Uskollisuus

Anonyymi

Se on se ominaisuus, jota toisessa ihmisessä eniten arvostan. En voisi elää ihmissuhteessa, jossa joutuisin jatkuvasti miettimään, olenko hänelle riittävä. Jatkan taas siitä, mihin jossain kohtaa jäin. Opettelen olemaan riittävä itselleni. Miellyttämään en ketään lähde. Tunnen oman ihmisarvoni, sitä ei kukaan lähde minulta riistämään.

Mutta sitten on niitä ihmisiä, joilta ei saa mahdollisuutta. He eivät sisäistä ketään ihmistä elämäänsä. Mutta tyhmähān olen, jos annan toisen ihmisen alentaa itseäni yhä uudestaan. Vastuu siitä, miten antaa itseään kohdeltavan jää lopulta itselle. Turha etsiä rakkautta osoitteesta, missä sitä ei ole.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Totta puhut.

      Monet yt miehet jotenkin tuntuu ajattelevan, että naisen pitää heti seksiä antaen ansaita se mahdollisuutensa miehen elämässä ilman, että miehen tarvii edes vaivautua olemaan perusystävällinen ja kohtelias.

      Ikäänkuin palvelijaa olisivat palkkaamassa!

      No sitten naivat palvelijoitansa, minun tasoistani naista ei kohdella kuin palvelijaa.

      Se on kumma, miten ollaan niin herroiksi ilman mitään niitä tapoja jotka oikean herrasmiehen tekee.

      Varsinkin hellyyden suhteen naista kohtaan joka on jo fyysisen voimansakkin puolesta se heikompi osapuoli. Tämä tuntuu olevan ihan hukassa nykyajan miehiltä jotka kohtelee naista karkeasti ja vähätellen.

      Olen kohta 20 vuotta asunut Helsingissä enkä yhteenkään herrasmieheen ole saanut tutustua. Tuntuu, että maalaisilla on paremmat tavat ja arvostavat hyvää emäntää.

      Helsingissä vaan sovarit nussikoon toisiaan, reikähän se on pepussakin😆👎

    • Hyvin sanottu. En ole koskaan pettänyt ja olen siitä ylpeä. Vadin sitä myös toiselta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      164
      1551
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      743
    4. 51
      635
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      16
      595
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      527
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      478
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      412
    Aihe