Siinäpä vihervasureille pohtimista. Oletetaan, että Suomeen tulee
10 miljoonaa afgaania.
Herää kysymys mihin ne pannaan ja miten ne elätetään?
Miten käy kantasuomalaisten sosiaaliturvan?
Kuseeko vihervasurit omaan kenkään?
10 miljoonaa afgaania.
Herää kysymys mihin ne pannaan ja miten ne elätetään?
Miten käy kantasuomalaisten sosiaaliturvan?
Kuseeko vihervasurit omaan kenkään?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Katsoppas kun ei Suomeen tule mitään 10 miljoonaa afgaania. Afganistanissa on 38 miljoonaa asukasta. Sieltä on paennut noin 3 miljoonaa, mutta ne ovat eri osapuolia, eli nyt Talebaanit palaa Afganistaniin esim Pakistanista.
Pakistanissa on 2 miljoonaa leireissä. No, jos vaikka kaikki nuo tulisivat EU maihin joita 27 niin paljonkohan Suomeen? Tämäkin on vain skenaario, sillä ei ne kaikki tule. Ja kun muut maat isompia kuin Suomi, jäisi Suomen osuudeksi aika pieni joukko.
Mutta ei sen koomin vasemmisto kuin vihreätkään halua tänne miten tahansa tulijoita. On kaksi eri asiaa pakolaisuus ja työperäinen maahanmuuto. Suomi on ottanut humantäärisesti noin 1000/ vuosi, joka on todella vähäinen määrä. Siksi ministeriö halusi, että sitä tilapäisesti korotetaan 2000:een Afganistanin tilanteen vuoksi.
Suomessa on purettu monista kaupungeista maahanmuutovirastoja. Meillä tilanne on rauhallinen ja maahanmuutto ei rasita Suomen taloutta.
Kyse Suomessa on lähinnä ihmisvihasta, jossa yhä vauraammat ihmiset ovat huonompia auttamaan ihmisiä. Se on huono suunta.
Suomi on tiensä valinnut. Poliitikot puhuvat toisin mutta todellisuudessa Suomi karsastaa osaajien maahanmuuttoa.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/supercell-pomolta-karu-kaytannon-esimerkki-suomesta-tilanne-on-inhimillisesti-taysin-kestamaton/ff67c884-e6f4-4121-941f-df551a0019e0
Jokainen voi tahollaan miettiä, että miten EU-jäsenyyden ajan olemassa ollutta epäkohtaa ei saada korjattua. Ollut neljännes vuosisata aikaa.
Todennäköisesti meidän työvoimapulaa joudutaan joka tapauksessa paikkaamaan maahanmuuttajilla, joten tervetuloa vaan.
Jos meille tulee 20-vuotias maahanmuuttaja, niin valtio ei ole satsannut häneen vielä siinä vaiheessa senttiäkään. Mutta jos meillä on 20-vuotias kantasuomalainen, niin valtio on rahoittanut hänen nuoruuttaan lapsilisistä alkaen. Ei siis ole ollenkaan tappiollista vastaanottaa muuttajia. Menettäjä on valitettavasti se maa, josta maahanmuuttaja lähtee.
Meidän kannattaisi siis kouluttaa maahanmuuttajat hyvin. Ja toivoa että he myös jäävät töihin Suomeen.