Keskusta poikkesi tänään äänestyksessä hallitusrintamasta

Kun puoluejohtajilta kysyttiin kantaa maakuntaveroon, SDP:n Sanna Marin, vihreiden Maria Ohisalo, vasemmistoliiton Li Andersson ja RKP:n Anna-Maja Henriksson nostivat vihreän lapun.

Sen sijaan flunssapotilaana ollutta keskustan Annika Saarikkoa tuurannut keskustan varapuheenjohtaja Petri Honkonen näytti maakuntaverolle punaista yhdessä kokoomuksen Petteri Orpon ja perussuomalaisten Riikka Purran kanssa.

Honkonen perusteli hallituskumppaneista poikkeavaa linjaa keskustan tekemällä koplauksella, jossa maakuntaveron käyttöönotto on kytketty maakuntien tehtävien laajentamiseen.

Pääministeri Marin totesi, että hallitus on sitoutunut maakuntaverokokonaisuuden valmisteluun. Tarkoitus on viedä asia eteenpäin, mutta aikataulu on vielä auki.
– Yhtä lailla kuin valmistellaan niitä tehtäviä, mitä tulevaisuudessa nämä hyvinvointialueet voisivat hoitaa. Eli tämä työ on käynnissä, siihen kaikki hallituspuolueet ovat sitoutuneita, minun ymmärtääkseni myöskin keskusta on tähän työhön sitoutunut.

Honkonen selvitti, että keskusta haluaa maakunnille myös monialaisia tehtäviä, joilla luodaan edellytyksiä myös verotulojen kasvattamiseen. Kun monialaisuudesta ei ole vielä linjausta eikä varmuutta, ei Honkosen mielestä maakuntaverollekaan voi vielä näyttää vihreää.

Honkosen mukaan valmistelussa selvinnee, onko uuden verotason käyttöönotto mielekästä.
– Tämä on hyvin vaikea valmistella, koska meillä on se linjaus, että suomalaisten kokonaisverorasitus ei saa nousta tämän vaalikauden aikana.
Jos tällainen maakuntavero tulisi, se olisi Honkosen mukaan tasoltaan melko matala, ehkä kirkollisveron tai kiinteistöveron tasoa.
– Mutta sitä valmistellaan osana tätä kokonaisuutta.


Aika viisas tuo keskustan, persujen ja kokoomuksen linja, ei vielä veroja, siinä on monta muuta mutkaa tulossa, ettei nouta latvasta puuhun -sanoo Yliväpeli Orhonen. Demareilla kyllä olisi itselläänkin avattavia maksamattomia veroja mm Kojamo, Ay-liike...

Ja huomenna sitten alkaa lakko joka taas köyhiä koittelee, kun eivät pääse kulkemaan paikkaansa mm työpaikkoihin, kouluihin ym, kun punikit lakkoilee.

11

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Petteri Orpo heltyi veroissa perussuomalaisten linjoille.
      Puheenjohtajat Riikka Purra ja Petteri Orpo ovat harvinaisen monesta asiasta samaa mieltä, paljastui tämän päivän tentissä. Vasemmistossa nähdään yhteinen vastustaja, ja porvarihallitukselle luodaan täyttä häkää edellytyksiä.
      Kun kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo ja perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra luettelivat tänään työllisyystoimiaan Politiikan toimittajat ry:n tilaisuudessa, heitti Purra ovelan syötin potentiaalisille hallituskavereille kokoomukselle ja keskustalle.... Varmaan arvasitkin syötin ?

    • Anonyymi

      Minä olen enemmän Marinin ja Ohisalon kannalla, syy on ilmastonmuutoksen.

      • Anonyymi

        Kylmeneminen ja kohta alkavat lumisateet.


    • Anonyymi

      No mutta sinunhan piti muuttaa demaripalstoille. Nyt siis söit sanasi. Et suinkaan saanut ns. pataan siellä?

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17112575/siirryn-sosialidemokraattien-palstalle-juttuineni

      Sinustahan heti kyllä sinne lähti tietoisku:

      "Ihan vaan tiedoksi tälle palstalle. Aloittaja on siis henkilö joka on vuosien aikana ollut S24:n Kepupalstalla erilaisilla majuri-aiheisilla nikeillä mutta jäi kiinni kerskailuistaan niin monta kertaa, että lopetti valehtelunsa majurina olemisistaan ja nyt on olevinaan "väpeli".

      Majurina kerskaili ummet ja lammet omistamistaan metsäpalstoista ja kuinka kerrankin teki kaikille kuntalaisille avoimen kuntoradan tiluksilleen ja laittoi ihan kuvankin tästä. Paha vaan, että eräs tarkkaavainen lukija huomasi sen olleen matkailumainoksen sveitsiläiseltä maatilalta. Sen jälkeen ei kyseistä majuri-nikkiä palstoilla tavattukaan.

      Mukamas matkailee maailmalla, kuvia on myös mutta kaikki googlen yleisiä kuvia. Muilla palstoilla häntä sanotaankin taikamatolla matkustajaksi tai hapsumattomatkaajaksi.

      Kirjoitusasu paljastaa hänet aina samoin kun samat toistuvat virheet jota palstoilla nimetään pankkolängvitsiksi.

      Usein kirjoitukset ovat virheettömiä mutta silloin on copypastannut tekstit jostain nettijulkaisusta antaakseen kirjoitukselleen uskottavuutta. Useimmiten kirjoitukset ovat täysin huuhaata eivätkä millään muotoa ole palsta aihepiiriin liittyvää. Nyt suurieleisesti julisti Keskustapalstalla siirtyvänsä kirjoittamaan demaripalstalle.

      Sanon, että pitäkää hyvänänne mutta älkää uskoko mitään mitä hän kirjoittaa koska on jäänyt paljon kiinni valheistaan."

    • Anonyymi

      Kyllä Pankkolängvitsi nyt ammut harakka metsona. Et osaa, luulet palstalla olevan lisäksesi vain pari-kolme. Kai kansakoulun sait jotenkin suoritettua. - tämä loppuosa on Kapilta lainattua.

      • Anonyymi

        Kapi sitä viljeli kun tiedossa hävisi.


      • Anonyymi

        Eri mieltä. Kyllä tuo Yliväpeli lienee sentään ainakin peruskoulun käynyt ja tuskin kuvittelee, että palstalla kirjoittaisi hänen lisäkseen vain parin tyypin.


    • Anonyymi

      Kepu alkaa pedata paikkaa vuoden 2023 oikeistohallitukseen!

    • Anonyymi

      Ja huomenna sitten alkaa lakko joka taas köyhiä koittelee, kun eivät pääse kulkemaan paikkaansa mm työpaikkoihin, kouluihin ym, kun punikit lakkoilee.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Yliväpeli Orhonen varmaan palstan parhaita nimimerkkejä, ja asiaakin sanoo.

    • Anonyymi

      Ja sitten alkaa lakko joka taas köyhiä koittelee, kun eivät pääse kulkemaan paikkaansa mm työpaikkoihin, kouluihin ym, kun punikit lakkoilee.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2325
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      27
      1354
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      87
      1106
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      1062
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      174
      1026
    6. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      12
      941
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      88
      914
    8. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      903
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      843
    10. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      833
    Aihe