Ei hallituksesta kukaan ehdi etsimään työpaikkaa kellekään ja taluttamaan työpaikalle. Yritys on se, joka tarvitessaan työntekijöitä palkkaa niitä.
Rahaa on syydetty tukina yrityksille (osakkeenomistajille) miljardeja. Mihin ne rahat menevät ?
Ainoa todellinen keino työllistymiseen on se, että työtön hakee töitä ja menee sinne töihin
3
67
Vastaukset
- Anonyymi
Niin tai lisätään valtiollista omistusta ja priorisoidaan työllistäminen ykkös prioriteetiksi , harjoittaen toimintaa plus ,miinus nolla voiton tavoittelun linjoilta. Tai vastikkeellistaa yritystuet suoraan työllistämis perusteiseksi. Työttömyysturvan porrastamisilla tai työttömiä velvoittamalla ei synny ainuttakaan työpaikkaa, sillä he eivät luo työpaikkoja vaan ovat niitä vailla. Lisäksi noissa työttömyysturvan porrastuksissa nousee kysymykseksi ,kuinka ne ylipäätänsä toteutettaisiin, sillä Suomessa ja Ruotsissa on ainut laatuisesti taata ansiosidonnainen turva yksityisten kassojen kautta , ammattiliittojen taholta ja nuo varat ei tällöin ole valtion hallinnoimia .Tiettävästi näin ollen yksityiset tahot voivat ja myös käyttävät varojansa mielensä mukaa ja tässä tapauksessa maksavat siis ansiosidonnaista vaikka maailman tappiin jos niin parhaaksi katsovat ja varat sen sallivat. Työmarkkina tuki ja sosiaalituet ovat valtion tukia ,mutta niillä taataan oikeus toimeentuloon ,joka on ihmisoikeus ja näin ollen ei ole leikattavissa, ei ainakaan jos toimimme oikeusvaltio periaatteella, ihmisoikeuksia kunnioittaen. Kysymys kuuluukin miten tuota sitten porrastat ? Nuo työttömyysturvan heikennykset on nähdäkseni lähinnä elinkeinoelämän pyrkimyksiä työttömyysturvan heikentämiseen ja halpatyövoiman saantiin ,ihmisoikeuksista piittaamatta.
https://yle.fi/uutiset/3-12089897
Se kelpaisi Ek:llekin tuo turva kun myös yrittäjät pääsisivät tuon ansiosidonnaisen piiriin, he kun eivät ole omaa kassaa aikaan saaneet, niin työntekijöiden kukkarolle pitäisi päästä. Mieli se kumamsti muuttuu aina omien intressejen näkökulmasta.
https://www.stul.fi/yrittajat-ja-ek-jattivat-eriavan-mielipiteen-tyottomyysturvan-porrastamisesta/
https://ek.fi/ajankohtaista/tiedotteet/ek-kannattaa-kaikille-ansiosidonnaista-tyottomyysturvaa/
https://www.aamulehti.fi/kotimaa/art-2000007371368.html - Anonyymi
Joo kylä näi o tSoininkin pitää vain laittaa ne hakemuksia kehiin ei tulla kotoa hakemaan mihinkään edes Raumalla
- Anonyymi
Työn välitys valtiollisesti on myös oleellisessa asemassa mm. kohdanto ongelmaa ratkoessa. Valtiollisen työnvälityksen kautta on myös kartoitettaessa työvoimatarpeen kautta ,koulutustarve jolloin valtion hallinnon kautta on hallittavissa työllisyys tilanne toisin kuin nyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5439114Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1656264Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3785316Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli704798Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004411Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664083SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1974008- 1022073
- 1131537
- 531086