Onko näin että Pyhäjärven ainut palvelu on nykyään enää mielenvireystoimisto ja Alko
Pyhäjärven palvelut
Anonyymi
441309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Siinähän ne toisiaan tukien hyvin toimivat.
Moni tunsi piston sydämessään ...🤗
Vanhustenhuolto on ainakin retuperällä. Sen vaikutus näkyy koko maassa.
Pyhäjärvellä se on Jumalan tahto, jos ihminen on sairas. Siihen ei pidä puuttua muu kuin virkavalta.
Virkavalta
Näin on. Ainoa valta Suomessa.
No nyt ne kolkuttaa sun ovella
Pukki se ovella jo kolkuttaa.......
Jaa että PK-seuraa.
Seo on ainut autokorjaamo josta saa palvelua, teollisuusalueen Pelle Hermanni kysyy, onko sulla rahaa korjuuttaa autos,
Onko kyse 600-sarjaisesta bemarista, jossa on nahkapenkit?
😂 nyt korkki kiinni.
Pelle Hermanni
Kaikkea on ja rahaakin riittää ! Pyhäjärvellä.
Toimiiko mielenterveystoimisto ja Alko. Niissä ei ole tullut käytyä, hyvin ainakin muut palvelut pelaa, kannatta tutustua muihinkin palveluihin.
Alko eli Kodin Onni on tärkein liike Pyllymäellä.
Mihin palveluihin, ihan oikeasti?
Mitä ne palvelut on Pyhäjärvellä?
Alko, ei kannata, vie jalat alta.
"Vireyststo" miten se palvelee?
Eli yhtä tyhjän kanssa.
SEO - ylihintaista bensaa, siksi suurin osa tankkaa, milloin missäkin.
Simälasiputiikki, kirjakauppa, sähköliike, kahvila, ruokabaari, pankki, (ei Op) kenkäkauppa, kunnon vaatekauppa, kaikki puuttuu.
Ai niin kulkutiet, ratikka, bussit, näitä riittää loputtomiin.
Yksi junaraide uusittu, mihin vienee, kuka tietää?
KULTTUURITALO, sehän se on suurin puutteen paholainen.
Kirkko on muuten jo maalattu, menkää kirkkoon. Raitti ja sen kuopat korjailtu, joten...herran haltuun.
Ja kun toinen noista lopettaa toimintansa, niin sen asiakkaat siirtyvät automaattisesti jäljelle jääneen instanssin asiakkaiksi. Kokonaismäärä /- nolla... Tosin, Haapajärven A-Marketin asiakkaat saattavat lisääntyä, mitä toisaalta korreloi Häpyjärven L-positiivisten siirtyminen kauempana toimivien A-Markettien asiakkaiksi, ettei vaan törmää tuttuihin Haapajärvellä... Sama tosin koskee muidenkin lähikuntien A-Marketteja.
Kyllä kannattaisi hehkuttaa paljon isommin jos peurahalliin kiviniemi kumppaneineen etsisi maailmalta kymmenen pyhäjärvistä työllistävän yrityksen kuin veden mulukkaamisen ylös alas tuulentupien tukena.
Yleinen ymmärrys on että pitää olla vähintään hullu jos käyttää MVK.n palveluita, yleinen ymmärrys on kuitenkin tämä että Suomi 24 sivuston kirjoittajat ei oo koskaan käynyt MVK.ssa. Rauhoittaa kummasti mieltä, lääkityksenkin saat jos lääkäri sen määrää...
Hyvä mikäli saadaan lääkitys "10.09.2021 18:44" kohdilleen.
Ehkä lääkäri löytyy.
Pyhäjärven sivustot ovat kirjoitelmien aatelia.
Ei tarvita, mikä se nyt oli, mvk:n ovenripaa.
Sivustot ajanee saman asian, pipo nousee ilmaan jo pelkästä aloituksesta.
Tikanpoika vertailee paikallislehen jutussa kaupungin talousarvion tälle vuodelle 60 miljoonaksi??? Kamreerin mukaan se on vajaa 44, josta valtio hoitaa yli 20 miljoonaa euroa!
"valtio hoitaa yli 20 miljoonaa euroa!"
Itsehän me valtion veroja maksetaan! Näinhän se menee joka kunnassa!
