Kysymys: saako taksissa olla asiakasta haettaessa muita kyydissä kuin kuljettaja? Eli pitääkö kuljettajan olla yksin autossa kun haetaan asiakasta, missä tahansa tilanteessa (kela kyyti, normaali ajot ym.)
Muita kuin kuljettaja
Anonyymi
14<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ei ikinä saa olla
Pysy kaukana oli päivä tai yö
Ja varsinkin öisin näitä muiluttajia on kuulemma ollut.
Vähimmilläänkin menee vain rahat, joskus jopa terveys
Mulla on mutsi mukana kun opettaa liikennesääntöjä samalla kun virkkaa villasukkia..
Taksin omistaja ja/tai kuljettaja päättää kaikesta mitä autossa tehdään tai jätetään tekemättä.
Autossa saa olla mukana vaikka koira ja kissa, jos omistaja tai kuljettaja näin päättää. Kyse on yksityisomaisuudesta, kuten vaikka omakotitalosta.
Välityskartellilla voi olla franchise "isännälle" jotain sanomista asiasta. Heh. Välityskartellihan päättää mitä puet päällesi ja minkälaisella autolla saat ajaa, sekä mitä teippejä saat tähän "yksityisautoosi" laittaa.
Ei kai tuosta mitään lainkohtaa ole, eli miksei siis voisi ollakin. Outoahan se olisi, mutta jos vaikka harjoittelija on tutustumassa taksityöhön.
Taksi on yksityisessä omistuksessa oleva ajoneuvo, jonka käytöstä päättää omistaja tai omistajan valtuuttama kuljettaja, ei kukaan muu.
Käytännössä kuljettaja määrää yksin ja sanelee säännöt. Sääntö voi olla esimerkiksi, että henkilökuormaa haettaessa kuormalla ei saa olla ketään mukana. Ei edes odottaessa tai henkilökuormaa ei päästetä ajoneuvoon.
Kuis Kela kyydeissä joissa saalistetaan kyytiin useampi kyyditettävä Kelan takia.
Auton voi ottaa täyteen kelakyydeissä. Kuski päättää.
Inva-autossa olin kuskin mukana harjoittelijana pari päivää, myöskin jonkunverran on tutor-opetusta, jossa märkäkorvan tukena kokeneempi ajuri.
Kysymys: Saako naapurin tontille rakentaa?
Kysyy nimim. Paalutinko turhaan
Siis paalutitko naapurin rouvaa turhaan?
Saahan se olla, kunhan nousee pois samalla kuin asiakas nousee kyytiin.
Kysy kuljettajalta. Hän sen päättää mitä taksissa tehdään tai ei tehdä.