Persuilla ja vihervasemmistolla yhteisymmärrys

Anonyymi

Molemmat haluaa, että hoitsujen palkkoja nostetaan. Mutta kuka maksaa ja mistä otetaan. Kertokaas se persuviherpunikit?

15

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hiukan enemmän tarvitsee kyllä tietoa, kuin tuollaisen pläjäyksen. Eihän sille ole kuin yksi maksaja, asiakas.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tuon jutun pohjalta nyt ei ole palstahäirikölläkään syytä pelihousujaan repiä. Osa kansanedustajista, eikä jutussa edes kerrota kuinka suuri osa, kannattaa suurempaa korotusta kuin muille palkansaajille. Kuinka vaikeata onkaan tälle palstahäirikölle ymmärtää lukemaansa.


      • Anonyymi

        Missä ?
        Etkö oikein ymmärtänyt, pitäisikö isoilla kirjaimilla HUUTAA !


      • Anonyymi

        Vappusatasia lupaa demarit, demarit , ymmärsitkö !!!


    • Anonyymi

      Maahanmuutto kustannuksista nipistetään ja Kabulin presidentin rahakätköstä löytyy loput!!😭😂🤣

    • Anonyymi

      Vihervasemmisto korottaisi veroja, Perussuomalaiset ottaisivat maahanmuuttokustannuksista.

    • Anonyymi

      Maahanmuutosta saadaan kaksi miljardia kun ei oteta ketään ja entisetkin lähetetään takaisin koteihinsa.

      • Anonyymi

        Juuri näin helposti se kävisi. Mutta miksi se ei käy politikoille?
        Miten olisi, jos vaikka näistä Afganistanin pakolaisista nyt jokaiselle kansanedustajalle, joka puoltaa maahanmuuttoa, vaihdettaisiin nykyisen avustajan tilalle pakolainen. Näyttäkää esimerkkiä!


    • Anonyymi

      No ei ainakaan oteta köyhiltä enää, kun Sipilä vei heiltä jo kaiken.
      Kaikista yksinkertaisin olisi sangtioida yrityksiä, jos ei täytä lain asetuksia, niin veroja lisään jokaista puuttuvaa työntekijää kohti parin työnterkijän palkka valtiolle, niin eiköhän niitä työntekijöitä ala löytymään. Ja kyllä se on palkka, jos työntekijää ei löydy. Ihan turha on puhua työvoimapulasta, jos on 300 000 työtöntä. Ei voi olla niin, että ei noista kukaan kykene paskavaippaa vaihtaan ja kuskaan sen roskikseen. Ja mitä tänä aamunakin katsoin ylen antia, niin noilla ylilääkärin kyvyillä varustettuja työttömiä löytyy ainakin se 300 000 tuhatta, eli ei lääkäreistäkään mitään pulaa ole. Meinaan paskanpuhumisen taito on lähes jokaisella.

    • Anonyymi

      Valtio tietysti maksaa. Nostetaan hoitajien palkka 10 000 €/kk ja samalla nostetaan veroprosentti 85%. Hoitajat ovat tyytyväisiä kun brutto on komea ja valtio tyytyväinen kun hoitajia riittää ja netto kuitenkin pieni.

      • Anonyymi

        Aivan oikein. Veroprosentit pitäisi neuvotella alakohtaisesti!


    • Anonyymi

      Kun persujen äänestäjistä 50 % on eläkeläisiä,
      jotka todennäköisesti luulevat puolueen olevan Veikko Vennamon SMP:n
      jalanjälkiä kulkeva puolue,
      äänestävätkö eläkeikäisiä nuoremmat persuja tiedostaen, että se on SS ?
      Miksi te nuoremmat, työikäiset äänestätte persuja ?
      Äänestättekö te persuja juuri Suomen Sisun aatteen takia ?

    • Anonyymi

      Persutuksesta voisi leikata miljardin tai pari.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1127
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1087
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1060
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1009
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      922
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      857
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      847
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      810
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      719
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      703
    Aihe