Ministeri Ohisalo alunperin halusi poistaa huom. kaikkien huumeiden käytön rangaistavuuden.
Puolue virallisesti päätyi kannattamaan kannabiksen laillistamista.
Huumepuolueen status on ja pysyy, ja yksikään muu puolue ei vihreitä huumeasiassaan kannata.
Puolue virallisesti päätyi kannattamaan kannabiksen laillistamista.
Huumepuolueen status on ja pysyy, ja yksikään muu puolue ei vihreitä huumeasiassaan kannata.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Vihreät pisti paremmaksi kuin Vasemmistoliitto, ja näkyvästi. Pössyttelijöiden, huumerikollisten ja vankiloiden äänestäjät alkavat olla hanskassa.
Miksi pössytely pitäisi laillistaa? Pössytteleehän Vihreät, vaikka se on kiellettyä! Sehän näkjyy Helsingin jätevesissä ja kaupungin lähivesissä, siinä affenkalat saa oman osansa samalla!
Oikea kysymys on miksi sen pitäisi olla laitonta? On jo esimerkkejä siitä että laillisuus on parempi kuin laittomuus.
Vihreät on jo ilmankin huumeita sekaisin, kuin seinäkellot. Jos huumeet laillistettaisiin,niin kuinka sekaisin he sitten olisivat?
Ei, vaan oikea kysymys on, miksi joku noita viihdekäyttöön tarvitsee ja mikä olisi oikea korvike? Paremmat harrastukset ja/tai kaverit? Työ tai opiskelu?
Edelleen tuon aineen haitat ovat hyötyjä suuremmat. Niin käyttäjälle kuin lähipiirille. Pitäisi olla toisin päin ennen päinvastaista ratkaisua.
Asiallisesti ottaen vihreät voivat olla oikeassa,mutta persuna vahingon ilomme on rajaton 🤪🤪
Vihreistä lähtenyt vasta, kymmeniä jäseniä pois.
Vihreät ovat sanan varsinaisessa merkityksessä vihreitä, he kun eivät ymmärrä juurikaan mistäänmitään!
Nyt on sitten poliisitkin leimattu huumeiden kannattajiksi?
eikös Ohisoolo ole niiden pomo?
Suldaan kannattaa kovasti myös vasemmistoliitosta
Katso Loikkanen asianytimessä MTV