Vihreitten liha ja puuverokin kaatui

Olisi se jos tuollaiset vihreät ja vasurit olisi suurempia. Maa olisi heillä pian haamu entisestä.

Hallitus pääsi torstaina sopuun tarvittavista ilmastotoimista pääministeri Sanna Marinin uuden kompromissiehdotuksen pohjalta.

Vielä keskiviikkoiltana tilanne oli täysin auki. Marin patisti pahimmat kiistakumppanit eli keskustan ja vihreät keskinäisiin neuvotteluihin, jotka päättyivät tuloksettomina.

Keskusta syytti vihreitä neuvottelukokonaisuuden avaamisesta, ja vihreät moittivat keskustaa ”teatterinumerosta” ja haluttomuudesta käydä minkäänlaisia neuvotteluja.

Mikä avasi umpisolmun? Jos keskustalaisilta kysyy, on vastaus selvä.

– Vihreät antoivat kaikessa periksi. Lentomaksut, öljynlämmittäjien veronkorotukset, maatalouden verot ja liikenteen päästökauppa – kaikki vihreiden raippatoimenpiteet saatiin siivottua pois, yksi keskustalähde kommentoi.

Keskustalaisten mukaan vihreät ehdottivat alun perin myös lihaveroa sekä ainespuuveroa.

Vielä keskiviikkoiltana esillä oli liikenteen päästökauppa ja polttoöljyn veron sitominen indeksiin, jotka olivat keskustalle ”no go -juttuja”.

– Maankäyttömaksu oli mukana myös, siinä ihminen joutuu maksamaan valtiolle siitä, jos raivaa metsää uuteen käyttöön vaikka kesämökkitontiksi.

Keskustalähteen mukaan jo keskiviikkona oli tiedossa, että hallituksen hiilineutraaliustavoite oli ylittymässä kirkkaasti, mutta vihreät eivät olleet valmiita hyväksymään kokonaisuutta, koska ”identiteettipoliittiset lihaverot ja muut puuttuivat”.

– Viime kädessä vääntö käytiin liikenteen päästökaupasta ja öljylämmityksestä.

3

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuka pöljä vihreitä kannattaa, jotkin narkomaanit opiskelupiireissäkin, kun älli mennyt.
      Olisi maa jäljiltään kunnossa jossa asuminen mahdotonta pääosin kansalaisille.

    • Anonyymi

      Hesassa on pöljiä vihreitten ylläpitäjiä.

    • Anonyymi

      Saunavero, kai sekin vielä tulee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      228
      3945
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      139
      1418
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      126
      925
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      909
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      900
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      288
      759
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      757
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      736
    Aihe