Onko historian kirjoitukseen kirjoitettu Petri Paavolasta? Hän on mitätön itseoppinut lahkolaissaarnaaja, jonka opetuksia hyvänä pitää ehkä muutama sata suomalaista. Miksi hänestä pitäisi kirjoittaa Suomen viralliseen historiaan?
Jeesus oli mitätön lahkolaissaarnaaja ja kansanparantaja, joka ei tehnyt todellisuudessa yhtään voimallista tekoa, tai parantanut sairaita ja herättänyt kuolleita. Hänellä ei ollut Rooman maailmanvallan kannalta suurta merkitystä.
Miksi aikalaisten olisi pitänyt kirjoittaa hänestä? Rooman historiaan siis.
Niin, aikalaiset tosiaan kirjoittivat hänestä, mm. evankeliumeihin ja kirjeisiin, mutta ei viralliseen Rooman tai edes Israelin historiaan. Miksi? Miksi olisi pitänyt kirjoittaa? Mitättömyydestä. Vitun tollot. :)
Miksi Rooman historioitsijat eivät kirjoittaneet Jeesuksesta tämän vielä eläessä?
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
> Miksi Rooman historioitsijat eivät kirjoittaneet Jeesuksesta tämän vielä eläessä?
Ehkä samasta syystä kuin eivät kirjottaneet muistakaan tappamistaan ihmisistä yleensä? He halusivat Jeesuksesta eroon, ei tehdä hänestä sankaria. - Anonyymi
Miksi Jesse ei kirjoittanut itse mitään. Paavola on suoltanut noin tsiljoona kirjoitusta,
joissa määrä ei tosiaankaan korvaa laatua. Mielikuvitusolennot harvoin kirjoittavat itsestään mitään.
- Anonyymi
Monet historian henkilöt eivät ole kirjoittaneet sellaista tekstiä, joka olisi säilynyt meille asti. Jotkut heistä ovat sellaisia, että yhtä ainoaa heidän itse kirjoittamaansa tai sanelemaansa tekstiä ei ole säilynyt, mutta tutkijat eivät lainkaan epäile sitä, ovatko he todellisia historian henkilöitä vai ei. :)
- Anonyymi
Onko Lalli todellinen vai kuviteltu?
Anonyymi kirjoitti:
Monet historian henkilöt eivät ole kirjoittaneet sellaista tekstiä, joka olisi säilynyt meille asti. Jotkut heistä ovat sellaisia, että yhtä ainoaa heidän itse kirjoittamaansa tai sanelemaansa tekstiä ei ole säilynyt, mutta tutkijat eivät lainkaan epäile sitä, ovatko he todellisia historian henkilöitä vai ei. :)
Esimerkiksi Sokrates on yksi sellaisista henkilöistä, jotka eivät itse joko kirjoittaneet mitään tai mitään ei ole säilynyt, vaan hänestä jälkipolvet tietävät lähinnä oppipoikansa Platonin kautta.
Mutta verrattuna Jeesukseen Sokrateella oli vihamiehiä ja irvileukoja, joiden vihakirjoituksia ja pilkkasäkeitä kyllä on säilynyt jälkipolville.
Missä Jeesusta arvostelevien rabbiinien ja fariseusten kirjoitukset ovat, vai onko niitä koskaan ollutkaan siksi, että ketään yksilöllisesti nimettyä Jeesusta ei ole ollut olemassa, vaan Uusi testamentti on jälkipolvien kirjoittama myyttinen yhteenveto monista Palestiinaa kiertävistä matkasaarnaajista? Säilynyt aikalaistieto Jeesuksesta on nolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1197586Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista796916- 955294
- 524735
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee494316- 2384302
- 444215
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san283998- 593133
- 482596