Minun täytyy kyllä nyt valistaa palstalaisia, vaikka monet olette valistuneita ennestäänkin, kertaus ei pahaa tee. Kun monet ei varmaan tiedä mitä tuo tullessaan tammikuun hyvinvointialueiden vaali. Löysin ihan pääkallon paikalta, jos jaksatte lukea, ehkä monisärmäistäkin suunniteltua hyvinvointialueiden rahoitusta ja valtaa.
https://vm.fi/documents/16650278/81626765/SOTE_faktalehti_Rahoitus_2021.pdf/6ee3d7a4-5b97-edbd-c6eb-a6544a423fe9/SOTE_faktalehti_Rahoitus_2021.pdf?t=1624433360771
Varmaan vielä teillekin monelle tuli äkkiä kuin sulhaspojalle ensi kontaktissa.
Että, vaalit onkin jo tammikuussa 22, sunnuntai 23.1.2022.
tässä muutoksessa on paljon muutoksia, mutta meitä tavallisia taallaajia ei koske suurestikaan, kun he hoitavat uudessa mallissa uudet nimet joita tulee olemaan paljon mm rahojen siirtoon. esim ansioverotukseen niillä on mahdollisimman vähän vaikutusta verovelvollisten verotuksen tasoon. Uudistuksella ei ole tarkoitus keventää eikä kiristää kenenkään verotusta.
Jatkossa ansiotuloista maksetaan nykyistä enemmän veroa valtiolle, mutta vähemmän kunnalle, jolloin kokonaisuutena verotuksen taso säilyy lähes ennallaan. Hallitusohjelman mukaisesti uudistus toteutetaan niin, että verorakenteen muutokset eivät saa voimaan tullessaan aiheuttaa verotuksen kiristymistä.
Tuolla hallintoportaissa varmaan on monet kysymykset vielä henkilöstöllä edessä, mutta nämä uudistukset menee kyllä läpi, kuten ennenkin menneet, muistetaan varmaan kun jäi lääninhallitukset historiaan, sekin oli uudistus ja muutos monille asian kanssa tekemisissä oleville.
Henkilöstö siirtyy niin sanottuina vanhoina työntekijöinä ja säilyttää siirtymähetkellä voimassa olevat työ -tai virkasuhteeseen liittyvät oikeudet ja velvollisuudet.
Hyvinvointialueiden rahoitus Maakuntahallitukset
7
78
Vastaukset
- Anonyymi
Monipiippuinen uudistus, uudistua pitää aina väliin.
- Anonyymi
Hallitus päätti kevään 2021 puoliväliriihessä jatkavansa valmistelua TE-palveluiden siirtämiseksi kunnille.
TE-palveluiden siirtoa koskeva hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskunnalle syyskuussa 2022. Kunnille palveluiden järjestämisvastuu siirtyisi vuoden 2024 aikana. - Anonyymi
Aika hassua !
Nyt ei vasemmisto huuda maakunta valmisteluista kun ovat itse siinä mukana Sipilän ohjein. - Anonyymi
Sipiä teki kovan työn maakunnista joka kelpasi nyt demareillekkin hallitusneuvotteluissa kun saivat pääministerin.
- Anonyymi
Hyvä aloituskommentti, kiitos.
Olen samaa mieltä, jos hallitus ja eduskunta päättää sote-rahojen jaosta, niin silloin alueilla ei ole todellista vastuuta ja valtaa. Samoin valtakunnantason puoluepolitiikka mahdollistaa peliliikkeet, eli alueelliset kotiinpäinvetämiset.
Tottakai alueiden oman rahoitusvastuun lisänä pitää olla valtakunnantason tasausjärjestelmät tasoittamaan sellaisia alueellisia eroja joihin alue itse ei voi vaikuttaa.Valtaosa menoista koostuu sairaanhoidon käytännön työstä eli juuri siitä, mihin alueet eivät itse voi vaikuttaa. Hallinnon tehokkuudessa alueiden välillä voi olla paljonkin eroa, mitä valtio ei voi rahanjaossaan ohittaa.
- Anonyymi
Samaa mieltä. Vaikka tuli nyt äkki, niin nhan nästäollut puhetta pitkin kevätt ja eduskunta hyväksyi 23.9.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.973998Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973357Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1312668Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2492199Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m971981Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä1001893Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.211829- 1151673
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11331- 571255
