pensasmustikka?

Onko kokemuksia pensasmustikasta IV-vyöhykkeellä? Mitkä lajit satoisimmat, isomarjaisimmat, kestävimmät? Jostain olen lukenut, että ovat jänisten herkkua? Viihtyykö esim mäntyjen alla alppiruusujen joukossa? Pitäiskö olla jotain aluskasvillisuutta? Pitääkö olla useita eri lajeja tai tyttöjä ja poikia?
715896
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Rusakon saatanat jos ei syö niin puree ainakin poikki kaikki mikä viittaa kasviin

Äänestä
  • pensasmustikka viihtyy erinomaisesti hapahkossa maassa kuorike on hyvää levittää juurille pitää maan kosteana.ehdottomasti suojatta talveksi verkoilla tai rusakot napsivat ne suihinsa.

    Äänestä

hei. pensasmustikat ovat nimenomaan jänisten SUURTA herkkua. Jos ei niitä suojaa verkolla on syödyksi tuleminen sata-varma asia.

Tarvii tyttö- ja poikapensaat, muuten ei tule marjoja.

IV-vyöhykkeestä en osaa sanoa. Voi menestyäkin kunhan pidät hyvin lumella suojattuna. Silti voi tulla latvoihin pakkasvaurioita.

Mustikkahan viihtyy hieman varjoisassa ja maaperän tulee olla ehdottomasti hapanta.

Nykyään pidetään hyvinä lajikkeina kotimaisia Ainoa ja Alvaria (eli molempia tarvitaan), että tulisi satoa.

Nimimerkki: Kokemusta jänöjusseista on.

Äänestä

jos et suojaa. Minulla on muutama ja ne täytyy kyllä pitää verkon takana. Koetapa marjatuomipihlajaa, se on kestävä, kukkii kauniisti, ei kelpaa jäniksille ja tekee vielä runsaasti satoakin. Marjat ovat pensasmustikan kokoisia, hieman mustikkaa maultaan muistuttavia mutta täysin hapottomia, mietoja. Talvenkestävä.

Äänestä
  • Ei ainakaan meidän mustikkapensaita ole ykskään jänis syönyt, vaikka kulkevat siitä pensaiden vierestä. Eikä ole suojattu sen kummemmin. Vain jokunen kuusen havu on häiritsemässä pupun hajuaistia. Hyvin on kestäneet talvenkin vaikka asutaan sillä nelosvyöhykkeellä. Tänä kesänä ovat tuottaneet paljon marjoja. Pensaita on kymmenkunta. Ainoa asia on,että pitää oikein lannoittaa ja kastella, sekä rikkaruohot pois. On myös marjatuomipihlaja joka on sadoltaan surkea.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


IV vyöhyke kirjoitti:

Onko kokemuksia pensasmustikasta IV-vyöhykkeellä? Mitkä lajit satoisimmat, isomarjaisimmat, kestävimmät? Jostain olen lukenut, että ovat jänisten herkkua? Viihtyykö esim mäntyjen alla alppiruusujen joukossa? Pitäiskö olla jotain aluskasvillisuutta? Pitääkö olla useita eri lajeja tai tyttöjä ja poikia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu