Venäjällä ennätyspalot https://www.theguardian.com/world/2021/sep/22/russia-forest-fire-damage-worst-since-records-began-says-greenpeace
Ei liene mahdotonta Suomessakin? Vesilahdessakin?
Ensi kesänä sen näkee.
Onneksi Suomessa on melko hyvä valmius sammuttaa metsäpaloja.
Ei liene mahdotonta Suomessakin? Vesilahdessakin?
Ensi kesänä sen näkee.
Onneksi Suomessa on melko hyvä valmius sammuttaa metsäpaloja.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Elokapina palaa myös. Mannerheimintielle. https://elokapina.fi/news/press-release/2021/09/23/palaa-mannerheimintielle/
Ei VPK:N letkutkaan joka korpeen ylety. Ennen ei ollut kun 1 paloauto kunnassa ja sillä operoivat . Kuka niitä metsäpaloja oikein sytyttelee ja Paloheimon taloja. ei kai ne itsestään syty täällä Vesilahdessakaan.
" ei kai ne itsestään syty " salamanisku tai joutsen sähköjohtoihin, ei se muuta tarvitse. Tai huolimaton tupakantumppi.
Suuria metsäpaloja on odotettavissa. Ikävää asiassa on muiden muassa se, että palot lisäävät hiilidioksidikuormaa. Itseään syöttävä kierre. Me ollaan hävitty tää peli.
"The taiga forests of Siberia pumped 970 megatonnes of carbon dioxide into the atmosphere between June and August – more than all the forests in the rest of the world put together."
Jos Venäjä ei saa metsäpalojaan kuriin, niin ei taida olla mitään hyötyä vaihtaa sähkölämmitykseen, sähköautoon tai lopettaa lentäminen. Ja koska mitään merkkiä ei ole siitä, että Venäjä saisi metsäpalonsa kuriin, niin ... kyllä sä tiät. Hyvät ajat ovat takana, edessä on pelkkää kurjuutta.
Ei auta vaikka Elokapina sulkisi Mannerheimintien koko vuodeksi. Edessä on kuumat ja tuliset kesät ja ilma haisee joka päivä palaneelta. Sitten palaa myös pellot ja ruoka loppuu. EU tuskin meitä auttaa vaikka on sinne lahjoitettu rahaa miljarditolkulla. Velat tulevat maksettaviksi. Suomi ei pienenä maana selviä.
Mutta yritetään olla optimistisia. Tänään asiat ovat paremmin kuin huomenna. Nautitaan tästä päivästä.