Kryptovaluuttojen kehitys ja tulevaisuus

Anonyymi

https://www.theseus.fi/handle/10024/505531 "Johtopäätöksenä todettiin, että kryptovaluutat ovat kehittyneet merkittävästi viimeisen kymmenen vuoden aikana. Sijoittajien näkökulmasta kryptovaluuttojen muuttuminen sijoitustuotteeksi tuo uusia mahdollisuuksia hajauttaa varojaan useaan eri sijoitustuotetyyppiin. Asiantuntijoiden näkökulmasta merkittävin muutos oli jatkuvasti uusiutuvassa lainsäädännössä sekä kryptovaluuttojen teknologiassa."

8

206

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kryptovaluuttojen avulla valtaa voidaan siirtää suurilta finanssilaitoksilta (pankeilta, vakuutudyhtiöiltä ym) tavallisille ihmisille.

      Siksi rikkaiden omistamat pankit vastustavat raivokkaasti kryptovaluuttoja.

      Esimerkki: Pankit keräävät huikeat voitot, kun tavalliset ihmiset siirtävät rahaa toisilleen. Pankki siis veloittaa isot maksut siitä että sinä maksat rahaa jollekin toiselle.
      Jos haluat siirtää 10 euroa kaverillesi Aasiaan, Amerikkkaan tai Afrikkaan ,niin se on hyvin vaikeaa ja siitä menee isot maksut.

      Kryptovaluutalla voit siirtää rahaa kenelle tahansa, minne tahansa ja kulut ovat olemattomat.

      Käytännössä kryptovaluuttamaksu toiselle tapahtuu täysin samalla tavalla kuin esimerkiksi MobilePay-maksu. Erona on se että kryptovaluutan siirto on paljon halvempaa.


      Kryptovaluuttojen avulla myös rahan lainaaminen toiselle tai toiselta on yhtä helppoa.

      Ihmiset, yrityksen ja jopa valtiot voivat lainata toisilleen rahaa helposti, nopeasti ja erittäin halvalla ilman massiivisia kuluja.

      Syy miksi finanssilaitokset vastustavat raivokkaasti kryptovaluutoja on se, että silloin finanssilaitokset eivät pysty tekemään ruhtinaallisia voittoja tavallisten ihmisten rahoilla.

      • Anonyymi

        Älkää ostako ALGO Algorrand mafiarottakolikkoa, pelkkä kasinokolikko, pumppaa rahanne.

        Italialainen mafia-Luigirotta taustalla.


      • Anonyymi

        Jos siirtää 10 euroa kryptovaluuttoja, kulut ovat yli 10 euroa. Arvatkaapa kuka tuon maksaa?

        Huijaaminen on kannattavaa liiketoimintaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos siirtää 10 euroa kryptovaluuttoja, kulut ovat yli 10 euroa. Arvatkaapa kuka tuon maksaa?

        Huijaaminen on kannattavaa liiketoimintaa.

        Useimmiten kryptovaluutan siirtäminen maksaa muutaman sentin.
        Osa siirroista on maksuttomia.

        Pankkisiirtoihin verrattuna suurin etu on siinä että voit siirtää minne tahansa, kenelle tahansa ja milloin tahansa. Pankkisiirto on paljon kaliimpi siirrettäessä rahaa toiseen maahan.

        Hintoja löytyy
        https://www.binance.com/fi?ref=195929035


    • Anonyymi

      Shiba inu taisi mennä jo ohi, koska markkinan koko on jo niin valtava. En näe enää kuin 10x kasvupotentiaalin. Onhan sekin hyvä, mutta varmasti löytyy parempiakin tällä hetkellä. Olisi ollut loistava sijoitus puoli vuotta sitten. Ehkä meemikolikoista Kishu inu tai Hokkaidu inu voisivat seurata perässä ja niissä on vielä runsaasti kasvupotentiaalia. Huhut kertovat, että ne saattaisivat päästä Coinbaseen tai Binanceen.
      Pienistä tokeneista Ultrasafe on ehdottomasti minun valinta just nyt. Se on julkaisemassa multi-chain Launchpadia muille tokeneille sekä listautumassa kauppapaikalle (ilmeisesti Kucoiniin) parin viikon sisällä, jolloin arvo tulee varmasti raketoimaan. Lisäksi se on rakentamassa omaa protocollaa puolen vuoden pääshän. Tällä hetkellä voit ostaa sitä BNB:llä Pancakeswapin kautta tai luomalla Lbankiin tilin. Lbankia en ole käyttänyt, joten en osaa myöskään suositella. Pancakeswapissa tarvitset lompakon, esim. Metamask, Trustwallet, Exodus tms. ja sinne pitää siirtää BNB:tä ja vaihtaa Binance smart chain verkkoon ennen ostoa. Veikkaan, että Ultrasafe tulee kasvamaan jouluun mennessä yli 30-kertaiseksi nykyhinnasta.

    • Anonyymi

      Kryptovaluutat nousevat valtiollisesti ongelmaksi kun ne eivät ole valtion virallinen valuutta ja niitä ryhdytään käyttämään valtiollisesti maksu välineinä palkan maksuissa tai ostovaluuttana.

      Valuuttalaissa on säädetty Suomessa noilta osin asioista jotka vaarantavat valtion talouden valuutan käytön suhteen. Asiassa on nähtävissä suuret veromenetykset ja yhteentörmäys jolloin kryptorahan olemassa olo punnitaan. Tuolloin nähdään tuleeko siitä valtiollisesti hallittava verouksen alainen virallinen valuutta vai ei.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      58
      5534
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      195
      3557
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2368
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2365
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1158
    6. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1038
    7. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      62
      1017
    8. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      18
      1002
    9. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      81
      961
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      955
    Aihe