Varmaan ihmetystä miksi Yliväpeli ottaa kiinni tällaiseen aiheeseen ja toverien palstalla vielä ?
Siihen on selitys, eikä mikä tahansa, vaan nyt puhutaan ilmastosta joka yhtä mysteeriä, siitäkään ei tiedetä mitään, että vois tulla aika kun kun ilmasto kaluttu loppuun, aletaan puhumaan kvantti teoriasta, jopa jo jotkut vihreät voisi olla siinä asiantuntijoina, ja esittävät kaikkien turvealueiden ojaamista ja kuivattamista, jolla -paha aine saataisiin kuivattamalla poistettua. Kun nyt asianaan että turvetta pitää saada lisää ojat sulkemalla ym toimin, ettei saa enää käyttää.
Käsittämättömin fysiikan teoria ikinä?
Nyt lennetään siis korkealla, mutta teoria ei välttämättä ole yhtä tyhjän kanssa. Viime vuonna tehdyssä, toistaiseksi vielä julkaisemattomassa kokeessa huomattiin, että mikrotubulus lähetti siihen ammuttua valoa takaisin – hitaasti useiden minuuttien ajan. Tämä on usein merkki kvantti-ilmiöistä.
Aivojen kvantti-ilmiöt saattavat selittää tietoisuuden.
Tietoisuus on filosofian klassikkoaihe ja yksi aivotutkimuksen suurista mysteereistä. On epäselvää, miten neuronien väliset impulssit muuttuvat siksi tunteiden, aistien, ajatusten ja muistikuvien kokonaisuudeksi, jota kutsutaan tietoisuudeksi. Ihmisellä on tietoisuus, bakteereilla taas ei (vai onko?) – missä menee raja?
Tutkijat ovat jo 90-luvulla esittäneet teorian, jonka mukaan ratkaisu tietoisuuden kysymykseen saattaa löytyä kvanttifysiikasta.
Niin kutsutun Orchestrated Objective Reduction -teorian (lyhyemmin Orch OR) mukaan ”tietoisuus syntyy, kun aika-avaruuden rakenteen painovoiman epävakaudet romahduttavat kvanttimekaniikan aaltofunktion pienissä mikrotubulus-nimisissä proteiineissa, jotka sijaitsevat neuronien sisällä”, New Scientist kirjoittaa.
https://www.newscientist.com/article/2288228-can-quantum-effects-in-the-brain-explain-consciousness/
Me ihmiset osataan käsittää tietoisuus
4
141
Vastaukset 4
- Anonyymi
Ihan vaan tiedoksi tälle palstalle. Aloittaja on siis henkilö joka on vuosien aikana ollut S24:n Kepupalstalla erilaisilla majuri-aiheisilla nikeillä mutta jäi kiinni kerskailuistaan niin monta kertaa, että lopetti valehtelunsa majurina olemisistaan ja nyt on olevinaan "väpeli".
Majurina kerskaili ummet ja lammet omistamistaan metsäpalstoista ja kuinka kerrankin teki kaikille kuntalaisille avoimen kuntoradan tiluksilleen ja laittoi ihan kuvankin tästä. Paha vaan, että eräs tarkkaavainen lukija huomasi sen olleen matkailumainoksen sveitsiläiseltä maatilalta. Sen jälkeen ei kyseistä majuri-nikkiä palstoilla tavattukaan.
Mukamas matkailee maailmalla, kuvia on myös mutta kaikki googlen yleisiä kuvia. Muilla palstoilla häntä sanotaankin taikamatolla matkustajaksi tai hapsumattomatkaajaksi.
Kirjoitusasu paljastaa hänet aina samoin kun samat toistuvat virheet jota palstoilla nimetään pankkolängvitsiksi.
Usein kirjoitukset ovat virheettömiä mutta silloin on copypastannut tekstit jostain nettijulkaisusta antaakseen kirjoitukselleen uskottavuutta. Useimmiten kirjoitukset ovat täysin huuhaata eivätkä millään muotoa ole palsta aihepiiriin liittyvää. Nyt suurieleisesti julisti Keskustapalstalla siirtyvänsä kirjoittamaan demaripalstalle.
Sanon, että pitäkää hyvänänne mutta älkää uskoko mitään mitä hän kirjoittaa koska on jäänyt paljon kiinni valheistaan.- Anonyymi
Tuokin "majurin" teksti on kopioitu iltalehden artikkelista. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/a0cbc42b-82f3-4934-a68a-a9f742531d5d
- Anonyymi
Omatunto Pankkolängvitsi tuli Yliväpeli Orhosen perässä tänne. Keksi siihen oman tarinansa miten majuri häntä kohdellut kuin halpaa makkaraa, yhdistäen majurin yliväpeliin.
- Anonyymi
En lääkkeistä paljon tiedä mutta äiti tapasi sanoa että elä ota mitään pillereitä yli annostuksen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid139920En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44667Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21598Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.120590- 36542
- 63538
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50535Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää143503Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34498Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni25472
