Lihat ja maidot nurkkaan

Anonyymi

6

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä syön ihmiselle tarkoitettua ruokaa eli myös lihaa.

      • Niin minäkin.


      • Anonyymi

        Sinulle on kaksi vaihtoehtoa säilyttääksesi terveytesi ja silti pitäytä tottumuksissasi.

        1. Lisää terveelliseen ruokaan keinotekoista verta, eli hemiä saadaksesi siihen tarvitsemasi vernmaun
        2. Pure huuleesi saadaksesi siitä verenmakua terveellistä ruokaa syödessäsi.


    • Anonyymi

      Ruuan maku ja halukkuus sen syömiseen syntyy syömiskertojen määrästä. Siksi ihmiselle on "muka" vaikeata muuttaa tottumuksiaan. Tutkimusten mukaan noin kymmenen kertaa syömällä uutta ruokalajia syntyy siihen sellainen tottumus, että se maistuu ns. hyvältä.
      Toisaalta miksi me kaikki emme siirtyisi teveellisempään ruokavalioon vieläkin helpompaa tietä, eli aloittamalla lihan korvaamisen härkäpavusta ja kaurasta tehdyllä nyhtökauralla, joka maistuu täysin liharuualta. Nyhtökaurasta saamme kaikki tarvitsemamme proteiinit, hiilihydraatit ja hivenaineet mitä saamme myös lihaa syömällä.
      Tulevaisuus on kuitenkin lähellä ja tulemme siirtymään nyt pois lihatuotteista ja sitten siirrymme pois myös peltotuotteista. Jo nyt on pitkällä monet ruuan valmistustavat, joiden tekemisestä puuttuu koko maataloussektori kokonaa.

    • "Lignaanit ovat fenolisia yhdisteitä ja niitä on muun muassa marjoissa, hedelmissä, täysjyväviljassa, pavuissa ja siemenissä."

      Arvelisin että keput syövät marjoja keskimäärin enemmän kuin muiden puolueiden kannattajat, koska ydinkannatusalueillaan metsät ovat lähellä ja asuvat yleisesti omakotitaloissa, joiden tonteilla kasvaa marjapuskia.

      • Anonyymi

        Juuri tuli maalla käytyä poimimassa puolukat itselle ja maalla asuvalle samnaikäiselle, joka ei enää pysty itse marjassa käymään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      157
      2558
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      839
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe