pitää olla älypuhelin kun liittyy? tässä sorretaan peruspuhelimen käyttäjiä.
Tokmanni klubi
5
1245
Vastaukset
- Anonyymi
Ei sorreta. Ei pyörätiekään sorra kävelijää tai kävelytie läskiä.
- Anonyymi
En minä ainakaan mitään klubi korttia hanki..iskeekä Tokmanniin myös rahan ahneus..
- Anonyymi
Virallisesti pitää olla älypuhelin.
MUTTA:
Jos haluat liittyö peruspuhelimella, siihen löytyy kaksikin tapaa:
1. Käytä lyhytlinkkipalvelua apunasi.
Mielellään sellaista, jossa voit rajoittaa luomasi lyhytlinkin käyttöä seuraavilla kahdella tavalla:
a) ajallinen rajoitus: lyhytlinkki on voimassa esim. tunnin (tai vuorokauden, jos palvelu ei mahdollista lyhyempää aikavalintaa) linkin luomisesta
b) määrällinen rajoitus: lyhytlinkki lakkaa toimimasta, kun sitä on käytetty esim. 5 kertaa
Eli siis: Aloita liittyminen tietokoneella. Kun Tokmanni lähettää tekstiviestin ilmoittamasi puhelinnumeroon, tulee luoda lyhytlinkki, joka uudelleenohjaa tekstiviestissä olevaan URL:iin. Sitten käytät ko. lyhytlinkkiä tietokoneesi selaimella.
Ei siis tarvita älypuhelinta, mutta kylläkin puhelinta, jossa on internet-yhteys ja selain. Esimerkiksi Sony Ericsson K600i on tällainen puhelin. Siinä on valmistajan toimesta Sony Ericsson -selain, mutta siihen voi asentaa myös JAVA:lla toteutetun Opera Mini -selaimen (jossa virtuaalirenderöinti tehdään Operan palvelimella, ja Operan palvelin lähettää puhelimeen esirenderöidyn sivun, jonka Opera Mini -selain näyttää käyttäjälle.
TAPA 2:
Käytä sellaista tietokonetta, jossa joko on SIM -korttipaikka, tai johon olet liittänyt nettitikun.
Yleensä nettitikut mahdollistavat paitsi mobiilinettiyhteyden käytön, myös tekstiviestit.
Saapuvia tekstiviestejä varten Windows 10:ssä on sisäänrakennettu toiminto.
Lähteviin viesteihin ja/tai vanhemmissa Windows -käyttöjärjestelmissä tarvitset erillisen ohjelman tekstiviestien käsittelyä varten (tulee monien nettitikkujen sisäänrakennetussa ohjelmistoissa mukana).
Kun Windows (tai erillinen tekstiviestiohjelmisto) näyttää Tokmannin lähettämän tekstiviestin, copy-pasteta linkki selaimeen.
Jos et saa SIM -korttia tietokoneeseesi eikä puhelimeesi saa minkäänlaista selainta, niin silloin ainoaksi vaihtoehdoksi jää tekstiviestin tai siinä olevan linkin kopiointi tietokoneeseen, joko käsin tai ohjelmalla.
Android -puhelimet eivät tätä temppua tue, mutta monet vanhemmat puhelimet kylläkin, joillain seuraavista tavoista:
1. Datakaapelilla
2. Bluetooth -yhteydellä
3. IrDa -yhteydellä (= infrapunaportti) ; löytyy esim: Ericsson SH-888, 320s, T68i, K600i, Nokia 6150.
Huom: Joissain tapauksissa (esim. Sony Ericsson K600i) Datakaapeli toimii vain Windows 2000 ja Windows XP -käyttöjärjestelmissä (koska Sony Ericssonia ei huvittanut tehdä datakaapelilleen tarvittavaa ajuria uudempiin windowseihin).
Toivottavasti jokin näistä vinkeistä ratkaisee ongelmasi.
Extravinkki:
Itselläsi ei ole älypuhelinta, mutta kaverillasi on:
Kutsu se kaverisi käymään ja lainaa kaverisi puhelinta.
Jos sinulla on Saunalhaden liittymä, silloin ei ole edes tarvetta siirtää SIM -korttiasi tilapäisesti kaverisi puhelimeen, sillä Saunalhadella on Suomen ainoana operaattorina mahdollisuus myös "soitonsiirtoon" tekstiviesteille.
Muilla operaattoreilla soitonsiirto toimii vain äänipuheluille, ei tekstiviesteille.
Seuraava on ulkomuistista, pahoittelen, jos koodi on väärin:
**21*Puhelinnumero*16#
Siirtää tekstiviestit haluamaasi puhelinnumeroon.
Siirron poisto:
##21*16#
JOS 16 ei toimi tuossa, kokeile 13 sen sijasta (sekä asetus että poisto).
Soitonsiirtojen yleispoisto:
##002# (poistaa kaikki siirrot kerralla)
JOS et saa saunalahden liittymällä tekstarisiirtoa kytkettyä/poistettua, soita asiakaspalveluun.- Anonyymi
Kauhea säätäminen vain sen vuoksi, ettei tarvitse naputella URL:ia antiikkipuhelimen näytöltä tietokoneelle?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kauhea säätäminen vain sen vuoksi, ettei tarvitse naputella URL:ia antiikkipuhelimen näytöltä tietokoneelle?
"Kauhea säätäminen vain sen vuoksi, ettei tarvitse naputella URL:ia antiikkipuhelimen näytöltä tietokoneelle?"
Tekniikka on hyvä apu tuossa.
Manuaalisesti kopiointi on toki teoriassa myös mahdollista.
Mutta manuaalisesti kopioinnissa on yksi mahdollinen vakava ongelma:
katsopa tätä riviä:
lI1
Kopioi se vaikka windows muistioon (notepad.exe), ja sitten muistion valikosta vaihda kirjasinlajia eli fonttia.
Osaatko 100% varmuudella erottaa iso I, pieni L ja numero 1 ?
Sekaannusriskin sisältämiä kirjaimia ja numeroita voi olla muitakin.
Miten olisi O ja 0 ?
Kun tuollaiset linkit ovat koneellisesti generoituja eivätkä varsinaisesti ihmisen luettavaksi tarkoitettuja, niin manuaalisessa kopioinnissa on se ongelma, että jos luet yhdenkin merkin väärin, linkki ei toimi halutulla tavalla !
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1514549Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1983969Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi342689Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs102472100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es342209Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks111809Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut1191597Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa491454- 341325
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä241321