Metosin -niminen yritys kertoo itsestään työnantajana seuraavaa:
"Olemme pieni konsulttitalo, jossa hommia tehdään projekteissa porukalla tinkimättömästi asiakasta haastaen"
Voisiko joku auttaa:
JOS kerran kyseessä on PIENI konsulttitalo, miten tuo Metosin hankkii maksavia asiakkaita ?
Kun ikävä kyllä monet asiakkaat välttämättä haluavat tilata alan suurilta toimijoilta, joten pienemmiltä toimijoilta on näin jo etukäteen pelattu ulos mahdollisuus osallistua tarjouskilpailuun.
Usein tämä toteutetaan käytännössä siten, että primäärinen asiakasyritys (eli se, joka sen tietojärjestelmäratkaisun tai sovelluksen oikeasti käyttöönsä tarvitsee) ei edes julkaise aikeitaan hankkia uusi tietojärjestelmäratkaisu, ennen kuin vasta sitten, kun sopimus sen hankkimisesta on jo allekirjoitettu. Näin toimi esimerkiksi LähiTapiola.
Eli LähiTapiola ilmeisesti pyysi tarjousta yhdeltä tai useammalta alan suurelta toimijalta, ja vasta, kun neuvottelut yhden sellaisen kanssa olivat edenneet sopimuksen allekirjoittamiseen, vasta sitten LähiTapiola kertoi asiasta web -sivullaan.
Näin LähiTapiola siis käytännössä esti alan pienempiä toimijoita osallistumasta tarjouskilpailuun, kun mitään avointa tarjouskilpailua ei missään vaiheessa ollut.
Eli te jotka tiedätte:
Koska tuo LähiTapiolan toimintamalli taitaa olla valitettavan yleinen, miten nuo pienemmät toimijat (kuten Metosin) yleensä voivat saada yhtään maksavaa asiakasta ?
Miten pieni IT -alan toimija voi saada maksavia asiakkaita ?
8
931
Vastaukset 8
- Anonyymi
On myös paljon pieniä asiakkaita, joilla ei ole yhtä kusipäistä toimintamallia.
Toinen juttu on tietysti kova myyntityö. Pitää vain myydä, näkyä, jne., tehdä jotakin, millä pääsee esille, saa referenssejä ja luotua luottamusta.
Tietty voi olla helpompaa, kun valikoi tietyn osa-alueen ja tietyt asiakkaat, joille myymiseen keskittyy aluksi, sen sijaan, että yrittää tarjota kaikkea kaikille.
Tämän päivän globaalissa markkinassa, voi olla kannattavaa tehdä hyvinkin niche juttua, kun maailmanlaajuisesti on kuitenkin paljon potentiaalisia asiakkaita.- Anonyymi
Metosin!
"Teemme käsityöratkaisuja ja -työkaluja tehdäksemme niistä tyylikkäitä, hyödyllisiä ja tehokkaita. Tietyille projekteille räätälöidyistä ohjelmistoista uusiin avoimen lähdekoodin työkaluihin varmistamme, että tekemämme on myös muiden ihmisten helppo käyttää. Ja meillä on ilo todeta, että vaikka Metosin sijaitsee Suomessa, työkalujamme käyttävät ohjelmoijat, asiakkaat ja yritykset ympäri maailmaa."
Yhä useampi valviintunut asiakas haluaa avoita koodia!
Jota on helppo jakossa uusiataa ettei kaikki mene aina uusiksi!
- Anonyymi
Ensin pitää osata! se on se pointti! Portfolijo kertoo kyllä, ja asiakkaitta tulee jos koodi on pro. Hyvistä koodaajista on pulaa!
Nykyään ongelma on se että data kasvaa ja silloin asiat hankaloituu,
Nyt olisi kysyntää mm Oodo koodajille jotka optimoi Oodon yrityksen tarpeisiin ja rahaa on tarjolla huolella. jos vertaa mm NAV kustannuksiin!- Anonyymi
ERP järjetelmien optimoinnissa liikuu valtavasti rahaa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ERP järjetelmien optimoinnissa liikuu valtavasti rahaa!
Ihan yhden henkilön ohjelmoitifirma ei ole optimaalinen. Mutta jo kolmen alkaa tuotaan vakautta! jolla saa asiakkaita.
Nykyään on paljon kysyntaa avoimen lähdekoodin alalla.
MS Dynamic NAV ja SAP on julmetun kalliita pelkästään lisesensiltään saati modifioinniltaan. Oodo osaajista on huutava pula ja asiakkaita vaihka kuinka paljon!
Oodo on mm verkkokauppa.com menestyksen salaisuu alentaa kustannuksia.
Ja tulee jatkossa olemaan monen yrityksen valinta ja he ovat valmiita maksamaan Oodo järjetelmän ylösajosta ja muutoksista joilla ERP-järjetelmä sovitetaan yrityksen omiin tarpeisiin!
- Anonyymi
Ison talon ITC-johta ei uskalla ottaa riskejä, vaan maksaa mielumin suljetusta koodista.
Koska ei rahat häneltä pois ole! Vaan hänelle on tärkeetä että projekti menee maaliin suunitellusti!
Pienet ja keskisuuret yritykset on nykyään niitä jotka haluaa avoita vapaata koodia ja säästää sillä satojatuhansia! Samalla työllistän pienepiä kooditaloja. - Anonyymi
Ei ne ongelmat mitä pitää ratkoa välttämättä sen monimutkaisempia ole ratkoa tehtiin ratkonta isossa tai pienessä talossa: Isossa talossa saattaa ratkontaan - hinnottelun mukaan - allokoitua 1-3 hengen tiimi joka tekee esim. 1-2pv/vko hommia projektiin. Joskus on tehty niinkin, että myyty ison firman kautta projekti pikkufirmalle, kun oma miehitys ei ole ehtinyt sitä tekemään. Itse asiassa aika useinkin on näin. Alihankkijana ei tietystikään voi ylittää budjettia, mutta budjetin alituksista seurannee jatkossa lisää töitä - hullu tietysti alittaa kovin paljoa!
- Anonyymi
" Joskus on tehty niinkin, että myyty ison firman kautta projekti pikkufirmalle, kun oma miehitys ei ole ehtinyt sitä tekemään. Itse asiassa aika useinkin on näin. Alihankkijana..."
Tuohan on juuri se kuvio, mitä haluan ehdottomasti välttää!
esim. tuossa LähiTapiola -tapauksessa:
Jos LähiTapiola esim. teki Reaktorin kanssa sopimuksen, sitten Reaktorin johtajat huomaavat, ettei talon omilla koodareilla olekaan aikaa toteuttaa, ja etsivät alihankkijaa, MUTTA
tuossa tapauksessa Reaktorin pääarkkitehti on jo lyönyt lukkoon päätöksen, millä työvälineillä tehdään (vaikka LähiTapiolaa kiinnostaa vain se, että lopputulos on toimiva, ei heitä kiinnosta ollenkaan se, millä työvälineillä tehdään).
Eli Reaktori tässä pakottaa alihankkijansa tietyn työvälineen käyttöön, ja se on jopa vielä suurempi paha kuin se, että Reaktori ottaa leijonanosan rahasta, ja alihankkijalle jää hyvin pieni osuus asiakkaan (tässä LähiTapiola) maksamasta rahasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?231185Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️591130- 82891
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)102848Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21757Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet224663Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k206660- 62658
- 106652
- 99592
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html269520Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.104508Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto73471- 7459
- 39444
- 33439
- 47430
Aika on tuonut järkeä
Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,42423Persut eivät uskaltaneet tulla ulos
Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9147395Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas20393