Maksaako valtio aina ja kaikille tulojen ja menojen erotuksen?
Miksi sitten pyhäjärven pitää ottaa päivittäisiin kuluihin lainaa?
Pyhäjärvellä tulojen ja menojen erotus on yli 20 miljoonaa.
Selännemaksu vuodessa on 28 miljoonaa ja on sama kuin avustusesitys vesivoimalan rahoituksen suunnitteluun.
Höpö höpö! Valtio ei maksa tulojen ja menojen erotusta (miten idioottimainen ajatus) vaan tietyssä suhteessa tukea kunnille! Pyhäjärvi saa suhteessa vähemmän tukea kuin naapurikunnat! Ja se on ihan hyvä juttu, kertoo paljon meidän talouden hoidosta! Tiedän että tätä on vaikea ymmärtää kansakoulupohjalta...
Eikös 2008 tapahtumaketju ollut Pyhäjärven mvk.n hoitovirhe Pohjanmaa lla. ?
Mitä mieltä Pyhäjärven opettajista?
"”Se oli nälvimistä, luokassa nöyryyttämistä. Häntä nimiteltiin ja pilkattiin. Monien mielestä hän oli epämiellyttävä, outo, rasittava ja epäsosiaalinen”, ystävä kuvaili.
Toisella paikkakunnalla asuva ystävä on kertonut tunteneensa X jo vuosia. X oli kertonut, että häntä kiusattiin rankasti varsinkin yläasteella. Kiusaaminen jatkui myös lukiossa.
”Hän jättikin sen kesken ja kertoi haluavansa catering-alalle, koska siellä on yleensä mukana enempi tyttöjä kuin poikia.”"
SI SI SI Siikajoki😂🤣😂🤣😂🤣😂
Kiusaaminen pitäisi olla rikos. Ja siitä kuuluisi rangaistus. Ja poliisi tai vartija pitäisi kutsua paikalle kun rikos tapahtuu. Ja opettajilla ja koulukavereilla pitäisi olla oikeus asioista ilmoittaa tulematta itse ilmi. Hyssyttelyn aika on ohi. Vältettäisiin monta itsemurhaa ja jopa kouluampumisia. Ja autettaisiin myös kiusaajaa. Sillä useasti hän voi huonosti tai on epävarma ja hakee muiden hyväksyntää.
Suomessa kaikkea hyssytellään. Myös koulukiusaajia. Rikos se on sekin.
Ja mitä tekee sosiaalitoimisto, tietenkin syyttää Pikku Kallen vanhempia huonosta kasvatuksesta, se parhaiten pilkkaa kenellä on virka ilman omaa jälkikasvua
Se ei koskaan ole suoraan vanhempien vika. Kaveriporukalla suuri vaikutus. Opettajilla peiliin katsomisen paikka, liian usein ummistetaan silmiä. Suurin syy mielenterveysongelmiin on koulukiusaaminen. Kouluampujaa oli myös systemaattisesti ja jatkuvasti kiusattu.
Se on aina huonojen vanhempien vika.
On niitä rikollisia opettajien ja psykologien lapsissakin. Syyt on hyvin moninaiset. Kyllä opettajienkaan osaa ei saisi enää hyssytellä. Ummistetaan silmiä liian usein kiusaamistapauksissa.
Hekään eivät ole aina hyviä vanhempina.
Ainakaan minun kohdalla avohoito ei toimi. Raimo Parkkinen
Nyt lähtee syyte.Toisen nimissä EI saa kirjoittaa
Tai joku kepulainen taas raipea mollata.
Tais
Kukapa muukaan Sivistymätöntä sakkia koko kööri!
Tuo ei ole Raimon kirjoitus!! SatavarmastiEI! Onko jälleen kuuluisa KEPU Pelle asialla.Tuo toisen nimen käyttäminen kuuluu rikoslakiin ja siitä tulee tuomio.Ainakin selvityspyyntö pitäisi laittaa vetämään.Kyllä Rimo lakiasiat tuntee,jäädään seuraamaan mihin jäljet johtaa.Kirjoittajan kohdalla ei kyllä ole avohoito toiminut,miksi piti Raimo vetää siihen mukaan?
Nyhjätään tyhjästä.