jos 'vahingossa' tuuppaan ruuhkassa keskiviivan päällä koukkivaa moottoripyöräilijää??
kenen vika??
tollo peloton
121775
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Eipä siinä ketään syytellä. Jodut vaan sairaalaan oikaisemaan nenääsi takaisin niskasta.
Mulla on tapana potkia ilman osumisiakin peilit maata kirtävälle radalle moisilta koukkijoilta. Perkeleen mulkut!!!
Onko se pahasti sulta pois, jos etenen seisovien autorivin välissä? Kun liikenne taas vetää takaan, etten jää eteesi tupeksimaan.
en moottoripyörää omista niin minunkin mielestä siinä voisi antaa olla jos tilaa on vierellä kuitenkin kyseinen rakkine kiihtyy vähän nopeemmin kuin tav henkilöauto
jos seisotaan valoissa
toivottavasti ajat paremmin kuin kirjoitat!!
Tapanani on sudittaa kaltaisiesi Urpojen naamalla. Silloin kyllä takapyörä muljahtelee oudosti...
kaltaisesi kilkkaan kumoon
siis jos on liikenteessä ja joku ajaa rinnalle moottoripyöräl keski viivaa myöten ja kummalkin kaistal on liikennettä? silloin sen kaiken jären mukaan moottoripyöräiliän vika mutta näissähän saattaa käydä miten vain kun raastuvalta lähetään kysele:)
On aivan selvää että kaistojen väli ei ole oma kaistansa ja kun mp:llä pitää sääntöjen mukaan ajaa ajoradalla eikä esim pientareella niin MP-kuskihan se siinä maksajana on, päivänselvää.
Itse kyllä annan mielellänikin tietä, mutta mp-kuljettajan on hyvä muistaa että menee siinä sitten täysin ilman toivoakaan syyttömyydestä, jos jotain sattuu. Ja voisi se mpkin joskus jotenkin kiittääkin, jos selvästi tietä annetaan, tulee kummallekin parempi olo ja seuraavallakin kerralla saa kenties tilaa helpommin.
Menkää vaikka Italiaan ottamaan oppia, liikenne sujuu vaikka onkin täys kaaostilassa meikäläisen silmillä katsottuna.
Autot antaa motoristeille risteyksissä tilaa ilman mukinoita. Suomessa jullit kiilaa eteen. Siinä on pikkasen eroa autoilukulttuurissa.
niin no kyllähän ne liikenne säännöt koskee kaikkia moposta autoon. mutta liikenne valoissa ei mua haittaa jos joku tulee viereen jos kerta sopii eikä vie sivu peiliä mukana. mutta eri asia maantiellä.
Saksassa kun ajelee motarin ruuhkassa kaistojen välissä, löytyy usein samanlaisia kusipäitä, kuin Suomestakin. Peilistä nähdään kun prätkä tulee ja sitten vedetään rako kiinni. Onneksi kaistanvaihdolla selviää hyvin jatkoon. Autolla on huono peittää koko kaistaa.
Italiassa, jossa on paljon kaksipyöräisiä, automiehet tekevät usein lisää tilaa, jotta mopo-osasto pääsee vaivatta eturiviin. Topoliinoilla ei kerkiä edes Vespan perään, kun valo vaihtuu. On siis JÄRKEVÄÄ antaa kaksipyöräistren mennä ensin, se jouduttaa koko liikennettä.
eikö se ollut niin ettei ohittaa saa samalla kaistalla olevaa?? Ei ainakaan silloin kun jono seisoo. Motoristit noudattaa muutenkin liikennesäätöjä tosi huonosti. Mielestäni moottoripyörien vakuutusmaksut ovat liian pienet. Työllistävät liikaa sairaaloita.