Eilen jossakin mediassa väitettiin, että insinöörien keskipalkka Suomessa 6400 euroa. Oulussa ainakin insinööri tienaa siellä 3000 - 4000 euroa bruttona, mikäli minulla oikeaa tietoa on?
Insinöörien palkat Oulussa
Anonyymi
23<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Vähän reilu 3000 täällä. Ei kovin monta vuotta työkokemusta alalta, mutta hyvä osaaminen. Itse luin jostain tulastosta että 3500 on keskipalkka näillä vuosilla. Hyvin tapauskohtaista käytännössä.
Tuosta verot pois....
Pohjoisen taivaan alla, kituutteli köyhä kansa; rikkailta lainaamalla, toteutti toiveitansa. Nämä laulun sanat pätee täysin myös insinööreihin Oulussa.
20 vuotta alalla ja 3500 egeä tienaan. Bruttona.
Tuo insinöörien korkea keskipalkka johtuu siitä, että sielä on pieni todella hyväpalkkainen porukka nostamassa sitä.
30v kokemuksella 4300 brutto
Niin on. Yrittäjiä sun muita.
Diplomi-inssi ja 25 v töissä, palkka pyöreästi 5t€. Ei lähelläkään "keskiarvoa", jonka mukaan pitäisi tienata tonni enemmän.
Mitä insinöörit oikeasti töissä tekee, millä tuollaiset palkat on ansaittu. Oikeasta työstä pitää maksaa oikea palkka, mutta jostakin päätteen edessä istumisesta ja netissä surffailusta maksetaan tuollainen palkka.
3000 on aivan liikaa !!!
Ne jahkailee. Kaivelee nenää ja haisevat pahalle (henki). Suoritepalkkaus insiinööreillekin.
Mitä enemmän kaivaa nenää ja näpyttelee päppäimistöä, sitä kovempi palkka?
Ei vaan työn suoritteista eli tuotosta se palkka. Jos kaivelee vain nenää ja näpyttelee, niin ensinnäkin sillä räkäisellä näppiksellä pitää vedellä koteloon nenukin tonkijaa. Ja palkka vasta kun on saatu tulosta!
Etätöissä valvotaan tarkemmin. Nenää voi kaivaa mutta netissä ei voi eikä saakaan surffata, muuten kuin työasioita. Useinhan pomot eivät kuitenkaan edes tiedä mitä työhön tarkalleen sisältyy. Mutta sehän ei estä päätöksiä tekemästä. Päätöksiä pitää kyetä tekemään tietämättä mitään! Huhupuheet kyllä otetaan aina vakavasti ja kerrotaan eteenpäin, mutta toimistoetikettiin ei kuulu varmistaa huhun todenperäisyyttä.
Tuloshan ei työntekijän palkkaan vaikuta vaan ainoastaan johtoportaan bonuksiin. Totta vai tarua?
Toimistolla on helppo olla tekevinään. Stressautunut työntekijä näyttää tekevältä, vaikka ei saa mitään aikaan.
Tulos ei vaikuta työntekijän palkkoihin - yleensä. Siksi palkka tulisi maksaa tuloksesta. Vapaamatkustajia suurin osa Suomen työelämässä. Aikoerusteinen palkanmaksu ei ole kannustava. Myös koulutusvaatimuksia tulisi vähentää.
Suoritteestahan se silloin maksetaan, mitä enemmän näppäilee näppäimistöä sitä enemmän suorittaa. Niin ja on se nenän kaivaminenkin suorittamista.
Nenän kaivaminen on omaa suorittamista, joka ei näy tuloksessa muuta kuin miinuksena. Sen tulee siis vähentää palkkaa. Nenää kaivellaan vessassa ja mielellään omalla ajalla.
Omasta hyvinvoinnista huolehtiminen ja työn tulokset ovat läheisesti kytköksissä. Jos taukoa ei voi pitää työstä silloin kun taukoa tarvitsee, niin ei se työkään silloin etene. Toisaalta jos taukoa voisi pitää milloin vain, työt tulisivat tehtyä supertehokkaasti lyhyissä pyrskähdyksissä epäsäännöllisin väliajoin. Ja varmasti paremmin. Lisäksi työntekijä voisi hyvin, henkisesti ja emotionaalisesti. Itse lopetan työt heti jos huomaan että työntekoa tarkkaillaan. Samoin motivaatio katoaa heti. Työskentelenkin joka päivä sen eteen että pääsisin kyttäyksen alta pois.
Eli hakeudut siis ns. ”nakkipiiloihin”?
Tuo on hyvin yleistä etenkin valtiolla.
Tunti työ! Työntekijät tasaarvoisia.Työntekijät eivät kärsi isyy/äityys vapaista ja vuosilomat
tulisi täysimittaisina.Etä-työt lopetettaisiin,nyt niistä kärsii tuntityöläiset tulosta tai ulosta..
Työvuorolistat aina viikkoa ennen jaksojen alkuua näkyviin eikä niitä muutella,ainoastaan
taloudellisista ja tuotannollisista syistä,sopimalla työntekijöiden kanssa.
Työnjohdolta pois tulos palkiot.!Kakiile saman suuruinen palkka,alueista riipumatta,tulevi maakuntia tukie.
Miten työntekijät voi olla tasavertaisia, kun pääosa työpaikoista annetaan suhteilla tutuille ja kavereille?
Suurissa firmoissa on (tietysti) tutkittu ja seurattu miten etätyöhön siirtyminen on vaikuttanut tulokseen ja tehokkuuteen ja on huomattu että tehokkuus on entistä parempi, tulokset ovat parantuneet entisestään. Lisäksi firmat säästävät kun työntekijät maksavat itse internetin, työtilat, sähköt, lämmityksen, kahvinsa ym, ja moni voi keskittyä kotona paremmin, ja saavat usein levättyä paremmin, mutta moni perheellinen taas ei. Eli etätyön ansiosta firmat säästävät huimia summia ja ovatkin vaihtaneet toimistotilojaan pienempiin. Loogista olisi että myös palkkoja nostettaisiin, mutta päinvastoin eräässä suuressa firmassa ehdotettiin johtotasolta että etätyöläisten palkkaa pitäisi ehkä leikata. Ekaluokkalainenkin ymmärtää että se ei ole loogista, vaan aivan puhdasta sumutusta. Mutta eihän se yllätys ole.
Anitta