E-pillereistä apu mielenterveysongelmiin

Anonyymi

Vaihtakaa e-pillereihin mielenterveyslääkkeenne: e-pillerit ovat paljon parempia kuin mielenterveyslääkkeet ja niillä on positiivisia vaikutuksia aivojen toimintaan ja elämänlaatuun. Ne myös vähentävät mieleen perinteisesti liittyväksikoettavia ongelmia ihmisellä. E-pillereitä myydään (naisille) kaikkiin mielenterveyslääkkeisiin (riippumatta mielenterveyslääkkeen käyttäjien sukupuolesta) verrattuna suomalaisille määrällisesti satoja kertoja enemmän. Jo e-pillereiden käytön suosio kertoo niiden hyvästä laadusta ja positiivisten käyttäjäkokemusten määrästä. Mielenterveyslääkkeiden vaikutukset sitä vastoin on koettu huonoiksi ja jopa pilaavan niitä käyttävän tai käyttäneen henkilön loppuelämän. Voihan sitä edes kokeilla, kaikki ovat huomanneet, kuinka paljon naiset nykyään pitävät e-pillereistä, koska niillä kokee itsensä niin kauniiksi, halutuksi ja terveeksi. E-pillereitä käyttävä kokee myös monilla uusilla tavoilla itsensä älykkäämmäksi, mikä ei ole pelkästään kokemus vaan todellisuutta. Eli jos henkilöllä on vaikka vaikeuksia kokea mielihyvää elämässään aivoissa olevasta vaikeasta olosta johtuen, e-pilleri voi auttaa ihmisen kokemusmaailman mielekkääksi ja löytämään hyvän elämän, josta pitää aidosti. Myös vakituinen kumppani auttaa hyvään elämänlaatuun ja sellaiseen elämään, jota ihmiset pitävät parhaimpana mahdollisena.

Huomautettakoon tähän yhteyteen tästä tärkeästä asiasta:
E-pilleri ei suojaa sukupuolitaudeilta. Kondomi suojaa sukupuolitaudeilta, joten käyttäkää molempia ehkäisykeinoja sängyssä. Sukupuolitauteja ovat esimerkiksi klamydia (voi olla oireeton, voi aiheuttaa lapsettomuutta), kondylooma, sukuelinherpes, kuppa, tippuri ja HIV-infektio. Kondylooman tai herpeksen voi saada kondomilla suojattujen alueiden ulkopuolelta myös taudin oireettomassa vaiheessa. Silti kondomia kannattaa käyttää, koska limakalvokontaktia hyvin tärkeille, herkemmille alueille syntyy ratkaisevan paljon vähemmän kondomin kanssa ja siemenneste, joka mahdollisten sukupuolitautien yhteydessä sisältää paljon taudinaiheuttajia, jää kondomin sisään. Sukupuolitautien tarttuminen tapahtuu limakalvoilta. Katso loput tärkeät tiedot internetistä haulla Terveyskirjasto, sukupuolitaudit. Terveyskirjasto on luotettava sivusto, ihan kaikista muista en osaa sanoa. Esimerkiksi joillain vähän kummallisilta vaikuttavilla apteekeilla on epäilyttäviltä näyttäviä internet-sivuja, Yliopistonapteekki on luotettava apteekki myös internetissä. Niin ja siemensyöksy on hyvä tuottaa säännöllisesti siittimestä myös ilman kondomia esimerkiksi talouspaperiin makuuhuoneessa tai kylpyhuoneessa. Jos siemennestettä on vain vähän, se voi johtua miehen käyttämästä lääkkeestä. Kaikenlaisten turhien lääkkeiden käyttö, kuten vaikka mielenterveyslääkkeiden, olisi hyvä lopettaa kysyen neuvoa lääkäriltä. Potilasta palvellaan aina hänen näkemystensä mukaan ja löytäen hänelle paras ratkaisu. Mikäli potilas haluaa lopettaa lääkkeensä, lääkärin velvollisuus on auttaa häntä siinä.

1

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaksi viimeisintä lausetta alotuksessa taisi olla eniten huuhaata, muuhun en ota kantaa lainkaan.
      Vai, että velvollisuus auttaa lopettamaan lääkitys, tai palvelu potilaan näkemyksen mukaan löytämällä paras ratkaisu....

      Joskus se menee kyllä niin, että " ylempi " käskyttää " alempaansa ", eli ei toiveet toteudu, ainakaan potilaan näkökulmasta.

      Missäköhän se velvollisuus tulee kuvioon, kun se ei tunnu toteutuvan kovin usein? Keinolla millä hyvänsä yritetään ihminen saada syömään lääkkeitä.

      Näkemyksiäkään ei turhan usein oteta huomioon, tai ne jollain lailla vain sivuutetaan.

      Ehkä pientä parannusta on kuitenkin tapahtunut viimeisten vuosien aikana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      112
      2546
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      2221
    3. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      63
      1732
    4. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      56
      1727
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      164
      1651
    6. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      158
      1526
    7. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1516
    8. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      118
      1280
    9. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1216
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      27
      1207
    Aihe