Keskustellaan maanantaikänneistä. Harrastatko? Onko hyvä vai huono juttu? Oletko puolesta vai vastaan? Perustelut.
Maanantaikännit
Anonyymi
14290
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Sama se millon vetää kännit vetää sillon kun siltä tuntuu
Viimeset oli 3viikkoo sitten.
Röllin lempiaihe. Päihteet ja päihtymys.
En oo juonu alkoholia ollenkaan sitten vuoden 2018:sta
Ei oo tehny mieli. Olin syntymästä johonkin 26 vuotiaaksi saakka absolutisti.
27-29 vuotiaana joka viikonloppu bilettämäs ja alkoholia meni opiskelijaelämäntyylillä ihan reippaasti aina kun baariin tai yökerhoon suuntasimme. Sinkkuelämän ekat vuodet koko aikuisiällä niin täytyhän se elää täysillä.
Sit hiljalleen siinä kolmekympin puolella palauduin siihen elämäntyyliin mitä olin elänyt ekat elämäni 26 vuotta eli absolutismiin.
Tai en oo enää niin totaalikieltäytyjä ja alkoholin käytön kokonaan tuomitsija, niin kuin nuorempana eli 0-26 vuotiaana jolloin halusin provosoida muita ikäisiäni olemalla kaikkee päinvastoin kun mikä ikäisistäni oli ”kovaa”, monia kun ärsytti se et joku on liian kunnollinen eikä polta röökii, ei juo alkoholia, ei tee ilkivaltaa eikä paneskele pitkin kyliä ja vatsa pystyssä oo jo ennen 18 vuotta.
Sellanen liian täydellinen provosoi muita niin musta se oli hauskaa olla erilainen valtavirrasta.
Nykysin mulla ei oo niin kauhee tarve loistaa massasta erilaisena ja provosoida niin muita.
En vaan tunne mielihaluja alkoholin käyttöön mutta voin juoda alkoholia jos tekee mieli ja mä tykkäisinkin kahvijuomista joihin on sekoitettu alkoholia. Osa kahviloista myy sellaisia kahvidrinkkejä. Esim irish coffee
Aloitukseen siis vastaus: en juo maanantaikännejä
Huono juttu kun töitä on tiistaina ja herätys soi klo 4.30. Krapulas ajattelu ja kiire sattuis päähän liikaa.
En harrasta kännejä, en maanantai- enkä muitakaan. En ole myöskään puolesta enkä vastaan, sama kai se koska kännää, jos kännä täytyy. Jos seuraavana päivänä on töitä, se voi olla vittumaista. Jos kotona on muita niin se varmasti on heille vittumaista. Vaan siis siitä vaan, jokainen elää elämäänsä miten haluaa.
En muulloin kuin lomilla. Kyllähän jokainen saa juoda koska haluaa. Jos sitä alkaa liikaa miettimään ja puolustelemaan, alkoholi on silloin ongelma
En juo.
Huono juttu.
Vastaan.
Perheeseen ei kuulu alkoholi ja aivoille ei tee hyvää myös lapset saa turhia pysyviä vammoja
https://www.sttinfo.fi/tiedote/pienikin-maara-alkoholia-odotusaikana-voi-olla-vaaraksi-fasd-paivana-99-alkot-avaavat-ovensa-909?publisherId=1631&releaseId=69917819
https://www.iltalehti.fi/elintavat/a/14cab728-21ae-437f-8859-4edbfebea759
Tänää olisin voinutkin vetää kännit, mutta sitten olisin hänen luonaan, olisko se sitten paha vai hyvä idea? No mutta siellä mä oon kohta kuitenkin.
en minä tykkää olla kännissä enää nykyisin. Joskus juon pari mutta lähinnä viikonloppuisin.
Puolesta vai vastaan? Hyvä vai huono? Täh?
Oltiin vuorella ja juotiin olutta and mari oli kans .ottaako päähän ku muilla oli hauskaa
Eipä oo käynyt mielessä maanantai- tai muidenkaan päivien kännäämiset. Syy miksi ottaisin, on jäänyt epäselväksi näihin päiviin asti.
Moralisointi lienee turhaa ajanhukkaa, mitä harrastekännääjiin tulee.
En harrasta, en kyllä paljon muutenkaan läträämistä.
En mä nyt voi sanoa sun tai kenenkään muunkaan puolesta onko maanantaikännit hyvä tai huono juttu, sehän on sen kännääjän ja sen läheisten asia. Mulle se on se ja sama jos joku haluaa ottaa maanantaikännit tai kännit ylipäänsä, kyllä siihen on ihmisellä oikeus.
Samaten en ole puolesta enkä vastaan, kukin tekee miten parhaaksi näkee eikä mun puoltoni tai vastustamiseni sitä asiaa miksikään muuta.
Puhtaasti henk.koht. tasolla maanantaikännit olis huono homma ja vastustaisin (itteeni...hmmm...).
Puolesta
Joskus tuli vedettyä maanantaikännejäkin. En niin välitä juoda enää, mitä nyt joskus. Humalatila saa minut käyttäytymään vähän holtittomasti, joten en oikein halua olla sellainen versio itsestäni. Mielummin nautin vaikka kukkaa.