Millaista nykypäivän taksityö on?

Moi!

Oon jonkin aikaa miettiny taksikuskin työtä silleen vähäniinkun pikkutyöksi lukion jälkeen. En siitä ainakaan näillä näkymin ihan kokopäiväistä ammattia haluaisi mutta joskus voisi yöelämän ihmisiä käydä kyyditsemässä kotiin.

Kysynkin siis hieman kokeneemmilta taksikuskeilta tai taksiyrittäjiltä, millaista on olla ns. "renkinä" taksityössä. Olisi kiva kuulla esim. nykypäivän palkkauksesta, työvuorojen pituudesta ja muusta, mitä nyt sattuu nykypäivän taksityöstä tulla mieleen. Katselin jotain Suomi24-keskustelua 2014 vuodelta, jossa melko pitkälti soimattiin taksialaa. Onko kyseinen ala vielä nykyäänki yhtä paska?

Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista!

15

1187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Missä päin meinasit ajaa ? Maakunnissa voi kannattaa jotenkin, pks-alueella välttämättä ei, jos muitakin töitä on tarjolla ihan tuntipalkalla.

    • Anonyymi

      Ei taksitöihin. Huonompaa firistyötä ei löydykään . Esim. varastotöihin pääsee ilman kokemusta oikealla tuntipalkalla (siis palkan saa jokaiselta työtunnilta), taksissa ei.

    • Anonyymi

      Tärkeintä on varoa maskia käyttäviä sekopäitä.

      • Anonyymi

        Täysin epäoleellinen asia.


    • Anonyymi

      En suosittele. Palkat huonot, työajat epäinhimillisiä ja todennäköisesti (riippuen työnantajasta) sulle annetaan nuorena keltanokkana kaikki paskat vuorot prosenttipalkalla (koska todennäköisesti et heti saa valita). Mitä itse muistan, niin nuo viikonloppujen työvuorot olivat pääasiassa 10-13h palkan jäädessä joskus n.10 e/h. Yleensä parempi mutta silloin oli keikkaa paremmin, koska autoja oli vähemmän.
      Ihmisestä kiinni, mutta ei nuoren kannata tuhlata viikonloppuja taksissa. Sitten sulle aletaan pikkuhiljaa tarjota myös arkiöitä tms ja huomaat istuvasi 2e/h maanantai-tiistaiyön kun voisit olla nukkumassa.
      On tervettä että nuori haluaa tehdä töitä lukion jälkeen, mutta suosittelen toista alaa tai pitämään huolen siitä ettet tuhlaa elämääsi istumalla taksissa. Käy intti (oletan että olet mies) ja ala sen jälkeen tavoitella tosissasi koulupaikkaa amkiin tai yliopistoon. Voi sitä taksia ajella sitten opiskelujen tai oikean työn ohessa kun siltä tuntuu. Oikean työn ohessa siitä helppoa, kun voi yleensä valita mitä ajaa eikä ole stressiä että syökö ensi viikolla kun palkka tienataan varsinaisesta työstä.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Linkki ei valitettavasti toimi. Linkki viittasi artikkeliin, jossa kerrottiin hiljakkoin Vantaalla tapahtuneesta taksinkuljettajan törkeästä pahoinpitelystä.

        Seuraavassa linkissä viitataan artikkeliin, jonka mukaan autonkuljettaja sijoittuu vaarallisimpien ammattien listauksessa sijalle 8:
        https://www.iltalehti.fi/tyoelama/a/2016070921554981


    • Anonyymi

      Jos nyt aiot oikeasti aloittaa ajamisen, niin kannattaa ajaa lyhyimpiä yövuoroja, tyyliin 22-5, koska silloin palkka kaikki paras. Ainakin vielä jokunen vuosi sitten oli niin. Pitkistä vuoroista ei välttämättä tienaa sen enempää koska alkuillat välillä tooodella hiljaisia.
      Muista sitten, ettei tällä alalla makseta mitään lisiä. Listaan sulle omasta mielestä hyviä ja huonoja puolia.

      Hyvät:
      Itsenäistä
      Voi käydä tauolla kun haluaa
      Hyvät mukavat autot
      Asiakkaat pääosin ihan jees
      Autolla ajaminen
      Ei krapulaa sunnuntaina

      Huonot:
      Työajat haasteelliset
      Valvominen
      Sekavat yms asiakkaat
      Huono palkka
      Työkaverit (ymmärrät sitten joskus mitä meinaan)
      Seuraava päivä pilalla koska olet valvonut yön

      • Anonyymi

        Erittäin hyvä kommentti!

        Sopii myös ihmisille joille luontaista valvoa yöt . Palkat on menossa parempaan suuntaan. Itse tienasin viikonloppuna keskimäärin 16 eur tunnissa bruttona


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Erittäin hyvä kommentti!

        Sopii myös ihmisille joille luontaista valvoa yöt . Palkat on menossa parempaan suuntaan. Itse tienasin viikonloppuna keskimäärin 16 eur tunnissa bruttona

        Yötyöstä 16€/h.Todella surkea palkka.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yötyöstä 16€/h.Todella surkea palkka.

        Jees. Mä tienasin sen 16 eur tunnissa palkkaa ja on totta että se tekee vaan kolmisen tonnia kuukaudessa.... Mut kyl sillä maksaa 600 egen vuokran ja netin, sekä käy syömässä hyvin joka päivä. Sijoitukseenkin jää rahaa joka kuukausi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jees. Mä tienasin sen 16 eur tunnissa palkkaa ja on totta että se tekee vaan kolmisen tonnia kuukaudessa.... Mut kyl sillä maksaa 600 egen vuokran ja netin, sekä käy syömässä hyvin joka päivä. Sijoitukseenkin jää rahaa joka kuukausi.

        Oliko yksi vuoro vai pitemmän ajan keskiarvo ? Tuostakin on laskettavissa kuukausitunnit lähelle 200.


    • Anonyymi

      Tuollaiset kuten itse olen kaiki hyvä asiakas sitten, joskus tilaan jos tarvitsen taksin kyytiin ja aina maksan käteisellä :D

    • Anonyymi

      Palkat varmaa vaihtelee mut provikalla ollaan siellä 32-40% alv0 kassasta eli esim 300e kokonaiskassasta käteen jäisi esim 35 prosentilla about 80. Siitä voi laskea tuntipalkan halutessaan. Tuntipalkalla ajavia en kauheasti tiedä mutta palkat varmaan siellä 10-13€/h. Opiskelun tms ohelle ihan kohtuullinen korvaus etenkin päivävuoroista mutta ei noilla kuuhun mennä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      36
      3795
    2. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      51
      1724
    3. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1379
    4. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1211
    5. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      175
      1096
    6. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1051
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      84
      945
    8. Olisit ollut niin

      Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua
      Ikävä
      41
      836
    9. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      49
      791
    10. Mikä tekee kuuman

      Kaivatustasi?
      Ikävä
      39
      760
    Aihe