Tässä keskustelua eläkejärjestelmästä ja miten sen voisi hoitaa paremmin tai ainakin niin, että eläkkeen saajan käteen jäisi enemmän:
https://www.youtube.com/watch?v=xXr4K9cvIoQ
Työeläkejärjestelmästä
11
215
Vastaukset
- Anonyymi
No ensiksi yhdistäisin kaikki työeläkelaitokset yhdeksi ja liittäisin ne Eläketurvakeskukseen. Nimeksi laitaittaisin Työeläketurvakeskus. Sinne myös Telan heput.
- Anonyymi
Niin Kevankin tulevaisuutta ja monopoliasemaa pohdittiin pari vuotta. Tässä tämäkin ratkeaisi.
- Anonyymi
Kaikki munat samaan koriin ja poliitikot kantamaan koria hallitsemaan korin sisältöä?
Reipas 200 miljardia saa kyllä poliitikkojen silmät kiilumaan ja vaikeuksia pitämään sormet niistä pois.
Ei kuullosta hyvältä, kyseessä on meidän itsemme vanhuuden turvaksi kerryttämämme rahat. Ei niitä ole tarkoitettu paikkaamaan poliitikkojen luomia rahanreikiä eikä täyttämään valtion pohjatonta ’hyvien tarkoitusten’ säkkiä.
- Anonyymi
Hyvää pohdintaa tuossa videossa. Mutta se on toki aika pitkä. Jos joku haluaa tiivimmän version, niin kirjoitin samasta aiheesta blogissani:
https://politiikkaajarjella.blogspot.com/2021/09/elakkeet-turvatuiksi-isommalla.html - Anonyymi
Työeläkejärjestelmän sijoituspolitiikka on tiukasti laissa määritelty siten, että ykkösprioriteetti on turvaavuus. Eläkejärjestelmän rahoja ei siis saa sijoittaa riskipitoisiin kohteisiin. Osakkeisiin sijoittaminen on rajattua. Tästä väistämättä seuraa, että sijoitusten tuotto on alhaisempi kuin markkinoilla keskimäärin. Kyse ei siis ole sijoitusosaamattomuudesta, vaan lainsäädännöstä.
Muuttamalla lainsäädäntöä riskinotto eläkerahoillakin mahdollistuu nykyistä enemmän.
Jotta bruttoeläkkeitä voitaisiin nostaa nykytasolta, niin sekin vaatii lainsäädännön muuttamista, pelkkä parempi sijoitustuotto ei johda eläkkeiden tason nostoon. Se mihin paremmat sijoitustuotot vaikuttaisivat on eläkevakuutusmaksuun. Niin silloin jos suurempi sijoitusriski toisi paremman tuoton
Nettoeläkkeiden tasonnosto on vain eduskunnan tahdosta kiinni eli veroasteen keventäminen. - Anonyymi
Kyllä eläkeläiset on tallottu leikaamalla eläkettä kohta ei ole muuta keinoa kuin alkaa pimeät työt kun rahat loppuu
- Anonyymi
Vain on ja pysyy...erotus köyhän ja rikkaan välillä ellei sitten unohdeta eläkkeet ja ruveta maksamaan samansuuruista kansalaispalkkaa kaikille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vain on ja pysyy...erotus köyhän ja rikkaan välillä ellei sitten unohdeta eläkkeet ja ruveta maksamaan samansuuruista kansalaispalkkaa kaikille.
Meinaatko tosissasi, että erot köyhien ja rikkaiden välillä katoaisivat tai edes pienenisivät, jos kaikille alettaisiin maksamaan samansuuruista kansalaispalkkaa?
Et kai sentään.....
- Anonyymi
Tyylitaju, niin on laatua.
- Anonyymi
Miksi juuri ne, jotka eivät ole koskaan tehneet mitään oman elintasonsa parantamiseksi valittavat eniten? Sekä nuorena, että vanhana.
- Anonyymi
Varmaan on niin, että sitä osaa arvostaa itse omalla työllään hankittua elintasoa aivan erilailla kuin tukien avulla saatua. Vaikka tasoeroa ei kovinkaan paljon edes olisikaan.
Lisäksi, kun elintaso on itse hankittu omalla työllä, lisää ymmärrystä siihenkin, että joku aina maksaa, ilmaisia etuja ei ole. Ja maksajastakaan ei ole epäselvyyttä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko1111670- 2061357
Kerran oltiin mekin kahdestaan
Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik131326Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi1961171- 1541105
Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151049Oikeasti, voitais mennä kahville
ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o811039Yritin keväällä unohtaa sinut nainen
mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie34896- 74869
Leton rannan kakat - hys hys hiljaa!
Hienolle rannalle on jostain ilmeisen selvästi tullut ulostusjätteitä. Mistään tutkimuksista ei ole vielä tietoa ja kuka63774