Poliisit myykööt ne älyttömät mersunsa joihin meni suuri summa. Ei tarvisi irtisanoa ketään muutamaan vuoteen.
Poliisin määrärahat
5
182
Vastaukset
- Anonyymi
,,, tai Ohisalo jättäisi muutaman afgaanimaskottinsa ja isis-terroristinsa noutamati Suomeen. Saisi poliisi pitää työpaikkansa ja kerryttää verokirstun varantoa.
- Anonyymi
Tuollaisen käytetyn auton kun riisuu viranomaisvaristuksesta vielä, niin ei taida kattaa yhden poliisin vuosikuluja
- Anonyymi
Ai tuollasen panssaroidun mersunko..Ei poliisilla nyt niin huippupalkat ole etteikö yhenkin myymällä jo palkkaa kymmeniä poliisia. Jos yks maksanu 500 tuhatta niin mietippäs vähän. Kyllä niin älytöntä oli mennä sellasia edes ostamaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ai tuollasen panssaroidun mersunko..Ei poliisilla nyt niin huippupalkat ole etteikö yhenkin myymällä jo palkkaa kymmeniä poliisia. Jos yks maksanu 500 tuhatta niin mietippäs vähän. Kyllä niin älytöntä oli mennä sellasia edes ostamaan.
Varmaan ymmärrät, että tuossa hinnassa on mukana poliisin tilaamia erikoisvarusteita, joita ei anneta mukaan. Niillä ei ole arvoa ja ne pitää poistattaa. Eli siitä syntyy kuluja ja ostohintaa sulaisi. Autolle pitäisi tämän jälkeen löytää ostaja. Vaikka joku haluaisi uudehkon panssariauton, niin hinta olisi käytettynä palapelinä 100-200 000€. Todellisuudessa huutokaupassa muutaman kymppitonnin.
Yhden poliisin palkkamenot ovat vuodessa eläkemaksuineen alkaen 70 000€/vuosi. Lisäksi muita menoja. Esimerkiksi työvaatteet/varusteet. Partioauton/hevosen kulut.
Poliisipartion hinnaksi on budjetoitu n. 250 000€ / vuosi. Eli uuden tuollaisen auton hinnalla saisi 2 partiota vuodeksi tai hyvän panssariauton vuosikymmeneksi.
- Anonyymi
Matematiikka ei taida kuulua vahvuuksiisi. Koita jotain muuta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1334707Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv752696Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?841715Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91176- 47905
- 66902
- 21873
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122863Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N72855Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50799