Pitäisikö sotevaaleja siirtää, korona uhkaa ja ennen kolmatta rokotetta

Anonyymi

vaalit ovat selvä riski ei oppositiolle vaan hallituspuolueille. Jos huonosti käy hallituksen kannalta, sotepäättäjiksi valikoituu opposition edustajat. Se tietenkin on yhteiskunnalle hyväksi, mutta hallituspuolueille kovin huono lopputulos.

2

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos noita aluevaaleja meinaat, niin voisi jättää pois kokonaan.

      https://vaalit.fi/aikataulut-aluevaaleissa

      Suomessa on aivan sama mikä puolue istuu päättämässä asiat jyllää samaa rataa. Noissa vaaleissa ei valita kuin lisää politiikkoja täyttämään omia taskujaan ,veronmaksajien kustannuksella.

      • Anonyymi

        Keskusta kuvittelee katos saavansa lisää poliittista valtaa pakittamalla asioita ,maakunta hallintoon .Nämähän on nyt maakuntavaalit käytännössä, kun Helsinki ei pidä vaaleja lainkaan.

        Maakuntaan valitsevat ny sitten päättäjät valtuustoon jotka päättävät sosiaalipuolen asioista ja terveyspalveluista, mutta ei tuo Keskusta nyt ole oikein tunnettu sosiaalisuudesta , se kun on lähinnä tukenut noita leikkauksia mm. aktiivimallin kautta ,Kokoomuksen kanssa kun hääräsivät.... Niin tai jos nyt sosiaalisuudeksi noi maataloustuet luetaan ,niin joudun ottamaan puheita takasin päin, mutta nekin menee kyllä pitkälti yhdistyksille ja suurtiloille joita omistaa myös äveriäät ,joten potun upotuksen kanssa tilan pystyssä pitämisen kanssa taisteleville siitä ei oikein enää sitten riitä.

        Noilla eväillä kun oppositiossa istuu Kokoomus en oikein tahdo uskoa ,että Kokoomuksella on edellytyksiä maakuntavaaleissa, se kun ei ole oikein vaalinut noita maaseudun asioita vaikka Keskusta on sitä kaulaillutkin . Näet maanviljelijät on tuottaja porrasta ja Kokoomus on liike elämän edunvalvontaan suuntautunut joten tuottajat on kuluerä, kun voittoja tavoitellaan elintarvikkeista ja tuotteen hinnan suhteessa se näkyy ,mitä tuotteesta saa tuottaja ja mitä se maksaa kaupassa.

        Mutta kyllä noilla vaaleilla jotakin merkitytä on näet esim. tuo Kokoomus on vahvasti ajanut terveyspalveluiden yksityistämistä ja taitaa ne palvelut olla monessa kunnassa karanneet ja jos haluaa sitten niistä palveluita vielä maksajaksi niin ,ehkä sitten on äänestettävä tuota oppositiossa istuvaa Kokoomusta. Mutta siinä olen samaa mieltä että uusi valtaporras on turha kuluerä, jolla kasvatetaan ainoastaan hallintohimmeliä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      127
      10358
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      130
      4251
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      116
      4007
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      443
      3839
    5. 61
      3536
    6. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      52
      2796
    7. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      19
      2296
    8. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      2009
    9. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1591
    10. Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat

      KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu
      Kemijärvi
      8
      1419
    Aihe