Halleluja,Marx elää?

oletteko tyhmiä?

Se,että joku ylistää kommunismia,ei ole sinänsä mikään yllätys. isompi yllätys onkin se,että vasemmistolaista puoluetta tai kommareiden kannattajia yritetään puolustaa, ikäänkuin ne olisi "hyviä ihmisiä", loukkaa mua todella voimakkaasti.

8

522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herra

      Sinulla on sitten varsin korkea vaatimustaso "yllätykselle".

    • KrasnajaIskra

      Karl Marxin elämäntyö elää.
      Harhaan mennyt kommunismi sortui, koskapa marxilaista reaalisosialismia ei missään ole kaiketi yritettykään rakentaa...
      Marx elää. Hänen ajattelunsa on kaikkien yhteistä omaisuutta ja rikkautta.

    • Kommunistien puolustaja

      Ylenpalttisenpa mukavaahan tuo olisi elää maailmassa, joka selkeästi jakautuu valkeaan ja mustaan.

      Itse edustaisi puhtaan valkoista, tahrautumatonta aatetta ja totuutta. Muulla tavalla funtsivat olisivat aidosti pahoja ja söisivät pikkulapsia. Likaisina, kuolaavina ja rumina he taapertaisivat ainoina pontiminaan aiheuttaa mahdollisimman paljon haittaa jalommalle kansanosalle.

      Tätä ajatusmaailmaa on yritetty silloin tällöin iskostaa sekä äärioikealta että -vasemmalta. Ne kaatuvat kuitenkin omaan mahdottomuuteensa, sillä käsittämättömästä pöljyydestään huolimatta ihmiskunta ei sentään ole niin ääliömäistä, että sille voitaisiin jatkuvasti syöttää tällaista skeidaa - toki on sitten niitäkin, joille propaganda uppoaa ja joissa se pysyy.

      Kommunistit eivät ole aidosti pahoja ihmisiä. Äärivasemmistolaisuuden nimissä on toteutettu hirveitä rikoksia, jotka vetävät vertoja äärioikeiston aikaansaannoksiin. Se, että rikolliset kaappasivat vallan kommunismissa, ei tarkoita että kommunismi sinänsä olisi paholaisesta.

      Kommunismin periaatteet ovat hyvin ihmisläheisiä. Siksi on perusteetonta, että aatteen kannattajien niskoille kipataan kaikki paska, jota sitä omiin tarkoituksiinsa käyttäneet rikolliset ovat harjoittaneet.

      Tasapainottavaa vasemmistolaisuutta tarvitaan nyt enemmän kuin pitkiin aikoihin, kun telaketju-kapitalismi osoittaa joka päivä millaista jälkeä se niittää ihmispelloilla. Siksi olisi erityisen hyvä, että tutustuisit tarkemmin mitä nykyaikaan "päivitetty" kommunismi/vasemmistolaisuus kertoo ajastamme, ja ihan oikeasti ajattelemalla miettisit asioita ilman ennakkoluuloja. Onhan se vaikeaa, mutta kannattaisi, sillä kenellekään tuskin on voinut jäädä epäselväksi, millaiseen helvettiin olemme nyt matkalla.

      Ei, en ole kommunisti. Mutta alanpa harkita sitä. Siihen riittää uutisten seuraaminen ja vaikkapa nettikeskustelujen lukeminen.

      • t.i.ruskeepaa

        Harkitse ihmeessä! Vasemmistolainen näkökulma edustaa rehellistä pohdintaa ihmiselämässä tärkeistä asioista ja niiden uhattuna olemisesta.

        Keksin yhden kritiikin aiheen kirjoituksestasi.

        " - toki on sitten niitäkin, joille propaganda uppoaa ja joissa se pysyy."

