Marinin tyly kohtelu omaishoitajille

Marin hallituksineen jätti omaishoitajat suoraan sanottuna heitteille korona-ajassa. Eivät jaksa omaishoitoperheet jaksaneet huutaa korona keskellä. Ei ole ollut voimia ja terveyttä huutaa. Terveet käytännössä mistään hädästä edes kärsineinä huusivat sitäkin enemmän.. Huusivat uhkakuvaansa. Omaishoitoperheissä nuo uhkakuvat olivat ja ovat jo realisoituneet.
Tästä omaishoitajien surkeasta kohtelusta , heitteillejätöstä on uusin tutkimus luettavissa omaishoitajin sivulta "Suomalaiset omaishoitajat kärsivät korona-aikana eristyneisyydestä jopa enemmän kuin eurooppalaiset kollegansa, vaikka yhteiskunta muuten pysyi keskimääräistä paremmin auki."
Kyllä Marin sitten ilkesi tämänkin tehdä.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

SyöppöSannaa ei kiinnosta mikään muu, kuin Komissaaripestin ostaminen EU:lta. Tuo miljardeja jo maksanut (kielitaidottoman kassatyttö Sannan sopimukset viime kesältä) tarkoittavat Suomelle vähintään sadan vuoden velkavankeutta. Niin lapset kuin lapsenlapset joutuvat maksamaan Sannan aikaansaannoksia!

Italiassa ja Espanjassa elävien eläkkeet ovat erityisessä demareiden suosiossa, koska Sannahan erityisesti jaksoi kehua kuinka rikas maa Suomi ja mielellään rahoittaa näiden maiden eläkkeet!

Kuinka hirveä viha demareilla onkaan kantasuomalaista kohtaa, no toivottavasti kohta tulee (ja nyky meiningillä tulee) uusi sisällisota, koska sitähän demarit haluavat.

Äänestä

Ketjusta poistettu 3 sääntöjen vastaista vistiä.

Voiko omaishoidossa ja omaishoidosta kirjoittamisessa olla mitään sääntöjen vastaista.
Ei vain voi tajuta, että asiasta ei voi kirjoitta niin kuin asia on. Omaishoito ei ole Suomessa kaunis asia. Se on niin kuvottavaa loppuun väsyneiden ihmisten hyväksikäyttämistä, että Sannankin on vaikea sanoa sanaa omaishoito ja omaishoitaja. Poissa silmistä ja suusta,, niin poissa sydämestä.
Samoin kuin Haatainen ei pysty sanomaan sana työtön.

Äänestä

Tänään+uutisoitiin+mediaanitulon+olevan+reilu+3000+euroa+kuukaudessa.+Jokainen+työssäkäyvä+siis+mediaanisesti+300+euron+edestä+käyttää+taloudellisesti+hyväkseen+omaishoitajia,+sillä+omaishoitajien+tekemän+orjatyön+(hoitopalkkio+työikäisillekin+pääsääntöisetsi+n.+400+euroa+bruttona+kuukaudessa)+arvon+tarkoittaa+kunnallisverotuksessa+1+%+alenemaa+siihen+verrattuna,+että+hoidettavat+hoidettaisiin+kunnallisilla+muilla+palveluilla.

Äänestä
  • Olin kymmeniä vuosia omaishoitajana ja suuren paperisodan jälkeen sain pienen, muutaman satasen korvauksen/ kk. Josta verottaja otti päältä. Muistan, kuinka joka vaalien alla alkoi kilpalaulanta omaishoitajien aseman parantamisesta, Yhtä pian, kun vaalit oli ohi, loppui se keskustelu. Niinä vuosina, mikään ei muuttunut palkkiossa. Verottaja verottaa, olet töissä 24/7, 365 pv /v. Ei vapaa-aikoja, ei korvaavaa hoitopaikkaa. Ainoa, joka armahti, oli kuolema. Se armahti minut ja hoidettavan. Kiitos tyhjästä valehtelevat poliitikot, puolueeseen katsomatta. Lopuksi voin sanoa, että kaikesta tästä jäi, hyväksi käytetty olo, kuin" entisellä tytöllä". Näin meidän "sivistynyt" yhteiskuntamme ottaa yksilöstä kaiken irti, imee kuiviin ja heittää loput roskiin. Vain omaa etua ajavat päättäjät pärjää, he kun pääsevät itse kahmimaan edut. Ja se on todella nähty. Siksi vanhuksetkin on jätetty meillä heitteille.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olin kymmeniä vuosia omaishoitajana ja suuren paperisodan jälkeen sain pienen, muutaman satasen korvauksen/ kk. Josta verottaja otti päältä. Muistan, kuinka joka vaalien alla alkoi kilpalaulanta omaishoitajien aseman parantamisesta, Yhtä pian, kun vaalit oli ohi, loppui se keskustelu. Niinä vuosina, mikään ei muuttunut palkkiossa. Verottaja verottaa, olet töissä 24/7, 365 pv /v. Ei vapaa-aikoja, ei korvaavaa hoitopaikkaa. Ainoa, joka armahti, oli kuolema. Se armahti minut ja hoidettavan. Kiitos tyhjästä valehtelevat poliitikot, puolueeseen katsomatta. Lopuksi voin sanoa, että kaikesta tästä jäi, hyväksi käytetty olo, kuin" entisellä tytöllä". Näin meidän "sivistynyt" yhteiskuntamme ottaa yksilöstä kaiken irti, imee kuiviin ja heittää loput roskiin. Vain omaa etua ajavat päättäjät pärjää, he kun pääsevät itse kahmimaan edut. Ja se on todella nähty. Siksi vanhuksetkin on jätetty meillä heitteille.

