Meidän on päivittäin syötävä, ilman ei eletä

Maalaoustuet maksaa vain korkeampi palkkaiset valtionveroissaan, yli 35000 € tienaavat /v.
Siitä asteittain nousee.
Siirtyy myös kaupan hintoihin 400 euron edestä/v yhdelle henkilölle. Melkoinen tulonsiirto tuokin köyhemmille.
Kun muitakin heikompisaattoisten maksuja maksetaan mm Tv- veroa eivät maksa lainkaan, kun sekin kuitenkin maksettava, niin heikompisaattoisen puolesta maksavat työssä käyvät, niin saavat heikompisaattoiset makoilla päivät.

Heikompisaattoiset valittavat köyhyyttään, kun itse ei siihen oteta avuja, että kaikki vain almuina. Kyllä meidän jokaisen tulisi itse itsestä huolehtia, joka siihen kykenee.
Aiemmin oli kansaeläke joka tarkoitetu vanhuksille ja sellaisille sairaille joilla ei työkykyä, nyt samaiselle rahalle on työkykyiset siirtyneet, kun edut laitettu niin korkealle, että saa näitä vanhuksien sosiaalitukeja hyödyntää.
-ja mikä hassuinta näistä heikompisaattoisista vaativat mm maatouden lopettamista, että heidän mukaansa maataloutta ei saa tukea, jolla tehdään ala mahdolliseksi. Josta maataloustuesta siirtyy myös kaupan hintoihin alentavasti.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitähän ne sitten sösi Lestaahuutavakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      292
      8566
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      72
      5191
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      289
      4579
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      63
      3179
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      2
      2637
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2012
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      6
      1903
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      112
      1892
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1793
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1760
    Aihe