Koronapassi

Anonyymi

Tarjoan matalan kynnyksen julkituloa näin anonyymisti, onko tietoa/ennakkoaavistusta, mitkä euralaiset yritykset tulevat kyseistä passia vaatimaan? Olisi reilua varautua ja tietää se jo etukäteen, keille rahansa tästä lähin vie.

10

1472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toivottavasti kaikki.

    • Anonyymi

      Ei mikään! Koronapassi-juna meni jo. Hallitus enää suunnittelee sitä mahdollista tulevaa käyttöä varten, käyttöön se ei tule tähän pandemiaan.

      • Anonyymi

        On tulossa ja koronaa käytetään vain sen "ratsuhevosena". Se on kuitenkin varmaa, jos koronapassi tänne väkisin ajetaan, voi vapaudelle sanoa bye bye!


      • Anonyymi

        Jep, jep! Ensi viikolla, sanoo iltapäivälehti. Olit turhan positiivinen.


    • Anonyymi

      Vastauksia ei ole tullut. Hiljaisuutta vaikea tulkita, mutta olen positiivinen ja ymmärrän, ettei ainakaan ensimmäisten joukossa olla rajoittamassa asiakkaiden virtaa?

    • Anonyymi

      En ymmärrä mitä hyötyä passista on, kun rokotetutkin sitä tautia levittää yhtälailla.

      • Anonyymi

        Passille ei ole olemassa mitään lääketieteellisiä perusteita, eikä tämä ole edes varsinaisesti koronapassi. Tulossa muuhun käyttöön ja vielä on mahdollista kaataa koko hanke. Aika kyllä loppuu pian ja pian hyytyy tavalla tai toisella kaikkien hymyt.


      • Anonyymi

        Joko te rakkaat pian ymmärrätte, että rokottamaton kuolee koronaan tai vähintään saa loppuelämän kestäviä sivuoireita suuremmalla todennäköisyydellä kuin rokotettu. Eikös tässä rokotevastaisia lampaita vaan suojella passilla?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joko te rakkaat pian ymmärrätte, että rokottamaton kuolee koronaan tai vähintään saa loppuelämän kestäviä sivuoireita suuremmalla todennäköisyydellä kuin rokotettu. Eikös tässä rokotevastaisia lampaita vaan suojella passilla?

        Näin se on. Rokotetut saa passin avulla rauhassa levittää tautia toisilleen, mitä hyvän aikaa jo tehneetkin, kun rokotteista ei näy mitään hyötyä olevan. On väärä väite, että näin välttyvät pahimmalta taudilta, kun se muutenkin vie teholle vain murto-osan ihmisistä. Huomio kiinnitetty pelkästään tähän, vaikka rokotteesta tullut sairaalahoitoa vaativia haittoja merkittävä määrä enemmän. Maailma on aina tarvinnut hyödyllisiä idiootteja joukkoonsa ja tällä hetkellä tämä ilmiö korostunut. Tieteellistä dataa löytyy jo paljon olla ottamatta rokotetta, mutta kannattaa tottakai luottaa mieluummin iltapäivälehtien uutisiin. Vastuu on näin kokeiluvaiheessa yksinomaan ottajalla. Muistakaa se. Tosiasiassa en silti välitä paskan vertaa niistä aikuisista, jotka rokotetta jonottaa pelastajan ominaisuudessa. Siitä vaan, mutta lapsille annettavaa rokotetta vastustan (paitsi riskiryhmille) ja esim. briteissä on heille annettavien rokotteiden jälkeen kuolintilastot siinäkin ikäryhmässä nousseet huomattavasti. Näillä pohjilla lasten rokottamisintoa on vaikea käsittää. Varsinkin, kun muutamia poikkeuksia lukuunottamatta ovat sairastaneet taudin lievänä tai "oireettomana". Aika ison riskin kokeellinen rokote lapsille, punnitkaa ainakin hyödyt ja riskit mahdollisimman tarkasti ennen.


    • Anonyymi

      Es sunkka sää tyhmä ol? sill o tarkotus erotella mihenkkä uskova pölvästi pois ihmiste joukost. Menkkä mettä piilo ettei Koronapeikko tai viäl pahee Koronarokotuspeikko pääs purasemaa. Siit rokotuksest ko loppuu suvujatkamine, Bill Gates ymppä teihi nsanosirui ja muut kamala. Koronapass o sitä vart et eroteta kaik tyhmä mik ova ottanu piiki tai kaks ja voiva elä ja elämöir vaik vaa juavuksis kapakas.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      115
      8307
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      415
      7528
    3. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      9
      4905
    4. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      81
      4796
    5. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4579
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      204
      2919
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      118
      2784
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      34
      2722
    9. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      23
      2344
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      2
      2207
    Aihe