Poliisin määrärahat

Anonyymi

Poliisit myykööt ne älyttömät mersunsa joihin meni suuri summa. Ei tarvisi irtisanoa ketään muutamaan vuoteen.

5

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ,,, tai Ohisalo jättäisi muutaman afgaanimaskottinsa ja isis-terroristinsa noutamati Suomeen. Saisi poliisi pitää työpaikkansa ja kerryttää verokirstun varantoa.

    • Anonyymi

      Tuollaisen käytetyn auton kun riisuu viranomaisvaristuksesta vielä, niin ei taida kattaa yhden poliisin vuosikuluja

      • Anonyymi

        Ai tuollasen panssaroidun mersunko..Ei poliisilla nyt niin huippupalkat ole etteikö yhenkin myymällä jo palkkaa kymmeniä poliisia. Jos yks maksanu 500 tuhatta niin mietippäs vähän. Kyllä niin älytöntä oli mennä sellasia edes ostamaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ai tuollasen panssaroidun mersunko..Ei poliisilla nyt niin huippupalkat ole etteikö yhenkin myymällä jo palkkaa kymmeniä poliisia. Jos yks maksanu 500 tuhatta niin mietippäs vähän. Kyllä niin älytöntä oli mennä sellasia edes ostamaan.

        Varmaan ymmärrät, että tuossa hinnassa on mukana poliisin tilaamia erikoisvarusteita, joita ei anneta mukaan. Niillä ei ole arvoa ja ne pitää poistattaa. Eli siitä syntyy kuluja ja ostohintaa sulaisi. Autolle pitäisi tämän jälkeen löytää ostaja. Vaikka joku haluaisi uudehkon panssariauton, niin hinta olisi käytettynä palapelinä 100-200 000€. Todellisuudessa huutokaupassa muutaman kymppitonnin.

        Yhden poliisin palkkamenot ovat vuodessa eläkemaksuineen alkaen 70 000€/vuosi. Lisäksi muita menoja. Esimerkiksi työvaatteet/varusteet. Partioauton/hevosen kulut.

        Poliisipartion hinnaksi on budjetoitu n. 250 000€ / vuosi. Eli uuden tuollaisen auton hinnalla saisi 2 partiota vuodeksi tai hyvän panssariauton vuosikymmeneksi.


    • Anonyymi

      Matematiikka ei taida kuulua vahvuuksiisi. Koita jotain muuta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      133
      4707
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      75
      2696
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      84
      1715
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1176
    5. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      47
      905
    6. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      902
    7. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      873
    8. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      863
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      72
      855
    10. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      799
    Aihe