Maksasyöpä?

Anonyymi

Vuosi sitten alkoivat erikoiset oireet. Toinen kylki tuli tosi kipeäksi. Kävin työterveyshuollossa, kun en enää toista kättä pystynyt nostamaan. Flunssaksi laitettiin aluksi, ja muutaman viikon ramppasin lääkärissä, ja viimein pääsin keuhkokuvaan, missä näkyi heti, että toinen keuhko oli lähes täynnä nestettä. Siitä sitten suoraan sairaalaan, ja neste poistettiin. Tämän jälkeen olen ollut tosi väsynyt, ja ollut kaikkia outoja oireita. Olen lihonut yhtäkkiä 10 kiloa, ja se vaikuttaisi olevan nestekertymää vatsalle. Närästystä on koko ajan. Muistiongelmia paljon lähitapahtumissa. Jatkuva, krooninen outo väsymys, mitä ei aiemmin ole ollut. Taipeet, selkä ja kainalot ovat täynnä finnejä / pieniä paiseita, joista kuitenkin puristaessa tulee pääasiassa verta. Olen näistä sanonut lääkärille usein, että täytyy johtua maksasta, mutta kukaan ei ole ottanut sitä tosissaan. Nyt sitten kävin työterveyslääkärissä perustarkastuksessa, ja otettiin verikokeet, ja maksa-arvot olivat yli 200, pitäisi olla alle 50. Igg4 ja eosinofiilit myös huomattavasti koholla, eikä lääkärit ole löytäneet sille selitystä. En ole 10 vuoteen juonut yhtään, ja olen nyt 32-vuotias, eli ei johdu alkoholista. Olen liikkunut aiemmin säännöllisesti, ja syönyt terveellisesti. Nyt ei enää ruoka meinaa oikein maistua, sillä täytyn hyvin nopeasti. Myöskään kovin pitkälle en enää jaksa kävellä, ja töissä saatan nukahtaa yhtäkkiä, ja väsähdän hyvin helposti. Olen itse alkanut epäillä jo ajat sitten, että maksassa on jotain häikkää, ja siitä nämä oireet johtuvat. Saattaa olla, että syöpä?

4

319

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mene jollekin toiselle lääkärille, vaikka terveyskeskukseen tai päivystykseen, kerro oireet ja ilmoita että et lähde ennen kuin tutkitaan tai saat jatkolähetteet.

    • Esim. Sydämmen vajaatoimintaan saattaa liittyä tuo keuhkoon kerääntyvä neste.

      Sitten kilpirauhasen hormoonit pitäisi tutkia..Esim . Maksa- arvot voivat nousta kulpirauhasen vajaatoiminnassa, lihominen jne..

      Lisää labroja ja tutkimuksia vaan..

      • Anonyymi

        Aloittajan pitäisi käydä lääkärissä, eikä maallikoiden keksiä diagnooseja.


    • Anonyymi

      Olisi hyvä päästä vatsan tietokonekuvaukseen, ja kenties maksasta koepala.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      307
      1099
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      67
      925
    3. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      77
      908
    4. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      71
      785
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      721
    6. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      40
      705
    7. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      34
      617
    8. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      44
      617
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      51
      569
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      42
      541
    Aihe