Työskentelen avustajana kehitysvammaiselle ihmiselle jolle tärkeää tehdä ravipeli viikottain. Eilen tuli vastaan tilanne jossa ei päässyt tekemään peliä vaan kiukutteli senkin ajan. Ja lopulta alkoi riehumaan todella uhkaavasti. Lähinnä kiroilua, minun syyttelyä ja haukkumista ym.. Miettinyt että onko hänellä peliriippuvuus jo pitkälläkin kun noin ottaa lujille...Ei ota kuuleviin korviin kun pyydän että tekee pelin valmiiksi. Ei kuulema muista tehdä... Tekosyy sanon vaan.
Menee mielestäni jo riippuvuudesta
Anonyymi
1139
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ei tietysti ollut oikeutettu raivoamaan sinulle mutta ehkei muitakaan ihmisiä ole jolle raivoaa. Se on hänelle tärkeä asia varmasti ja tuo sisältöä ja väriä elämään. Ehkä hän oli miettinyt hevoset valmiiksi ja kun lappu jäi tekemättä niin häntä pelotti jos juuri nyt olisi osunut ne hänen ajattelemansa hevoset ja mahdollinen voitto jää saamatta.
Asetu hänen asemaansa ja mieti asiaa. Totea myös että ensi viikolla on sitten uusi mahdollisuus ja että hänen pitäisi käyttäytyä asiallisesti sinua kohtaan tulevaisuudessa.