Työnteon verot nollaan, pääomatulojen ylös

Anonyymi

Työn tekeminen on se millä arvonlisäkin tehdään. Tästä syystä työn tekemiseen pitää kannustaa, eikä pääomatuloilla laiskotteluun kuten tällä hetkellä.

Siis palkkavero kokonaan pois ja progressiivinen pääomatulovero tilalle.

5

159

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ajatteles asiaa toiselta kantilta: Tarpeeksi lahjakas henkilö opiskelee 5-6 v. esim. kauppatieteitä, painaa hulluna hyväpalkkaista duunia jonka palkasta verottaja rokottaa lähes puolet. Jäljelle jäävästä osasta kaveri onnistuu säästämään vuosien varrella säästämään 200 000€. Tämän summan hän sijoittaa tietojensa ja kokemuksensa avulla siten että sijoitus tuottaa 10% vuodessa. Tästä voitosta sitten verottaja taas ottaa vähintään 25 prossaa. Kun kaveri sitten kuolee ja hänen sijoitussalkkunsa siirtyy perintönä hänen lapsilleen, niin sinnekin verottaja iskee perintöveron muodossa...Suomessa onkoko systeemi rakennettu siten, että jos et ole joku hi-tech nero tai rikkaan ns. "vanhan rahan" perheen jäsen (Ehrnrooth, Herlin, Wahlroos, Fazer jne.) Suomessa onmahdotonta rikastua.
      Palkat Suomessa ovat surkeat, hintataso korkea, verotus mieletöntä, joten suosittelen kaikille vähänkin yritteliäämmille samaa minkä minä tein: 90-luvulla yo-merkonomin tutkinnon hankittuani muutin ulkomaille maahan jossa verotus on pienempää ja palkat korkeammat, luin itseni maisteriksi ja hankin hyväpalkkaisen homman. En kyllä ole katunut sillä elintasoni ja varallisuuteni on ainakin x2 korkeampi kuin Suomeen jääneillä sisaruksillani...

    • Anonyymi

      Aloittajalla on toki kaunis ajatus, mutta se ei toimi käytännössä. Vaikka pääomavero nostettaisiin 100 prosenttiin, niin se ei kattaisi palkkaverotuksen poistamisesta johtuvaa tulomenetystä. Tai sitten pitää vain leikata menoja, poistetaan työttömyysturva ja toimeentulotuki, syntyy ihan penteleesti säästöjä.

    • Anonyymi

      Mä taas tekisin niin, että palkansaajien keskiansioon asti tulot olisivat verovapaita (jotain 3500 eur/kk kait tällä hetkellä), ja vasta sen jälkeen alkaisi verottaminen progressiivisesti.

      Pääomatulot verotettaisiin aina progressiolinjalla. Silloin jokainen saisi tehdä töitä keskimäärin verovapaasti. Sen yli olevat muut tulot olisivat verotettavaa tuloa, oli ne sitten ansio- tai pääomatuloja.

      • Anonyymi

        kaikki verottomat edut pois vero niihin 10%
        palkkavero max.50%
        pääoma ja osinkovero alle kaikki 3000€/v verottomia siitä olimenevästä progressiivinen vero max. 45%,


    • Anonyymi

      Mainio ajatus, minkä jälkeen sekä palkka- että pääomatulojen tuotto Suomessa on tasan 0 €/vuosi.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5167
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      25
      3480
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      38
      2828
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      13
      1994
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1820
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1586
    7. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      266
      1494
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1382
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1356
    10. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      73
      1078
    Aihe