Miksi Porissa asuu niin kateellisia ihmisiä? Jos joku toinen menestyy elämässään, se on porilaiselle kuin punainen vaate. Heti aletaan juoruilemaan selän takana, että jotain mätää tuossa ihmisessä pitää olla.
Porilaiset tunkevat nokkansa myös aina muiden asioihin ja ovat arvostelemassa muiden tekemisiä. Mutta annapa porilaiselle samalla mitalla takaisin ja arvostele hänen tekemisiään. Sehän ei sovi alkuunkaan, koska heti heittäydytään marttyyriksi.
Outoa porukkaa.
Porilaiset tunkevat nokkansa myös aina muiden asioihin ja ovat arvostelemassa muiden tekemisiä. Mutta annapa porilaiselle samalla mitalla takaisin ja arvostele hänen tekemisiään. Sehän ei sovi alkuunkaan, koska heti heittäydytään marttyyriksi.
Outoa porukkaa.
Vastaukset 23
Vanhimmat
on kyllä niin totta. Tulin Tampereelta Poriin ja koin olevani siellä kuin kotonani. Ihmiset olivat sosiaalisia, iloisia ja muutemkin aivan mahtavia. Poriin astuessani junasta alkoi heti vammainen tuijottaminen ja kauhea kyräily. Miten voi olla, että 112 kilometrin päässä on täysin eri sivistys ja muutenkin ihmiset ja oikeastaan ihan kaikki ovat täysin eri tasolla, mitä täällä katkeruuden kehdossa. Meinasin laittaa eri ''levelillä'', mutta tuskin monikaan porilainen osaa englantia. Jos olisi rahaa niin muuttaisin vattuun täältä välittömästi.
Olet lähes oikeassa. Puhutaan kateudesta, mutta ei se oikeastaan ole kateutta Porissa. Se on vaan sitä, että tyhmä suuttuu kun joku etevämpi saa hänet vaikuttamaan tyhmältä.
Aivan apinoiden tasolla ollaan.
Zimbanchee
On kaiken tyhmyyden huippu, että ollaan tyhmyydestä oikein ylpeitä.
Suomen joka kolkassa tunnetaan porilaisuus käsitteenä, tyhmiä ja vittumaisia ihmisiä, alkeelliset käytöstavat.
Menin kesälomalla tampesteriin ja pelästyin matujengejä kaduilla, käänsin autoni takaisin poria kohti.
Ei ne ollu matuja. Kyllä tamperelaisetkin ruskettuu kun oikein paistaa.
Tasalatvaisuus kuuluu kommunismiin .
Kaupungin asukkaiden empaattisuuden sekä älykkyyden näkee liikenteessä, miettikää itse missä Suomen kaupungeista on typerintä väkeä.
noilla kriteereillä Tampereella. Risteykset on pakko tukkia pakkomielteisesti, jos joku ei stä tee niin soitetaan torvea, koska yksilön osoittama järjenkäyttö ja tilannetaju on yllättävää, Jos koitatt vaihtaa kaistaa, reagoi tamperelainen kiihdyttämällä eteen jotta kaistanvaihto ei onnistu. Liikennekäytöksen perusteella keskimääräistä tyhmempää porukkaa Tampereella siis, mustanmakkaran ihannoiminen taas on lähinnä epäillyttävää. Ihan ok muuten Tampereella asustella.
Tuossa joku ilmeisesti Tampereelta Poriin muuttanut valitteli Poria ja puhui, että pitää matkustaa 112 km niin ihan erilaista on. EI vaan muuten pidä mennä noin kauas, kannattaa pysähtyä jo Nokialla tai mennä jonnekin Hämeenkyröön. Uskomatonta eläjää tulee eteen. Huomaa, että kun sama porukka sikiä vuosisadasta toiseen keskenään, ei tulos ihan hirveen ihmeellinen voi olla.
Viihtyminen Suomessa on enemmän itsestä kuin paikkakunnasta kiinni. Paitsi Porissa. Siellä viihtyvät vain kateus ja keuhkotauti.
Porista lähtee kaikki jotka on jossain etevämpiä kuin muut. Ja yleensä menestyvät. Porissa ei voi menestyä kuin nokkonen ja hautaustoimisto.
Esimerkkinä ote Neumannin kirjasta, jota selailin kirjastossa.
Nipa kertoo siinä, miten Porin verotoimiston johtaja oli hänelle letkauttanut Dingon suuren menestyksen aikana, että et sinä Nipa kauaa Jaguarilla ajele.
Tässä kiteytyy täydellisesti porilaisuus, vittumaisuus ja pahansuopuus, kateus ja ylimielisyys.
Tällaisia kaupunki sitten palkkaa johtajikseen.
Tietyt+ihmiset+hakeutuvat+tiettyihin+hommiin.+
Silti+porilaisista+ainakin+10%+on+todella+mukavia+ihmisiä.
Anteeksi+plkkuvirhe,+tarkoitinntietysti+0,10+%.
Romanit pitäisi passittaa Somaliaan, siellä riittää aurinkoa ja kalaa.
Hameesta saisi hyvän purjeen kalaveneeseen
Taroitit varmaan Somalit.
En maininnut tarot-korteistasi mitään
Et maininnut, mutta ajattelit kumminkin.
Jääkiekkotuomari Seppo Mäkeläkin antoi joskus Ässien Japa Levoselle 10 minuutin käytösrangaistuksen. Japa ihmetteli ja tokaisi että en sanonut mitään.
Mäkelä ei tietenkään muuttanut rangaistustaan, vaan sanoi että ajattelit kumminkin.
Teit suuren virheen, Tamperella on on kuitenkin Tammerkoski.
Toimittaja kysyi joskus Juicelta mikä olisi laulun nimi jos hän tekisi sellaisen Tampereesta, Juice totesi että lapistahan tehtiin laulu nimeltään Lapponia.
Löytyi sentään jotain, mikä ei mollannut Poria.
Varmaan usein noinkin. Se mikä on samalla mitalla takaisin on taas moraalinen kysymys kun arvioidaan ja punnitaan vastineen voimakkuutta. Jos esimerkiksi ihminen kävelisi päin punaisia ja siitä rangaistaisiin lopun ikää kestävällä henkisellä vankeudella ja helvetillä, niin se ei olisi enää takaisin samalla mitalla vaan se olisi jotain ihan muuta. Sama mitta vastaa suunnilleen samaa määrää.
Yleisesti on tunnettua että porissa on kateutta paljon kuten kommenteista havaitaan.
Asuin vuoden Porissa 30v sitten ja luojan kiitos lähdin muualle.Porilaiset yllättävän monet ovat juntteja ja kateellisia ..ttuilijoita.EDELLEEN.
Sinäkin olet edelleen sama vittuilija kuin 30 vuotta sitten.
Muutto ei auttanut yhtään.