MIKSI IHMISILLÄ ON OIKEUS PITÄÄ LEMMIKKEJÄ

Anonyymi

Pohdin, miksi ihmiset saavat pitää lemmikkejä. Eihän eläimet osaa edes puhua ja kertoa omaa näkemystään tai ilmaista itseään!!?? Entä miksi ihmisillä on oikeus tappaa eläimiä (tuotantoeläimet) hyödyn vuoksi???!!! MIKSI IHMISET OVAT ARVOKKAAMPIA KUIN ELÄIMET? Miksi eläimen syömisestä ei tule samanlaista rangaistusta kuin tulisi vaikka ihmisen syömisestä??

7

240

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mietipä sinä sitä.

    • Anonyymi

      Kerro, kun tiedät vastauksen.

    • Anonyymi

      Siksi kun siinä on niksi.

    • Anonyymi

      Möö! Ei tarvitse olla huolissasi minusta, voin oikein hyvin. Möö! T. Lehmä joka voi hyvin. Möömöö!

      Ps. Samaa kertoi naapurin hevonen kirjeessään viime viikolla.

    • Anonyymi

      Hyvä aloitus. Lemmikkien pitäminen on itsekästä ja usein julmaa, ei siihen ole mitään moraalista oikeutta vaikka laki sen sallii.

    • Anonyymi

      Eläimet nyt vaan on eri tasolla kuin ihmiset. itelläni on koira ja se on ainakin vaan innoissaan sillon ku saa olla ihmisten kaa tekemisissä :)

      • Anonyymi

        Saattaapi pitää ihmistä älyllisesti heikkona, kun kulkee ulkoiluttamassa ja pysähtyy aina hajujäljen kohdalla ja katsoo kääkärän tekoa joka päivä ihmeissään.

        Nukkuminen samassa sängyssä on ongelmallista kun haisee koiran mielestä pahalle ja kuorsaa mutta pakko kestää, että saa päivän safkat. Loppuviikosta se haisee jo vähän siedettävältä, kun hinkkaan kunnon hajut sen sänkyyn ja vaatteisiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3857
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      189
      3694
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2108
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1172
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      153
      1127
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1034
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe