Miten haitallisena pidätte kokoomusta Suomalaisille, asteikolla 1-10 ?
1=Haitallinen, 10=Erittäin haitallinen
1=Haitallinen, 10=Erittäin haitallinen
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 82
Vanhimmat
Oikeastihan tilanne on sellainen että nykyinen talouskasvukin on pääasiassa kokoomuksen ansiota VAI onko meillä montakin vasemmistolaista työnantajaa jotka tarjoavat työtä ja toimeentuloa kansalle?
Eli, kokoomushan on Suomen hyvinvoinnin peruspilari!
Olet selvästi huumorimiehiä! Kokoomus on velanoton suomen mestari yli 100mrd edestä oikeiston talous"osaamista"
Oho, no sua ei voi hyvällä tahdollakaan sanoa huumorimieheksi SILLÄ olet pahemman luokan VALEHTELIJA!
Suomessa on ollut kokoomusjohtoisia hallituksia sodan jälkeen tasan kahdella kaudella. Holkeri 1987-1991 jolloin velkaa otettiin noin 4 miljardia, tai siis nettovelan osuus kasvoi tämän verran.
Toinen kokoomuksen hallitus on Kataisen/Stubin hallitus 2011-2015 ja tällöin nettovelan osuus kasvoi noin 20 miljardia (kieltämättä paljon).
Tässä linkit joista asiat voi tarkistaa.
https://valtioneuvosto.fi/tietoa/historiaa/hallitukset-ja-ministerit/raportti/-/r/v2
https://www.veronmaksajat.fi/luvut/Tilastot/Julkinen-talous/Valtion-velka/#2c4bd060
Kannattaisi valehdella hieman varovaisemmin niin vois mennä läpikin!
Kokoomus rahoittanut löysät veropuheensa velkarahalla, yli 100mrd velkaa oikeiston ”osaajien” ansiosta! Suomen valtio oli lähes velaton ennen kuin kokoomus pääsi ensimmäistä kertaa hallitusvastuuseen, sen jälkeen oikeiston pikavippaajat pistivät velkarallin käyntiin!
Kokoomus ajaa aina yhteiskunnan kaaokseen, kuten Amerikan demokraatit:
https://www.naturalnews.com/2021-11-12-lawless-chaos-lapd-tells-residents-to-comply-with-robbers-as-society-collapses.html
Näin ollen kokoomus on haitallinen suomalaisille arvosanalla 10.
Vieraslaji rehottaa.
Vaarallinen !
Tosa loppus asteikko keske...
OPPOSIITTIOssa vaaraton
Vaarat on.
Myös varat on.
Hajottaa kansaa OPPOSIITTIOssakin
Onneksi Opposiittiossa
Pysyy siellä
Täyden kympin puolue. Kyllähän tämän uutisen kera asia on harvinaisen selvä. Juoppoenojen puolue, missä vain oikeistopopulistisen sedät meuhaavat ja aiheuttavat jatkuvaa harmia https://www.is.fi/politiikka/art-2000008100901.html
Kaksi, isosti haitallinen
Tavalliselle Suomen kansalle ERITTÄIN HAITALLINEN.
Kokoomus ajaa ainoastaan rikkaiden ja hyvätuloisten etuja yrittämällä ohjata verotulomme juuri kyseisille ihmisille ja yrityksille.
Oppositiossa Kokoomus pelaa kaksinaamaista peliä ja vaatii nyt Marinin hallitukselta päätöksiä, joita itse eivät ole halunneet tehdä.
totta tuo eli kok on erittäin haitallinen ja saa siitä kympin tai enemmänkin jos voi antaa - hävetkööt ryövärit ylimielisyyttään a la häkäpönttö ja orpon kynttyrä
Et sitten ole koskaan havainnut sitä tosiasiaa, ettei edes ole huono ja pieni tuloisia jos suurituloiset eivät heille järjestä mahdollisuutta edes pieniin tuloihin?
En usko verolaarista isommin kelleen niitä rahoja jaetun yhteiskunnan palvelujen ohi!
Ei kannata noita komuloisten vitsejä jakaa, koska ne eivät naurata!
10 erittäin haitallinen
Ay mafia on erittäin haitallinen kuten ilmoitit!
Jos tiedät Suomessa jonkun toimivan kuten mafian ymmärretään toimivan, niin oletko tehnyt rikosilmoituksen? Jos taas esität jostain tahosta väärä tietoa niin se voi tietää sinulle itselle ongelmia. Tosin sinähän olet syyntakeeton kuten historiasi kertoo, niin selviät lääkityksen korjauksella.
Kyselyssä puhuttiin kokoomuksesta joka tietysti saa numeron 10 erittäin haitallinen.
Joko olet lakannut pieksemästä vanhaa äitiäsi? Vastaa rehellisesti kyllä vai ei!
Tuon tyylin kyssärit ovat tyypillistä Lyyli roskaa, kuten aloittajankin verbaalinen uloste!
Kysely oli hyvä ja aihellinen, minkä numeron annoit itse?
Jos haitallisuutta kysytään, niin maximi pisteet ay mafialle! Se on ainoa oikea vastaus!
Mutta Kyselyssä puhuttiin kokoomuksesta, minkä numeron annoit? 3? 7? 10?
Siinä kirjoitettiin haitallisuudesta ja siihen ei löydy arvosanana nollaa kummempaa, sillä Kokoomus on niitä hyödyllisimpiä toimijoita maassamme. Kun Kokoomus saa valtaa niin hyvinvointi taas astuu eteenpäin ja komulois pummit pannaan töihin, sillä vain työllä voi ansaita todellista hyvinvointia.
Osoittaa alkajan typeryyttä siirtyä tuolle, joko lopetyit vanhan äitisi pieksemisen, linjalle! Mielipiteensä pitää voida esittää tavalla, jossa annetaan mahdollisuus jokaiselle vastata. Tietystikään se ei kuulu sosialismiin, jossa vapaa ajattelu on tyystin pannassa!
Arvelen nyt vastanneeni tyydyttävällä tavalla aloittajan kysymykseen!
Eli kokoomus on mielestäsi täysi 0, sekin on ihan totta, olen samaa mieltä kanssasi.
Kyselyssä kuitenkin kysyttiin haitallisuudesta ja siinä 1-10 on oikein hyvä asteikko, koska kyselyn täytyy kuitenkin olla realistinen aloittaja on laittanut juuri oikeanlaisen skaalan eri haitallisuusasteiden välille.
Opettele ymmärtämään lukemasi!
Ymmärsin hyvin ja sait vastauksenkin edellisessä viestissä! Nolla kuvaa todella hyvin kokkelipuoluetta!
Vahingollisuuden osalta, sitähän siinä kysyttiin!
Vastasit että Kokoomus on puolueena nolla, se on totta, alat selvästi viisastua!! Et kuitenkaan vastannut varsinaiseen kyselyyn, mutta hyvä että tuokin mielipiteesi tuli selväksi, sinulla on vielä toivoa!
Luepa uudelleen taisin kirjoittaa näin: ..."Siinä kirjoitettiin haitallisuudesta ja siihen ei löydy arvosanana nollaa kummempaa, sillä Kokoomus on niitä hyödyllisimpiä toimijoita maassamme. "
Siinä suoraan sanotaan jotta haitallisuus on nolla Kokoomuksella!
Jatko selvitti tyhmemmällekin lukutaitoiselle mitä hyötyä Kokoomus esittää: "Kun Kokoomus saa valtaa niin hyvinvointi taas astuu eteenpäin ja komulois pummit pannaan töihin, sillä vain työllä voi ansaita todellista hyvinvointia." Tuo taas kertoo sen, ettei velkahyvinvointi ole pitkäaikaista!
"Opettele ymmärtämään lukemasi!"
Niin. Tuohan ei ole sinunkaan vahvuuksia. Vai pitäisikö sanoa tuokaan.
Ei, sanoit ihan selvästi Kokoomuksen olevan puolueena nolla ja sehän tosiaan pitää paikkaansa, Nolla tarkoittaa täysin hyödytön.
Haitallisuudesta asteikko oli 1-10, siihen et vastannut, vielä ehdit!
Kuitenkin hienoa nähdä että alat pikkuhiljaa viisastua!
Jatko on täyttä höpönpöpöä, ei liity kokkareihin millään tapaa. Yleensähän kansalaisten hyvinvointi on ottanut takapakkia kokkarien ideologisen leikkausinnon takia!
Perustelutkin olisivat kohdallaan! Mitä en mielestäsi ole ymmärtänyt Lyyli tyylin kirjoituksista, sellaista jonka olette faktaksi osoittaneet? Annappa muutama esimerkki!
Kerrsan vielä, Kokoomuksen haitallisuus on nolla sillä sillä ei ole haitallisuutta! Onko Lyylin niin vaikeaa ymmärtää?
On ihan samaa mitä Lyylin mielikuvitus kertoo, sinunkin Lyyli pitäisi siirtyä reaaliin maailmaan sosialismin hypetyksestä!
Kokoomus on yksi niitä tänään niin harvinaisia joukkoja, joilla on annettavaa hyvinvoinnin kehitykseen sen reaalisessa muodossa. Ei sitä koskaan saada SS:n tyylillä!
Kansalaisten hyvinvointi ei voi perustua kuin omasn työn tuloksiin, muu on sosialistista huijausta! Sairaat ja vajaakykyiset ovat erikseen, heille voidaan hyvinvointia kustantaa muutoinkin!
Kumpaa luokkaa sinä edustat? Oletko sairas vai vajaakykyinen?
Asteikolla ei ollut vaihtoehtoa 0 koska se ei ole realistista!
Ainoa ja realistinen totuus on nolla tuiossa kohden, jos Lyyli parvi edes omaa parastaan ymmärtäisi!
Eikä ole! Sanoisin että numero 5 vähintään, todennäköisesti kuitenkin 10!
Unohdit perustelut!
Kokoomuksen toimethan ovat pyrkimystä hyvinvointiin oman työn avulla ellei ole sairas tai vajaakykyinen. Miten edes voisi olla paremmin?
"Kokoomuksen toimethan ovat pyrkimystä hyvinvointiin oman työn avulla ellei ole sairas tai vajaakykyinen"
Niin pyrkimykset puheissa. Kokoomuksen osalta kun päässyt päättämään, faktat ja historia osoittaa valtionvelan ja työttömyyden kasvua. Ja Sipilän kanssa sai leipäjonotkin ja Kelan jonot hirmuiseen kasvuun kuten uutisoitiin. Historiaa ja faktoja et sinäkään pysty muuttamaan.
Työ on ainoa oikea keino leipäjonojen poistoon. Sen esteenä on ay mafia, joka ei halua hyvinvointia koska sen kannatus laskisi sen mukana. Eihän sitä kukaan enää tarvitse jos on asiat hyvässä hantissa!
Mainitsemasi leipäjonot eivät olleet Sipilän hallituksen ansiota vaan kuten jo kerroin väärän työehtopolitiikan!
Oikea työehtopolitiikkaa on köyhät kyykkyyn ja pikkuporvarille uusi mersu.
Tuo on kahden opinsuunnan mainos joka johti sinutkin harhaan. Oikea suomalsinen ymmärtää, jotta kun ansaitsee palkkansa niin menee hyvin talouden suhteen!
10 voisi verrata rottien levittämään mustaruttoon. hrrgrrr
"Työ on ainoa oikea keino leipäjonojen poistoon. Sen esteenä on ay mafia, joka ei halua hyvinvointia"
Siis pidät Sipilän hallitusta ay mafiana. Se sai leipäjonot kasvuun, mutta ei saanut oikeaa työllisyyttä nousuun. Kuten itse sanoit että työ on ainoa keino leipäjonojen poistoon
"Mainitsemasi leipäjonot eivät olleet Sipilän hallituksen ansiota vaan kuten jo kerroin väärän työehtopolitiikan!"
Faktat kuitenkin osoittaa että Sipilän hallituksen toimet sai leipäjont ja Kelna jonot kasvuun? Mikä tässäkin nyt on sinulle niin vaikeaa ymmärtää. Tuo mainitsemasi työehtopolitiikka oli juuri Sipilä hallituksen aikana sen suuntaista mitä haluat, mutta Sipilän hallituksen jälki Suomessa karmeaa.
Miksi jatkuvasti jankkaat samaa, vaikka sinulle satoja kertoja selitetty faktat? Ja kohta taas kyselet, voisiko joku kertoa. Alkaa olla jo aika noloa sinun itsesi kannalta, ja uskottavuutesi kannalta. Kokeile välillä Kokoomus palstalla, saathan toki täälläkin olla naurunalainen.
Ja tuskin edes taas luet tätäkään, vaan vedät pillerin naamaan ja kyselet että perustelkaa.
Jatkakaamme kun olet nenääsi valkaissut ainakion viikon. Nyt näyttää ymmärryksesi takkuavan pahan kerran!
No kerro. Mitä et ymmärtänyt?
Nyt kyse sinun ymmärryksestä ja uskottavuudesta. Osoitit taas kerran sen että olet täysin ulkona asioista. Ja jos mennään vanhan kaavan mukaan, niin hulluudessasi kysyt, että perustelkaa.
Yritä edes.
Et sionä faktaa ole kertonut vaan ainoastaan harhaisen mielipiteesi!
Mikä siinä sinun edellisessäsi oli FAKTAA? Kerro ja laita linkki uutiseen joka mielipiteesi vahvistaa eikä ole sosialistin kirjoittama!
Niin. Tuostahan oli puhe sinun suhteen. Samat asiat pitäisi sinulle kerrata tuhansia kertoja kun oma ymmärryksesi on tuota tasoa.
Yritä edes itse jostain ottaa selvää. No juu, tiedän osaltasi tuon mahdottomaksi. Mutta olet varmasti saanut ihan tarpeeksi tietoa ja linkkejä. Tässä kaikessahan näillä palstoillahan alkaa olla kyse sinusta ja sinun omista resursseista käsitellä asioita.
En viitsi suuremmin sinulle enää samoja etsimään. Mutta säälistä jotain
https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000007272677.html
https://www.kaleva.fi/leipajonot-ovat-pidentyneet-kertovat-ruoka-avun-ta/1744480
Yritä nyt jotain itsekin. Tai pyydä jotain mahdollista kaveria avuksi, vaikka tuskin niitä sinulla on.
Kun tuoista nyt luet Sipilän sanomaa:
"– Ensinnäkään ei hallitus ole leikannut kenenkään palkkaa. On virheellinen käsitys, että me hallituksena olisimme jossain palkkaneuvottelussa tai budjetissa päätetty. Lomarahatkin ovat työmarkkinajärjestöjen sopimia. Se mitä itse ehdotin kiky-sopimukseksi on, että olisimme lisänneet työaikaa, jolloin se olisi kohdellut kaikkia tasa-arvoisesti, Sipilä sanoi ensin.
Häneltä kysyttiin uudestaan, että kieltääkö hän vastuun siitä, että palkansaaja joutuu käymään leipäjonossa.
– En minä siitä vastuuta kiellä, kyllä tätä kilpailukykysopimusta olen ajanut, koska tiesin ja olen edelleen sitä mieltä, että ilman sitä Suomen tilanne olisi nyt aivan toinen niin moni työtön on saanut kilpailukykysopimuksen takia töitä. Että minusta se on ollut se palkansaajan osuus tässä yhteisessä talkoossa."
Niin huomaat, työttömyys on ongelma ja se on ay mafian generoimaa!
Samaan suuntaanhan tuo toinenkin linkki kertoo:
"Leipäjonot ovat pidentyneet eri puolilla Suomea. STT:n haastattelemat ruoka-avun tarjoajat kertovat syyksi muun muassa hallituksen räätälöimän aktiivimallin, joka leikkaa työttömyyskorvauksia, jos työtön ei onnistu täyttämään aktiivisuusehtoaan esimerkiksi tekemällä satunnaisia työkeikkoja. "
Työttömyys eli ay mafia on syyllinen leipäjonoihin!
On se kummaa kun te Lyyli parvi ette ymmärrä todellista maailmaa vaan pyritte sotkemaan sosialismia joka nurkkaan!
Mutta et kai kiellä että Sipilän hallitus kasvatti leipäjonoja.
"Lomarahatkin ovat työmarkkinajärjestöjen sopimia."
Liittyi siihen Sipilän vaatimaan kikyyn. Teet itsestäsi tosi naurettavan noilla älytömillä jänkäämisilläsi. Mutta itsehän olet tiesi valinnut, tai sairautesi valinnut.
Sinulle kyllä näköjään vastaillaan. mutta sinulta tainnut tulla paskat housuun.
Olet tollo! Parempi että vastaat itse itsellesi esittämääsi kysymykseen, toinen noista varmaan osuu.
Tuo nyt esiin edes YKSI vastaus, jossa on edes viite sen varmennukseen kolmannelta osapuolelta tai vaikka ihan olevasta elämästä, joka on yleistä tietoa mutta ei vasuripolitiikkaa!
Näytät olevan se vajaakykyinen osapuoli, valitan!
Huikeeta
Huumoria
Kyynistä
Pilari huojuu
Ontuvaa polkua
Kapitalismi on haitta-aate ja vieras-ideologia.
Vanhoilla puolueilla on intressejä, jotka eivät ole Suomelle eduksi.
Monipuoluejärjestelmä erimielisyyksineen on sinänsä paras järjestelmä mitä tähän asti on kehitetty.
Kaikki puolueet, joille on kysyntää, ovat tarpeellisia, jotta kansa voi käyttää valtaansa haluamallaan tavalla.
Äänioikeutetut ovat vastuussa myös silloin, kun menee perseelleen...
Tuo kysymys kannattaa asettaa ay mafiasta koska siinä tuo 10 on aliarvostusta!
Kysely koski Kokkareita ihan aiheesta, nyt piti vaan selvittää haitallisuuden taso!
Vastaus ko tyypin kysymykseen ei demokratiassa voi olla vain yhden suuntainen, sellainen kuuluu vain sosialismin tai kommunismin pakkovaltaan eli diktatuuriin!
Olihan siinä monta eri suuntaa! Asteikkokin löytyi 1-10! Vielä ehdit osallistua kyselyyn!!
Monta suuntaa olisi ollut vaikkapa -10 - 10! Lienee liian vaikeaa komuloisen ymmärtää diktatuurin kannattajana!
Asteikon pitää olla REALISTINEN! Kokkarien kohdalla 1-10 ainoa realistinen vaihtoehto!!
Kokoomus on kaksinaamaisten puolue, jonka ideologia perustuu verorahojemme ohjaukseen kaikista rikkaimmille.
Nyt on helkkarin kova huuto yksityislääkärien hoitomaksujen kelakorvauksien ehdottomasta säilyttämisestä, vaikka itse kokoomuslaiset nyysivät Sipilän hallituksessa kelakorvaukset minimiin, kun luulivat saavansa oikeistolaisen = rikkaimpia suosivan soten läpi ja siinä ei sitten olisikaan enää ollut kokoomukselle tärkeää keläkorvaukset ... kun yksityiset pörriäisfirmat olisivat ottaneet julkisen terveydenhoitomme valtaansa!!!
Nyt onkin siis hirveän tärkeää säilyttää kelakorvaukset yksityisten lääkärien hoidossa, kun nehän palvelevat ensi sijaisesti hyvin toimeen tulevia asiakkaita ja siis tietenkin niitä pörriäisfirmoja.
Pienituloisilla ja köyhemmillä ihmisillä kun ei yksinkertaisesti ole varaa maksaa sitä yksityislääkärin kallista vastaanottomaksua (esim. 150 e), vaikka siitä saa sen noin 15 euroa kelakorvausta.
Hyvintoimeentulevat käyttävät jatkuvasti yksityisiä lääkäreitä ja yksityisiä lääkäriasemia ja heille siis on etua kokoomuksen kovasti huutamasta kelakorvauksesta!
Siis kokoomus hakee joka asiassa verorahojamme mahdollisimman paljon rikkaille ja hyvintoimeentuleville.
Juuri edellä sanotun takia on todella tärkeää, että kaikki suomalaiset käyvät äänestämässä tammikuussa aluevaaleissa juuri omalle alueelleen järkevät ja oikeudenmukaiset päättäjät käsittelemään uuteen soteen eli sosiaali- ja terveyspalveluihin ja pelastustoimeen järjestettäviä miljardeja verorahojamme.
Kaikki antamaan tammikuussa äänensä oman alueensa rehdeille ja oikeudenmukaisille päättäjille.
Kokoomuspolitiikka on erittäin haitallista ihan meillle tavallisille palkansaajille ja häpeällisen haitallista huonompi osaisille ihmisille.
Kokoomus ollut hallituksessa suurimpia epäonnistujia vihreitten kanssa kautta aikojen. Pää pilvissä ja samoin jalat. Arvosana 8.
Kokkelit on turhakkeita
Kokemus on todennäköisesti seuraava pääministeri puolue,kera SDP , Vihreitten.joudute siten hankkimaan uuden mielipiteen😂😂😂
11.11.2021 21:45 - hyvä kommentti kokoomuslaisista.
Kokoomus oli mukana Sipilän oikeistolaisista oikeistolaisimmassa hallituksessa, joka leikkasi kaikilta koulutusasteilta, vaikka koulutus oli luvattu jättää rauhaan. Pahiten kärsi ammattikoulutus.
Sipilän hallitus leikkasi koulutuksesta yli 690 miljoonaa euroa!!!
Tutkimus-, tuotekehitys- ja innovaatiorahoituksesta hallitus vähensi 150 miljoonaa. Vielä ennen vaaleja kaikki puolueet lupasivat, ettei koulutuksesta leikata.
Kokoomus oli jakamassa Suomen köyhiin ja rikkaisiin!
Sipilän hallituksen säästötoimien maksumiehinä ovat olleet palkansaajat, työttömät, opiskelijat ja eläkeläiset.
https://yle.fi/uutiset/3-10680931
Tälläisen kokoomuspolitiikkan ajamisesta menettivät suomalaiset luottamuksen Keskustaan!
Olen vanha Kepun äänestäjä,usko meni Vanhasen hallitusten aikana.Nykyisin äänestän Aku Ankkaa Kirkkovenettä Persikan mitä milloinkin.Mikä on kun kirjoitan PS koneen ohjelma muuta persikaksi.Viher Vasemmiston salajuoni 🤣🤣🤣