Rakkautta kotimaiseen, ainakin kohdallani toimii

Kukaan meistä ei ole täydellinen mutta yhdessä olemme maailman onnellisin ja turvallisin maa.
Aikanaan vaimoni koppasin, en mistään bubista tai ulkomaan kohteestakaan, vaan ihan idyllisessä paikassa Suomessa, oli tanssilava ja naisten haku, niin voidaan sanoa että vaimoni valitsi minut.

Pari sanaa Venäjästä, juuri nyt yksi kouho taas ampunut opiskelu paikassa useita syyttömiä ihmsisä.
https://yle.fi/uutiset/3-12107046
vaikkaPutineinhallitoa moititaan, josta syytä onkin, mutta mitä olisi korvikkeena ?
Sanoisin sekainen maa, jossa olisi klaaneja paljon. Annan sikäli Putinin konklaaville myös arvon joka pitää maata kasassa. Venäjä on kyllä liian iso maaksi, mutta minkäs teet kun tuollaiseksi tullut. Uskontoja ja kansallisuuksia on paljon, hyvää että ovat yhden keskusvallan alla..
Me Suomalaiset pääsimme urkaneen Venäjästä 1917-1918, vaikka omaa kansaa oli vastaankin, heidän kommunistien kannattajia. Suomi on edelleen arvossa suuressa Venäjällä, kun hoitaa leiviskänsä niin ettäPaasikivi-Kekkosen linja säilyy.

10

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaikuttaa hyvältä valinnalta.

      • Anonyymi

        Putin kokoomuksen sisarpuolueesta on hyvä valinta myös meidän suomalaisten näkökulmasta.


    • Anonyymi

      Kyllä Putin ollut Suomen kannalta hyvin toimiva yhtälö.

      • Anonyymi

        Ei sotia, eikä riitelyjä, vaan rauhanomaista rinnakkaineloa.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      "Ossille" hyvinkin kotimainen.

    • Anonyymi

      Hyvä lyhyt aloitus,joka pitää paljon asiaa sisällään.

      • Erittäin paljon.


      • Anonyymi
        Pystyyn_kuollut kirjoitti:

        Erittäin paljon.

        Todella tiivistettynä. Paasikivi-Kekkonen linja edelleen voi hyvin, joka loi rungon maiden välille. Johon nyt vielä lisäisin Ryti-Mannerheim linjan rinnalle. Vaikka Ryti joutuisisjaiskärsijäksi, mutta se sellaista kun voittaja määrittelee sen, joku pitää saada syylliseksi, johon Mannerheim oli liian suurmies jo.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Todella tiivistettynä. Paasikivi-Kekkonen linja edelleen voi hyvin, joka loi rungon maiden välille. Johon nyt vielä lisäisin Ryti-Mannerheim linjan rinnalle. Vaikka Ryti joutuisisjaiskärsijäksi, mutta se sellaista kun voittaja määrittelee sen, joku pitää saada syylliseksi, johon Mannerheim oli liian suurmies jo.

        Mannerheim sai arvon kun ei katkaissut muurmannin rataa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      241
      6052
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      125
      5869
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      231
      4927
    4. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      15
      4293
    5. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      62
      4186
    6. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4107
    7. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      27
      4092
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3658
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      57
      2564
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1800
    Aihe