaan yhteisen hyvän ja oman tulevaisuutensa puolesta. Kaikkihan ymmärrämme kuitenkin, että Ilkka Herlinin tapa toimia on ainut järkevä tapa. Mikä mikä ihme on sen loppujoukon tavoite - sanokaa nyt vaikka te itse?
Koko Aslan.tsto:n henkilökunta on Herlinin kannalla tässä asiassa. Lisbet oli ensin eri mieltä, mutta säilyttääkkseen työpaikkansa vaihtoi kantaansa,
Jos kaikki maanviljelijät olisivat Ilkka Herlineitä, niin ympäristömme olisi parempi paikka elää ihmisille, eläimille ja kasveille.
Ilkka Herlin tuki kepua 2011 eduskuntavaaleissa 10000 eurolla . Mikäs siinä kun on itsekin kepulainen. Mielestäni fiksuja ja hyviä ihmisiä nämä Herlinit. Vaikka itse olen köyhä suomalainen niin voin sanoa. Näitähän ne kommunistit kadehtii. Maksavat kuitenkin paljon veroja.
Kaikki kunnia Herlinille ja kaikki kirous saastutuksen jatkajille.
Keskusta on kaikkein taantumuksellisen puolue, vaikka heidän jäsenistölleen on ilmastomuutoksen hidastaminen kaikkein tärkeintä tässä maassa, Vai eivätkö ymmärrä lainkaan mitä maanviljelylle on tapahtumassa?
No ei se enää ihan niinkään ole. Kyllä se taantumuksellisuuden ykkössija menee nykyään ehdottomasti PS:lle.
Ilkka Herlin on suurtilan omistava maanviljelijä, joka haluaa jatkaa viljelyään edelleen myös tulevien sukupolviensa myötä.
HERLIN KEPULIEN SUOMEN VALTION TUKI PUMMI TEKIS VAAN LIUKU RAPPUJA ETTÄ OIKEET KUNNON IHMISET VOI LIIKKUA.
Persutrolli, jäikö sulla yhdys sanat persu kouluun?
Kyllähän kunnon persua vituttaa, kun joku tekee jotain ympäristönsuojelun puolesta.
Äläkä viitsi huutaa.
Juma, Suomen Keskustan palstalla keskustellaan Suomen Keskustasta!!!
Herlin ymmärtää luonnon päälle. Hieno uutinen!
Ymmärtää luonnon päälle sen verran että veronmasajat joutuvat herlinille antamaan avustuksia valtion velka rahalla .🤣😂😂🤣melkoinen hupi ukko muutoin.
Herlinit lienevät jotenkin nyrjähtäneet
En aivan tiedä syytä mutta kuten tiedät
Herlinit kävivät kuvaannollisesti veri sen taistelun josta
syntyi Cargotech
olisiko se vaikuttanut vanhan sukujohdon nyrjähtämiseen?
https://www.suomenuutiset.fi/koneen-saatio-syytaa-rahaa-koulutukseen-jossa-opetetaan-elokapinan-suoran-toiminnan-askelkuvioita-miksi-upporikas-valtasaatio-pumppaa-kymppitonneja-radikaalivasemmiston-rayhaamiseen/
niin ja sitten vielä
Kone oy elätti myös AbuHannaa ennen kuin se häipyi
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000571798.html
IHme kaveri, kun antaa suoran tukensa noille.
Ainahan näissä mielenilmausryhmissä on rikkaitten jälkikasvu päsmäröimässä. kun muistellaan vaikka Kettutyttöjä, Koijärviliikettä ja mm Thunbergin ilmasto- istuntoja koulun edessä muitten pännätessä koulunpenillä.
Tavallinen perheen mukulat kyllä ymmärtää. että vain hyväosainen ei kärsi putkareissuista. Sehän on vain hauska jännä kokemus. mutta työläisen kersa menettää maineensa loppuelämäksi.
Ja nyt ruotsalaiset innolla sotkee paikkoja Suomessa ja arvata voi että lahden toisella puolella vain nauretaan suomalaisille kuten Euroviisuissakin että : äppyt tipput hilijalleen....
Kun rikkaus ei tuo onnellisuutta niin voi syytää rahansa minne vain- vaikka terroristeille tai ilmastokapinoijille. Mitä välii....
Eikö NOIN VANHA KÄÄKKÄ oikeasti vielä tiedä mitä on laillinen ja laiton toiminta ?
Häpeän tämän puupään puolesta.
Toisaalta, kai nyt viimeinkin kaikki Suomessa tajuavat, että Kommareita ei Suomen Laki koske !
Ilkka, muuta pois Suomesta Venäjälle.
Kommunistin koti on Venäjällä !
Ja mikä pahinta Koneen säätiö rahoittaa elokapinaa!
Ile on viisas mies, Kepu/MTK mafia on tuhottava
Viimeksihän Koneen Säätiö rahoitti elokapinaa 200 000 eurolla. No nyt me kaikki suomalaiset sitten tiedämme kuinka paljon punaista maalia tuolla summalla saa ostettua?