    Nämä omaishoitajapalkkiot ovat iljettävän olemattomat työikäiselle omaishoitajalla. Et jaksa käydä töissä, hoidat omaistasi paremmin kuin yhteiskunta koskaan pystyisi, eläkkeesi ei kerry, itse nälkäpalkalla orjana yhteiskunnalle. Meitä on iso joukko työikäisiä, joiden palkkio on se alin noin 430 euroa kuukaudessa, josta maksetaan eläkemaksukin yli 20 euroa. Käteen alle 400 euroa. Ei mahdollisuutta käydä töissä. Työtönkään et voi olla, koska kokoaika työtä et voi vastaan ottaa. Opiskella voit ja nostaa opintoetuuksia, mutta niitäkin vain aikansa. Opintolainaa makselet sitten kansaeläkkeestä eläkeläisenä. Ja tähän ei muka Marin saa muutosta. Rahaa kylvetään joka puolelle ja itse notkuvissa buffetpöydissä nojaillaan, mutta ei edes taloudellista turvaa niille, jotka eniten tätä yhteiskuntaa pystyssä pitävät. Omaishoitajien orjatyön arvo yhteiskunnalle on 3-4 miljardin luokkaa per vuosi. Siis omaishoitajien eli niiden, jotka todella hoitavat 247. Nyt ei puhuta aktiivisesti omaisiaan auttavista. Heitä on 300 000. Omaishoitajia on n. 60 000 eli tarkoittaa sitä, että omainen on niin hoidettava, että jos ei omaista olisi hoitajana, niin laitospaikka olisi ainut elämisen paikka.

    Äänestä

Onneksi yksityisellä puolella vanhukset sai hyvät hautajaiset omaisten piikkiin.

Äänestä

Aamuteeveessä oli jälleen silmät päässä seisovia papukaijoja kaikilla kanavilla. Ja muutama asiantuntija vahanaaman lisäksi.

Äänestä
  • Onneksi kokoomus ja persut hoitivat omaishoitajien asiat kuntoon.

    Äänestä

Kulttuurille ja liikunnalle ja sosionomikokouksiin 77milj.

Marin viis veisaa sairaista, vammaisista, työttömistä, toimeentulotuelle eläjistä, asunnottomista.

Nyt asunnottomien yön alla kulttuurille sun muulle elämisen kannalta ei niin välttämättömiä niin näille 77 milj. löytyi tuosta noin vain.

Ja Suomi valittiin YKn ihmisoikeuskomitean jäseneksi.
Ilmeisesti katto pään päällä ei ole ihmisoikeus, mutta kolmikymppiset diandrat ja sannit ovat välttämättömiä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Marin hallituksineen jätti omaishoitajat suoraan sanottuna heitteille korona-ajassa. Eivät jaksa omaishoitoperheet jaksaneet huutaa korona keskellä. Ei ole ollut voimia ja terveyttä huutaa. Terveet käytännössä mistään hädästä edes kärsineinä huusivat sitäkin enemmän.. Huusivat uhkakuvaansa. Omaishoitoperheissä nuo uhkakuvat olivat ja ovat jo realisoituneet.
Tästä omaishoitajien surkeasta kohtelusta , heitteillejätöstä on uusin tutkimus luettavissa omaishoitajin sivulta "Suomalaiset omaishoitajat kärsivät korona-aikana eristyneisyydestä jopa enemmän kuin eurooppalaiset kollegansa, vaikka yhteiskunta muuten pysyi keskimääräistä paremmin auki."
Kyllä Marin sitten ilkesi tämänkin tehdä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu