Mercedes Benz W211 B-Huolto

Anonyymi

No, nythän se kauan odottamani aakkoshuolto pamahti sitten ajotietokoneen näytölle. B-Huolto 1900Km päästä.

Ihmeen pitkä huoltoväli edellisen C-huollon jälkeen, melkeen 23000Km ?!

No, sellaista piti kyselemäni , että mitenkäs tuosta mallista näkee itse ajotietokoneen näytöltä , mitä LISÄtöitä se ehdottaa tuohon B-huoltoon ?!

Olisi nimittäin kiva tietää ne jo etukäteen, koska tietenkin vaikuttavat hintaan aikalailla. Tietysti voin viedä vaan huoltoon ja sanoa että huoltakaa kaikki, mitä pitää, mutta mutta...sitten pitää siirtää tuonnemmaksi ja lähemmäs tuon 1900km kulumista, jos lisätöineen tulee kovinkin kalliiksi...

Tuo tuntuu olevan ihan "karvalakkimalli", joten epäilen vähän, että toimiiko noi vanhat "lämpötilanäytössä kolme kertaa trippimittari nollille ja sit sytkävirrat päälle-tyyppiset ratkaisut...".

Mutta jos jollakulla kokemusta tuosta nimenomaisesta mallista ja suht samalla vuosimallilla, niin se auttaisi.

E200 CDI Farkku 2008.

Nokka-akselin asentoanturi pitää samalla korjauttaa, joten siihen kun lisää ton huollon, niin meneekö edes halvimmalla pajalla 500€ luokkaan...?

Kaikki kun pitää maksaa rahalla samantien, kun ei luottotietojen takia ole mahdollisuutta osamaksuihin, niin sillä on vähän väliä

1

771

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei tuo huoltoväli 23000 km ole mitenkään ihmeen pitkä vaan aika normaali. Ja lisäksi tuohon 1900km:iin voi vielä laittaa jopa puolet lisää, mutta käytännössä tarkoittaa ainakin 2500 km.

      Onkos auto ihan normaali Eurooppa-versio, ettei ole mikään Amerikan tai muun kaukomaan tuonti?

      Se huoltonäyttö pitäisi tulla näkyviin kun lämpötilanäytössä (tai nopeus, jos se on valittu asetuksissa) laitta virta-avaimen ykkösasentoon, eli vain srs-valo syttyy. Sitten saman tien painaa nopeasti kolme kertaa reset-nappia. Silloin pitäisi tulla näkyviin akkujännite. Siitä pääsee nuolinäppäimillä huoltovalikkoon. Ja huoltokirja on sitten oltava, koska huoltokohteet näytetään vain numeroina, jotka on selitetty huoltokirjassa.

      Suuri osahan huoltokohteista on vain tarkistuksia, jotka voi itsekin tarkistaa tai jopa huomata, kuten esim tuulilasin pesunesteen määrä tai pyyhkimien sulkien kunto tai jokin palanut polttimo. Tärkeimmät on tietenkin öljynvaihto, suodattimien vaihto, jarrujen kunnon tarkistus (levyt ja palat) ja jarrunesteen vaihto kahden vuoden välein.

      Koska joka tapauksessa huolto kannattaa teettää mersut tuntevassa korjaamossa, niin sieltäkin voi käydä kysymässä mitä töitä huoltoon kuuluu (pitäisi tehdä). Asiakaspalveluun kuuluu näyttää, mitä auton tietokoneen mukaan pitäisi tehdä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4533
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      3135
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      47
      3011
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2843
    5. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      345
      2740
    6. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2725
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      41
      2610
    8. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      6
      2320
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      2145
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1723
    Aihe