Pummit ovat kovia valittamaan, vaikka kulkevat muiden maksamilla rahoilla.
Kuljetatko sosiaalipummeja
Anonyymi
1484
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ottaako noin pahasti kun et pääse ajamaan sote ja kela kyytejä.
Sote ja kelakyydit ovat pummikyytejä. Rahalla se tulos tehdään, eikä alihintaisilla pummikyydeillä. Niitä ajavat vain pientä palkkaa haluavat tollot.
Rahalla se tulos tehdään. Onnea vaan ja pitkää pinnaa sinne tolpalle. Ajan mielmmin kuin notkun tuntitolkulla tolpalla ja kinastelen asiakkaiden kanssa mitä kyyti maksaa.
Näillä ja tulevilla "pummikyydeillä" maksan taksini kulut ja palkkaakin siitä jää,ei tosin paljoa mutta sen verran että saan leivän päälle muutakin kuin kielen. Miten sulla saatko edes leipää kun et aja näitä "pummikyytejä".
P.s. usko jo että maailma on muuttunut 70-luvulta.
Uskon toki vähemmälläkin. Persnetolla ei kannattanut -70 -luvulla ajaa. Nykyään on toisin :)
Luetun ymmärryskin tuntuu olevan sinulle heikkoa 😀
Luulet vain.
taksikuskit on kovia valittamaan vaikka ajavat toisten maksamia kyytejä
Suurimmat sosiaalipummit ovat ykyisin taksin ratissa. Ajetaan pimeänä taksia ja juostaan Kelassa.
Helpottaako nää postaukset sun pahaa oloa?
Kirjoitteletko kaikille palstoille?
Kerran sain kelataksi asiakkaan..poistin nopeasti autosta kadun varteen phyi!
Kerran olin sun kyydissä..... jätin maksamatta hih!
Älä sinä pilkkaa ”sosiaalipummeja”.
Kun taksihommat osaa hoitaa, kuljetuspalvelukortilla matkustavat taksiasiakkaat, erityisesti n.s. vakiotaksioikeuden hommanneet, saattavat olla niitä tuottoisimpia.
Valitettavasti ymmärtämättömiä virkamiehiä löytyy vielä syrjäseudulta. Mutta esim. Savonlinnassa ei ainakaan yrittäjähenkisyyttä puutu, kunhan vain virkamiehet pantaisiin kuriin nykyaikaista, innovatiivista yritystoimintaa häiritsemästä:
Taksiyrittäjä laskutti kaupungilta 83 000 euron edestä haamukyytejä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008273377.html?cs=email
Osoittaa taas kerran kantasuomalaisten kartelliajan taksien epärehellisyyden. Koskahan he lakkaavat syömästä mamutaksinkuljettajien leipää ja siirtyvät muihin hommiin tai eläkkeelle. Näin taksinajo jäisi rehellisten, palveluhalukkaiden maahanmuuttajataustaisten kuljettajien hoidettavaksi, joille taksityö luontevasti kuuluu.
Eihän tuossa ollut mitään väärää paitsi liian pieni laskutus. Kaupungin syytä, joka pitäisi asettaa syytteeseen liian halpojen hintojen vuoksi petoksista taksiyrittäjiä kohtaan.
Verovaroja nuo ovat eli ei ole keltään pois, sen enempää kuin vammaisten ja pummien kuljettaminen tarpeettomasto ympäriinsä. Mitä väliä sillä on vaikkei ne olleetkaan kyydissä, tyhjää rahanjakoa kaikki sossu ja vammaiskuljetukset.