Pizzeriat kartellissa

Anonyymi

Pizzan hinta ympäri maata alkaa olla jo kympin. Kotipizzassa hinnat ovat 12-14 euroa. Kontulassa pizzaa kaupitaan alle neljällä eurolla, joten kympin pizzassa kate on ihan hurja. Kotipizzassa suorastaan järjetön. Suurin osa pizzerioista on turkkilaisten hallussa ja raaka-aineet tulevat Istanbulista. Turkkilaisten ns. juusto on mitä sattuu juuston kaltaista valmistetta, Kotipizzassa jotain halvinta Edam-sekoitusta.

Kartellihinnoitteluun on ajanut keskitetty pizzantilaussivusto. Vuosikymmenien ajan pizza on ollut tuntuvasti halvempi kuin lounasruoka. Nykyään lounaan saa mistä tahansa halvemmalla kuin pizzan, josta nykyään saa aina vatsanväänteitä. Pizzan laatutaso on romahtanut 1980-luvulta ja reaalihinta noussut yli 50 %. Jopa Maran selvitys tulee sitä että valmistuskustannukset per kiekko ovat 6 euron huiteilla alla inclusive. Turkkilaisten pizzan omakustannushinta on 3 euroa.

4

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No, syö jotain muuta kuin pizzaa.

      • Anonyymi

        Roiskeläpät ovat edullisia ja hyviä.


    • Anonyymi

      No ei ole. Sillä 4eurolla ei tee edes kotona itselleen kunnon pizzaa ja kympin pizzojakin saa myydä aika paljon liiketilan kuluihin. Enemmän, kuin jaksaisit tehdä

      • Anonyymi

        Ostitko raaka-aineet turkista?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      23
      7236
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      93
      5903
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      109
      3927
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      126
      3869
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      150
      1701
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      58
      1558
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1465
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1281
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1252
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      28
      1251
    Aihe