Moni uskoo ettei ole niin tärkeätä meneekö jako ihan tasan vai ei, kuitenkin olen saanut tietoja että jos osuuksien ero on 10000 tai enemmän menee reilu toisen luokan lahjavero ja on syytä jo perukirjassa säätää ettei tule melkoisia yllätyksiä. Onko näin?
lahjavero ja perinnönjako
3
152
Vastaukset
- Anonyymi
Jos mietitään vähän tuota asiaa tarkemmin.
Lahjavero maksetaan saadusta etuudesta.
Jos saat muilta pesän osakkailta rahanarvoista etuutta perintöosuuden muodossa niin silloinhan se on verollista lahjaa.
Arvosus on sitten eri asia, toiselle jokin huonekalu on arvokas ja toiselle pelkkää jätettä.
Sen takia jako ainakin irtaimen osalta on jokaisen oma asia.
Rahanarvoisten omaisuuserien jaossa tulee sitten olla tarkempi.
Tuon ongelman olisi perinnönjättäjä voinut ratkaista testamentilla.- Anonyymi
Huomasin että tämä koskee vain jos jako tehdään ennen kun verohallinto on käsitellyt perukirjaa, sen jälkeen ei ole sääntöjä joiden mukaan on toimitettava jakosopimus verottajalle. Ongelma perinnönjättäjän suhteen onkin just se ettei ole tietoinen tästä asiasta, muuten olisi tietenkin tehnyt testamentin, varsinkin jos kaikki perijät ovat asiassa samaa mieltä. Eivätkä muut perijätkään jotka ovat sopineet asiasta ja olisivat voineet järjestää sen ajoissa, mutta totta tosiaan miten laittaa testamentti niin että se todellakin menee tasaan, sitä pitää sitten jatkuvasti säätää ettei sitten toisille tulee taas veroja? Johtopäätös on kuitenkin että perukirjaa pitää huoleellisesti tehdä ja ennustaa mitä tulee siitä, varsinkin jos perijöitä on huolimattomia joilla sitten ei ole säästöjä lahjaveroa varten.
Muuta johonkin sivistysmaahan, niin ei tarvitse murehtia joutavia. Mikäli perintöä tulee, se tulee nettona tilille ellei satu asumaan jossain veroroistomaassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1542505Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61764
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648