        Propaganda uppoaa vain oikeanlaisena, siis tahalleen ja tarkasti räätälöitynä sopimaan yleisön tietämättömälle ja vastuuttomalle korvalle, ja propaganda pysyy vain jos yleisön tarpeet harkitusti ja tarkasti täytetään jollakin sellaisella, joka vie harhaan tarpeiden yhteydestä hallitsijoiden kontrolloimiin asioihin. Tämä on propagandateorian perusasia.


      • Sallinet kommentin kirjoitukseesi. Mitä n.s. kansanmurhien suorittajiin tulee, käyttäisin itse nimityksiä "stalinismi" ja "natsismi" , en äärivasemmisto tai äärioikeisto !
        vom


      • mielipide
        t.i.ruskeepaa kirjoitti:

        Harkitse ihmeessä! Vasemmistolainen näkökulma edustaa rehellistä pohdintaa ihmiselämässä tärkeistä asioista ja niiden uhattuna olemisesta.

        Keksin yhden kritiikin aiheen kirjoituksestasi.

        " - toki on sitten niitäkin, joille propaganda uppoaa ja joissa se pysyy."

        Propaganda uppoaa vain oikeanlaisena, siis tahalleen ja tarkasti räätälöitynä sopimaan yleisön tietämättömälle ja vastuuttomalle korvalle, ja propaganda pysyy vain jos yleisön tarpeet harkitusti ja tarkasti täytetään jollakin sellaisella, joka vie harhaan tarpeiden yhteydestä hallitsijoiden kontrolloimiin asioihin. Tämä on propagandateorian perusasia.

        Kommareiden ylistyspuheesi ovat jostain skitsofreinian ja äärimmäisen naiivisuuden rajamailta,valitettavasti:(


      • t.i.ruskeepaa
        mielipide kirjoitti:

        Kommareiden ylistyspuheesi ovat jostain skitsofreinian ja äärimmäisen naiivisuuden rajamailta,valitettavasti:(

        Torjuminen ja kieltäminen on sinun ongelmasi. Ajattelet, että maailma on paska paikka, eikä sille voi mitään ja niiden, jotka uskovat maailmaa voitavan muuttaa, uskot olevan kyvyttömiä näkemään maailma oikein. Nykyajan naiviuksiin ja asenneongelmii kuuluu individualismin, ennakkoluuloisuuden, suvaitsemattomuuden, nihilismin, konkreettissidonnaisuuden ja autoritäärisyyden lisäksi myös determinismi, joka parhaiten kuvannee sinua. Deterministin määritelmä on sellainen, että ihminen ei usko mitään voitavan määritellä eikä vetää mitään ratkaisevia johtopäätöksiä mistään asiasta.


      • Kommunistien puolustaja

        Sekä t.i.ruskeepaalla että vomilla on pointtinsa korjauksissaan tekstiini.

        Kyseessä on kuitenkin sanojen tarkoitusten erilainen tulkinta. Propaganda -sanalla on toisille ikävä kaiku - se viittaa joidenkin mielestä oman asian yksipuoliseen tiedottamiseen. Sinänsähän lähes kaikki viestintä, ja etenkin mainonta, on propagandaa.

        Käytinkin natsismia ja stalinismia alunperin kirjoituksessani, mutta vaihdoin ne ennen lähettämistä tuohon edelläluettuun. Mielestäni kaikkia vastenmielisimpiäkään äärioikeistolaisia piirteitä ei voida rinnastaa natsismiin - niinikään äärivasemmistolaisuudessa on muitakin diktatorisia tyylejä kuin stalinismi. Esimerkkinä maolaisuus, joka etenkin Kiinan kulttuurivallankumouksessa aiheutti mittaamatonta haittaa kommunismin käsitteelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      199
      8000
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      100
      3794
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      132
      3674
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      89
      2971
    5. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      148
      2587
    6. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      47
      2496
    7. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      4
      2318
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      142
      2104
    9. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      68
      1564
    10. Miksi suorittamisesta tulee

      Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a
      Sinkut
      65
      1429
    Aihe