JUO RIITTÄVÄSTI, OIKEAAN AIKAAN

Juo mielellään huoneenlämpöistä vettä. Olisi hyvä juoda ensimmäiseksi aamulla huoneenlämpöistä vettä. Liian vähäinen vedenjuonti saattaa johtaa ummetukseen. Jos vatsa ei toimi kunnolla muista vesi!

Juo riittävästi pitääksesi ruoansulatusjärjestelmän liikkeellä, mutta vältä juomasta aterioiden yhteydessä. Aterian yhteydessä juominen saattaa esim. Ayurvedan mukaan heikentää ruoansulatusjärjestelmän kykyä polttaa ruokaa. Se myös laimentaa mahanesteitä, joita tarvitaan ruuan pilkkoutumiseen vatsalaukussa.

Riittääkö tavallinen ruoka?
Suoliston ja sen asukkaiden hyvinvoinnin kannalta tärkein asia on terveellinen kasvisvoittoinen ruoka. Se ei kuitenkaan aina riitä.
Ruoansulatuksen on toimittava optimaalisesti ja suolinukan on oltava terve, jotta pieniksi ravintomolekyyleiksi pilkotut ainesosat pääsevät imeytymään elimistöön.
Pelkkä terveellinen ruoka ei siis aina ole riittävä toimenpide, jos taustalla on ollut jo pitkään erilaisia suolisto-oireita.

Liian vähäinen nesteensaanti voi altistaa ensimmäisenä esim. munuaiskiville. Jos kärsit edes lievästä nestehukasta, mieliala ja henkinen suorituskyky voivat kärsiä. Jos virtsaa tulee vähän tai et ole virtsannut moneen tuntiin, viittaa se siihen, että juot liian vähän. Aikuinen saattaa tarvita vettä päivässä n. 2 litraa, pitää kylläkin huomioida yksilölliset tarpeet.
Kylmät juomat ja ruoat lämpimän aterian yhteydessä voivat aiheuttaa kramppeja, turvotusta ja yleistä epämukavuutta vatsan alueella.

On olemassa joukko katkeroina tunnettuja yrttejä, jotka kitkerän makunsa ansiosta panevat liikkeelle syljen, mahahapon ja sappinesteen erityksen.

Useimmat meistä saattavat välttää kitkeriä makuja, mutta itse asiassa niitä pitäisi pyrkiä käyttämään päivittäin. Kitkeryys stimuloi sylkirauhasia ja ruoansulatusentsyymejä luonnollisesti ja se helpottaa ruoansulatuksen normaalia toimintaa.

Kitkerän makuisia ruoka-aineita ovat mm. tummat lehtivihreät, oliivit ja vihanneksista punakaali ja muut Brassica-suvun kaalit ovat tyypillisesti karvaan makuisia. Brassica -sukuisten vihanneksia ovat mm. nauris, parsakaali ja lanttu.
Sitten on vielä ryhmä, jotka ovat polttavia maultaan, kuten inkivääri ja sen lähisukulainen galanga.
Kun niitä otetaan 20-30 minuuttia ennen ateriaa, ne stimuloivat mahahapon ja sappihappojen eritystä, lisäävät mahahapon happamuutta ja helpottavat ruoansulatusta.

VINKKI: Pilko tai raasta inkivääriä. Purista siihen hieman sitruunamehua ja lisää ripaus vuorisuolaa. Anna imeytyä hetki ja nauti n. 1 tl ennen ateriaa. Tätä voi tehdä valmiiksi päivän annoksen eli pari teelusikallista.)
Kitkerien ruokien, kuten oliivien syöminen ei ole meille luonnollista, vaan se on täytynyt opetella. Erinomaisia laihduttajille.

Ravintokuitu on hyödyllistä ihmisen terveyden kannalta.
Kuidun terveyttä edistävä vaikutus liittyy kolmeen seikkaan; ruoansulatusentsyymit eivät kykene pilkkomaan sitä, jolloin ravintokuitu laimentaa suolessa kulkevaa ruokamassaa. Osa ravintokuidusta kykenee muodostamaan viskooseja geelejä ja osa fermentoitumaan paksusuolessa.

Kuidut ovat kuin luonnon oma kuorintaharja ruoansulatusjärjestelmälle.
Kuituja voi saada kahdessa eri muodossa: liukoiset kuidut,joita saa mm. puurosta, palkokasveista ne muuttuvat geelimäiseksi sekoittuessaan veden kanssa. Tämä geeli peittää ruoansulatusjärjestelmän sisäpuolen ja tukee hyvä kolesteroliarvoja tai sydänterveyttä. Se tukee myös suolen toimintaa.
Liukenemattomat kuidut, joita on esimerkiksi siemenissä ja kuorissa, tekevät kylläiseksi ja auttavat tukemaan suolta toimimaan säännöllisesti.
Suositeltava kuitujen saanti aikuiselle on vähintään 25 -35g päivässä.

Siinä tohtorin muutamia vinkkejä, aihe josta riittäsi useammankin sivun verran asiaa.

8

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jaaha. Uimatieteen ylioppilas.

      • Anonyymi

        Itse en koskaan juo ennen puoltapäivää. Useimmiten aloitan siinä viiden kieppeillä.
        Aloitan oluella jos sitä on, muuten teen juomasekoituksia.
        Iltajuomaksi yhden tähden jallua ja siihen tosiaan puolet vettä. Pari kolme juomalasillista.
        Nukuttaa hyvin ja suoli roimii.


    • Anonyymi

      Hyvää asiaa meille kaikille.

    • Anonyymi

      Minä juon heti aamusta puoli litraa kiljua. Ummetuksesta en ole kärsinyt milloinkaan.

      Voisin sanoa, että melkeinpä päinvastoin.

      • Anonyymi

        Hanuritulppa on paras jos ollaan ekologisia. Jätehuolto kiittää ja jäteveden puhdistuslaitoksen kuormitus laskee. Tulpaksi käy esim tennispallo. Tennuspalloasentajana tiedän, että kun pallo viedään kädellä kyynärpäätä myöten syövereihin, niin siellä on ja pysyy. Suosittelen.


      • Anonyymi

        Et tosiaankaan Lestaahuutava, suusi eiole ummetuksessa, ja vain yhdestä asiasta paasaat, pysyy nielurisat auki.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Et tosiaankaan Lestaahuutava, suusi eiole ummetuksessa, ja vain yhdestä asiasta paasaat, pysyy nielurisat auki.

        Kapin saoin: "et varmaankaan saanut kansakoulua läpäistyä". Jäänyt hokemaan lestaa,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kapin saoin: "et varmaankaan saanut kansakoulua läpäistyä". Jäänyt hokemaan lestaa,

        Kapi se osaa !


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      350
      4057
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3620
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      7
      2345
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1724
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1688
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1369
    7. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      7
      1258
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      118
      1068
    9. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      1010
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      895
    Aihe