Pääsin tk eläkkeelle toistaiseksi. Tarkoittaako tämä sitä, että voin olla eläkkeellä loppu elämäni? Miten satunnaiset lääkärin tarkastukset? Voiko lääkäri määrätä takaisin työttömäksi tai töihin? jos kunto paranee.
Työkyvyttömyys eläke
3
836
Vastaukset
- Anonyymi
Jos kunto paranee, niin tk-eläke loppuu.
- Anonyymi
Aniharvoin työkyvyttömyyseläke kait peruntuu, mutta kyllä näitäkin on. Varmaan eniten psyykkisissä häiriössä, kun ne ylipäänsä on kiikunkaakun milloin kyseessä edes on sairaus eikä normaalivaihtelua tai reagointia sekä onko se pysyvää vai ei .
Melkoisen rumban joutuu käymään läpi ennen eläkettä aika moni, joten ei se ihan helpolla muutu ja olishan se aika ilkeilyä, sillä eihän kukaan palkkaa työmarkkinoilta pitään syrjässä ollutta!
Sitä mä vähän olen ihmetellyt, että miten ns. kädettömiä ovat esimerkiksi pelkän masennuksen vuoksi eläkkeellä olevat, kun sillä dg:lla ja monella muullakin on paljon porukkaa töissä. Miksi ei edes kevyt fyysinen työ sovi? Onko heillä kenties älyvajetta, kehityshäiriötä, silkkaa laiskuutta tms.?
Itsellä on keskivaikea masennus ja monta muuta fyysisesti ja sosiaalisesti kenkkumaista juttua! Kognitiivinen kapasiteetti on pohjimmiltaan ihan hyvä ja osaan ns. käyttäytyä, joten siltä pohjalta olisin ollut valmis tekeen jotain oikeastaan näillä ehdoin: ei ollenkaan fyysistä aktiviteettia varsinkaan auringossa, kiinteä ilmastoitu työpiste, oma tauotus, säännöllinen kunnon ruoka&juoma. säännöllinen elämä muutenkin. On tämä ihmeellistä. että sairaampi voi olla terveempää sisukkaampi ja kykenevämpi - ihan väärinpäin!
Nyt olen ollut eläkkeellä monen vuoden pallottelun ja yritysten jälkeen enkä tykkää tästäkään. Kaiken kukkaraksi pitäisi mistää tietämättömien ja ymmärtämättömien puupäiden mielestä vielä tehdä semmosta millä oireet muuttuu taatusti pahemmaksi ja hirveämmäksi! Mulle elämän tarkoitus ei ole syödä,juoda ja chillailla sekä törsätä ja matkustaa!
lajijasuris - Anonyymi
Käytännössä se tarkoittaa juuri sitä ,että tk-eläke muuttuu aikanaan samansuuruiseksi vanhuuseläkkeeksi.Jos vanhuuseläkkeeseen ei ole kuin muutama vuosi,niin uskoisin että eivät ehdottele työelämään palaamista vaikka kuntoutuisikin.Päätöksessä lukee "Eläkkeesi jatkuu niin kauan kuin eläkkeen saamisen edellytykset täyttyvät."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko1111680- 2061357
Kerran oltiin mekin kahdestaan
Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik131326Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi1971192- 1611126
Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151059Oikeasti, voitais mennä kahville
ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o811039Yritin keväällä unohtaa sinut nainen
mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie34906- 74869
Leton rannan kakat - hys hys hiljaa!
Hienolle rannalle on jostain ilmeisen selvästi tullut ulostusjätteitä. Mistään tutkimuksista ei ole vielä tietoa ja kuka63774