Mikä teitä rauhoittaa?

Jos olette saaneet tai saamassa epilepsia kohtauksen, niin miten pidätte itsenne rauhallisena? Tepsiikö teille jokin lääke ennen kohtausta vai oletteko pystyneet kehittämään esim. jonkinlaisen hengitystekniikan helpottamaan oloa ja estämään kohtauksen? Mikä muu lepuuttaa hermojanne ja voitte paremmin... sauna, urheilu tai mahdollisesti seksi?
101227
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jos minulle tulee tuntemus, että olisin kenties saamaassa päivän aikana, niin sitten vain otan rauhallisesti. Kiire ja stressi pois mahdollisuuksien mukaan, pikkupäikkärit (max. 20 min.) jos mahdollista ja sitten aikaisin nukkumaan illalla.


Jos kohtaus tulee yllättäen, niin sen jälkeen toimivat rauhoittava musiikki ja pelkkä lepäily. Myös rentoutuminen joogan timanttiasennossa - polvien päällä istumalla - auttaa myös. Siinä asennossa rentoudun niin totaalisesti, että välillä olen meinannut kaatua selälleni :D

Äänestä

että kohtaus on tulossa?
ennustuntemuksia?

Äänestä
  • Minulla on selkeä heikko-olo ennen kohtausta ja yleensä se vielä näkyy vapinana, joka saattaa muuttua kouristuksiksi. Silloin on jo estettävä jotenkin tai yritettävä vain ottaa rauhassa. Lääke on oikeastaan ainoa keino kramppien jo tullessa. Onneksi se auttaa.

    Äänestä

Olen saanut epilepsian leikkauksen jälkiseurauksena. Kohtauksia ei muutamaan vuoteen ole ollut laisinkaan, mutta joskus tulee tunne, että se voisi tulla. En tiedä, onko se vain pelkoa vai onko tuntemukset todellisia kohtauksen enteitä.
Joka tapauksessa silloin yritän levätä, hengitän rauhallisesti, otan levollisen ja hyvän asennon vuoteessa ja otan lääkkeen.
Yleensä pelkään suunnattomasti mahd. kohtauksen tulemista, niin epämiellyttävänä koin aikoinani ne. Olen saanut n.4 kohtausta 5v sitten joista kaksi sain ennen leikkausta ja toiset kaksi heti sen jälkeen.
Pelkäättekö te muut sairastuneet mahdollista kohtausta vai voiko niihin tavallaan myös tottua?

Äänestä
  • Itse olen ainakin päättänyt aina estää kohtaukset keinolla millä hyvänsä ja pelkään niitä ja ennen pelkäsin lääkkeen ottamista, koska se aiheuttaa kognitiivissa kyvyissä mahdollisesti heikentymistä. Nykyisin olen tyytyväinen, että on lääke mikä ehkäisee kohtauksen sen tullessa. En tiedä asutko yksin ja joudut siksi ottamaan lääkkeen, mutta missä vaiheessa otat lääkettä. Jo kouristellessa vai kun tunnet itsesi superväsyneeksi ja huimaa? Itse en enää aina tiedä, että on onko kyse paniikista, ahdistuksesta vai epileptisesta kohtauksesta. Ihmiset väsyvät kaikki, kun tarpeeksi valvoo ja paniikkia on muillakin. Oma toiveeni olisi voida olla ilman lääkkeitä ja olla iloinen.

    Äänestä

Kohtausta en pysty yleensä estämään kun se on tulossa, tosin jos on kuumetta, mahatauti tms. otan varmuuden vuoksi Stesolid-rektiolin ja joskus tabletinkin. Kohtauksen jälkeen rauhallinen hengittely, jooga tai reiki helpottavat parhaiten oloa, samoin rauhoittava musiikki tai rentoutuskasetti, tai sopivan hölmö tv-ohjelma.

Äänestä

Jos kohtaus alkaa varpaista, niin liikutan niitä makuulla. Menee ohi.

Kuuntelen klassista musiikkia ja puristan tyynyä imien peukaloa. Rauhoittaa. ;) Oikeesti teen niin.

Äänestä
  • Varmaan aika suloisen näköistä, kun imet peukaloa. Ehkä peukun imemisestä rauhoittuu. Klassista musiikista voisin pitää Mozartista ja ehkä Beethoovenista, mutta yleensä se ei rauhoittaisi. Varpaiden heiluttelukin tuntuu mielyttävältä ajatukselta.

    Äänestä

Mulla ei kohtauksia ole ollut vuosikausiin, mutta ennen oli sellaisia nykimisiä käsissä, lasit lenteli käsistä yms. ne oli aina aamulla heräämisen jälkeen. huomasin että niitä ei tule jos heräilee hissukseen, eli ei nouse heti ylös. vaan makoilee ja antaa unisen olon hävitä makuulla ollessa, ja vasta kun on kunnolla herännyt nousee ylös. On ihan selvä ja oleellinen vaikutus kohtauksien poissapysymiseen.

Äänestä
  • Tuohon voin yhtyä. Kiire aamulla on aivan kamala, mutta nykyaikana siltä on niin vaikea välttyä ja terveet ihmiset ei oikein ymmärrä moista loikoilua aamulla, vaan koneen olisi käynnistyttävä heti. Illalla muuten sama juttu ainakin minulla, että mielelläni valvon pitkään yöhön. *Ainakin aamun torkku ja illan vähän virkumpi*.

    Likunta ja sauna ja hyvä kunto auttavat minua voimaan hyvin. Jos jää makaamaan ja lepäämään koko päiväksi makuuasentoon, niin ei siitä ainakaan pirteämmäksi tule.

    Kiitoksia vastauksistanne.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hugo kirjoitti:

Jos olette saaneet tai saamassa epilepsia kohtauksen, niin miten pidätte itsenne rauhallisena? Tepsiikö teille jokin lääke ennen kohtausta vai oletteko pystyneet kehittämään esim. jonkinlaisen hengitystekniikan helpottamaan oloa ja estämään kohtauksen? Mikä muu lepuuttaa hermojanne ja voitte paremmin... sauna, urheilu tai mahdollisesti seksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu