Koron juoksu ja velkojan haastaminen velkajärjestelyn aikana

Anonyymi

Olen ymmärtänyt, että kun velkajärjestelyä haetaan tai viimeistään, kun (/jos) se myönnetään, niin velka ei voi enää kasvaa. Olettaen siis, että velallinen suorittaa maksuerät, kuten sovittu. Olenko oikeassa?

Nyt näyttää siltä, että joku (/jotkut) velkoja(t) antaa korkojen juosta ja kokonaisvelan nousta järjestelystä huolimatta. Tämä vaikeuttaa kokonaistilanteen hallintaa, kun suorittaa lisäsuorituksia ja yrittää laskea, milloin olisi velan maksanut kokonaan. Eli tässä ollaan samassa tilanteessa kuin ennen järjestelyä. Velkasumma kasvaa koko ajan.

Toinen kysymys, voiko enää järjestelyssä ollessa haastaa velkojaa, joka on perinyt kohtuuttomia korkoja ja muita kuluja? Harmittaa, kun ei raskaassa elämäntilanteessa ollut voimia pitää omia puolia vaikka selkeästi näki, miten väärin velanantaja toimi.

1

113

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun tulee päätös velkajärjestelyn hyväksymisestä niin velka ei todellakaan enää kasva sen jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      31
      5703
    2. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      13
      4182
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      196
      2379
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      166
      1770
    5. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      79
      1696
    6. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      35
      1477
    7. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1375
    8. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      74
      1355
    9. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      224
      1204
    10. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1195
    Aihe