10% kilju, 10 litran astia, paljon kysymyksiä

Anonyymi

Tarkoitus on tehdä noin 10-prosenttista "hyvää" kiljua, budjetilla olen.

Suunnitelma on, että ostan 2 kpl 10 litran Orthex-ämpäreitä, elintarvikemuovisia, kannen kera. Toinen lappoamista varten. Veden lämpötilamittarin ja lapon myös. Ihan oikea vesilukko löytyy jo tiivisteineen, joten kanteen jonkunlainen reikä ja ekstratiivisteeksi sinitarraa, mutta paljon.

Laitan ämpäriin hanasta kylmää vettä niin, että ollaan jossain 4 litrassa, ja kiehautan kattilassa ehkä kahdessa erässä noin 1 kg paketin ja sen päälle 2 desilitraa tavallista taloussokeria. Kylmä vesi ensin, jotta ämpäri ei kärsi liian kuumasta vedestä, sen maksimisietokyky on jotain 65 astetta.

Hiivaksi ajattelin kuivahiivaa, 2x11 g, mutta miten tämä kuivahiiva toimii? Jotkut sanoo, että se pitää "herättää" tietyssä lämpötilassa (42 c), kun taas toiset ohjeet sanovat, että 25-30-asteiseen veteen voi vaan heittää päälle kuivahiivan sellaisenaan. Heitetäänkö tämä hiiva siis suorilta vaan tuonne sokeriveden päälle "sekoittamatta", ja mikä on se ok lämpötila oikeasti?

Sitten on kysymys koskien pulloja. En suunnittele kiljun säilömistä kauhean pitkiksi ajoiksi, joten onko muoviset 1.5 litran limsapullot aivan päteviä? Mitenhän saisin nämä desinfioitua asiallisesti? Melkon ja StarSanin desinfiointiaineita olen katsellut. Onko tällä edes suurta merkitystä, jos kiljua ei ole tarkoitus säilöä kuukausia? Yksityiskohtaiset ohjeet desinfiointiin.

Sitten on ämpärien desinfiointi. Pesemisen tajuan; otetaan astianpesuainetta, jynssätään tiskiharjalla jne. Mutta desinfiointi; miten se tarkalleen ottaen tehdään, mitä ainetta käytetään? Riittääkö ravistelu, vai pitääkö oikeastaan koko astia peittää desinfiointiaineen ja veden seoksella pitemmäksi aikaa?

Kysymys myös kiljun lantrauksesta, oikeastaan suosituksia toivoisin. Juon mieluiten alkoholipitoisuudeltaan mietoja, 3 prosentin paikkeilla, mutta verrattain "karskin" makuisia juomia, eli mieluummin kuiva omenasiideri kuin mansikanmakuinen lonkero. Laitteena löytyy käytöstä Sodastream, jolla saan lantrattuun aineeseen jonkunlaisen hiilihappopitoisuuden. Eli suunnitelmana olisi lantrata kiljusta "mehutiivisteen" ja hiilihappoveden kanssa n. 3% liemi, mutta mehutiivisteeltä toivoisin vähän "aikuisempaa" makua ja toisaalta edullista hintaa, enpä tässä muuten olisi kiljuja käyttelemässäkään.

2

2788

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei niitä astioita ole ennenkään myrkyillä desinfioitu.
      Normaali astianpesuaineella saatu puhtaus riittää.
      Esim. maitoastiat pestiin pesuaineella ja huudeltiin vedellä,
      Jos et lisää tuoreita hedelmiä ei kiljusta voi tulla normi puhtaudella etikkaa.
      Itsellä on 20l omenaviinietikkaa, nyttemmin omenasiiderit ja viinit tehdään pastoroidusta omenamehusta.
      Sama puhtaussääntö koskee pulloja kuin käymisastioita.
      Kannattaisi kuitenkin käymisen jälkeen pysäyttää ja kirkastaa kilju ja lapota se pulloihin ennen kuin lataat ne reppuusi.
      Jos pullot ovat limsan jäljeltä ei pesuakaan tarvita.

    • Anonyymi

      Osta vaan 10l ämpärit. Yhdellä ämpärillä pärjää jos on pakko. Käytä pikahiivaa ei mitään kuivahiiva. Tiskaa ämpäri hyvin ja huuhtele hyvin. Jos käytät ämpäriä puhtaasti niin ei tarvitse joka kerta desinfioida/tiskata. Sitruunan pala kiljun sekaan muuttaa makua. Hiiva antaa kiljuun sen maun. Vaihtoon hiiva jos maistuu ihan paskalle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3372
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3167
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2668
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      86
      1477
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1189
    Aihe