Tehotonta ja vanhanaikaista on rakentaa maan päälle yhteyksiä, kun tunneleissa metrojunat voisivat suihkia minuuttikaupalla nopeammin vaikkapa Keskustorin ja Pirkkalan välillä. Ratikka ei, metro kyllä.
Vaan missä viipyy Tampereen metro?
Anonyymi
9103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Odota nyt jonkin aikaa. Ikonen sen sulle pian järjestää.
Pitäs olla reilut puoli miljoonaa asukasta…
Ratikka oli viimeinen niitti sille, ettei metro tule tampereelle, talous on jo kuralla ratikan takia seuraavat 50 vuotta ja verot vaan nousee. Olisihan se ollut järkevintä viedä ratikka maan alle kulkemaan, etenkin Hämeenkadulla ja keskusta-alueella, tai vaihtoehtoisesti auto ja bussiliikenne tunneliin.
Kiskoliikenne kymmenen metrin korkeyteen. Ilmassa on tilaa, maassa on ahdasta.
Totta. Ilmassa leijuvat kiskot ei vie tilaa maan pinnalta.
Pölvästi luulee, että silloilla olevat kiskot jotenkin leijuvat. 🐴
Metro on tulossa, mutta aikansa ottaa. Suunnitelmissa tähtiverkosto jonka lonkerot yltää teiskoon, ylöjärvelle ja pirkkalaan asti. Malttia kansalaiset, malttia.
Metroa olisi myös helppo jatkaa vaikka Poriin, Seinäjoelle ja Jyväskylään. Tarvitsee vain rakentaa tunnelit nykyisten rautateiden alapuolelle 15-20 metrin syvyyteen.
Kuulin huhua varmalta taholta, että 2028 alettaisiin kaivamaan metrotunneleita ja liikkennöinti 2031 alkaen.