Ympyrän läpi piirretään viisi viivaa, jotka jakavat ympyrän osiin. Selvitä nämä osat ja pistä jokaiseen piste. Tässä esimerkkikuva:
https://imgur.com/a/tVqYjv6
Lisähaaste: tee tästä automaattisesti luotava pulmatehtävä, jossa ympyrässä on annetut pisteet ja ne täytyy viidellä viivalla erotella eri osioihin.
Viivapuzzle - ohjelmointihaaste
3
145
Vastaukset 3
- Anonyymi
Tässä versio, jolla tuo kuva oli tehty: https://codepen.io/minkkilaukku/full/QWgmLgR
Mutta pitäisi vielä keksiä, miten viivat saa automaattisesti "asettumaan hyvin". Nythän ne täytyy itse vedellä. Voisi jotakuinkin tasavälein asetella viivojen päät ympyrälle ja sitten laskea jokaisen syntyvän alueen alan tai lävistäjien pituudet ja katsoa että ei ihan liian pieniä tule (melko pieniä ei taida oikein pystyä välttämään). Tämä siis sen takia, että jos tuota puzzlena miettii, niin sinne pitäisi hyvin mahtua se piste tai mitä kuvia sinne nyt laitetaankaan, joita pitää sitten viivoilla erotella. Saattahan siitä läheltä löytyä hyväkin ratkaisu vaikka luotu tiukaksi menisikin mutta hyvä olisi varmasti kunnollinen ratkaisu olemassa olla. - Anonyymi
tulisi heti mielee joku pii/double.... c-ohjelmoijana... tuosta syntyy taaskin päättätön luku luuleen
- Anonyymi
Ooikein hardware-ohjelmoinnissa ainakin windowsissa ensin: enumerate buses... jolloin tulee kaikki muistien kaikki ajurien listat ja mitä ovat heti pitkä lista.
Ja sitten valitsetset jos haluat piirrellä jotain kuvioita ruurulle, kuten itsellä: väylä ilmoittaa: täällä on 2kpl AMD-grafiikkakiihdyttimiä joita voit käyttää.
Sitten c-koodilla vaan suoraan grafiikkakiihdyttimen ajuriin jne.... helppeoa kuin heinänteko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901348
- 45717
- 20659
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit48630- 53608
- 78595
- 47591
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132568- 48546
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan190541