Kirjoitan tänne mielipiteeni, mielipidettä ei saa poistaa ja ennakkotapausten mukaan liikeyritysten nimiä voi julkaista vapaasti, ne eivät nauti minkäänlaisesta yksityisyydensuojasta.
Tilasin kesän 2021 aivan alussa Tarjoustaivas-nimisestä verkkokaupasta kiinalaisen kevyeltä näyttävän hyttysansan UV-valolla.
https://www.tarjoustaivas.fi/tuote/koti-ja-mokki/hyttysansa-hyonteisansa-uv-valolla/
Pidin sitä keittiön ja hyvin usein avonaisen terassin oven välillä. Ajatuksena olisi että se houkuttelee banaanikärpäsiä sekä hyttysiä.
Elokuun lopussa avasin sen säiliön ja lopputulos on 0 hyönteistä säiliössä, siis NOLLA ZERO NADA !!!! Ei siis EDES YHTÄ LENTÄVÄÄ ÖTÖKKÄÄ 3 KK JÄLKEEN, ei edes ilmassa lentänyttä leivänmurusta. Hyttysansa on ollut päällä yhteensä useita viikkoja 3 kk aikajaksossa, paikassa jossa pörräsi satoja banaanikärpäsiä, iltaisin usein itikoita ja päivällä kesällä kärpäsiä ym ym silloin tällöin. Pitäisikö itkeä vai nauraa. Tämä kiinalainen hilavitkutin joka todennäköisesti Kiinassa maksaa tehtaalla ehkä 1-2 euroa, ja joka suomessa myydään huikealla katteella, on turha kapistus jolla ei ole mitään käytännön vaikutusta. Asiakasarviot Tarjoustaivaan sivulla näyttävät tekaistuilta koska "vain sisäänkirjautuneet oikeat asiakkaat" voivat jättää arvioita, missään ei ollut sisäänkirjautumislinkkiä saatavilla eikä sellaista löydy googlehaulla. Hei Tarjoustaivas, suomalaiset on fiksua kansaa, mihin voi jättää arvion teidän sivuilla??
Mielipide Tarjoustaivas, hyttysansa UV-valolla, ei toimi lainkaan
4
930
Vastaukset
- Anonyymi
Se ei pyydystä kaikkea on totta. Se pyydystää kärpäsiä ja perhosia yms. mutta ei kaikkea.
Sen on tarkoitus olla päällä pimeällä, ei niinkään valoisassa. Pimeällä siksi, että ötökät menevät valoon. Banaani kärpäsiä se ei pyydystä eikä hyttysiä koska ne eivät kaipaa uv valoa. En ole myyjä mutta tiedän tuon toiminnasta muuten. - Anonyymi
Tilasin Tarjoutaivaasta tukisukkia 6kpl pakkaus. Kokoa 36-40..eihän niitä saanut mitenkään jalkaan. Asiakas maksaa itse palautuksen..
- Anonyymi
Vuosikymmeniä sitten oli vihreällä valolla houkutteleva ansa myynnissä. Se toimi hyvin, mutta valoputket olivat lyhytikäisiä ja kalliita. Putki maksoi lähes uuden ansan verran! Niinpä ne katosivat markkinoilta. Kummallista on, että ultraviolettivaloa antavia yritetään myydä vaikka ovat täysin itikoita pyydydtämättömiä!!! Minullakin yksi - ihan turhaan. Muutaman ihan pikkuisen ja ketään häiritsemättömän siivekkään on kyllä saanut.
Mitä navetat, ravintolat ja kaupat käyttävät? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vuosikymmeniä sitten oli vihreällä valolla houkutteleva ansa myynnissä. Se toimi hyvin, mutta valoputket olivat lyhytikäisiä ja kalliita. Putki maksoi lähes uuden ansan verran! Niinpä ne katosivat markkinoilta. Kummallista on, että ultraviolettivaloa antavia yritetään myydä vaikka ovat täysin itikoita pyydydtämättömiä!!! Minullakin yksi - ihan turhaan. Muutaman ihan pikkuisen ja ketään häiritsemättömän siivekkään on kyllä saanut.
Mitä navetat, ravintolat ja kaupat käyttävät?Kokeilin kärpäspaperia, joka riippuu vaikka katosta ja on tahmea. Ainakaan itikoita se ei kiinnostanut vaan minusta olivat kiinnostuneita. Tosin itikoita juuri nyt on vähän koska ensin oli alle 15 asteen lämpötiloja ja nyt yli 25 astetta - itikka ei elä kuin noiden astemäärien välisissä lämpötiloissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3998626Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1682971- 151343
- 761028
- 67990
- 25946
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta61923- 55913
- 64862
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss73854